Sosyal MedyaTiktok

Tiktok Hesap Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Tiktok hesap kurtarma yöntemlerine ihtiyacınız var gibi, eğer öyleyse tam olarak doğru yerdesiniz. Çünkü birçok farklı sebepten dolayı hesabınızı kaybetmiş veya erişiminizi kaybetmiş olabilirsiniz. Bu yazıda tiktok hesabınız geri almanızı sağlayacak çeşitli çözümler sunacağız.

Yakın zamanlarda Tiktok’un istatistiklerinde görülen sürekli yükselen eğim sayesinde birçok yeni hesap tiktok ailesine katıldı. Bundan dolayı birçok hesap ya çeşitli güvenlik sorunları yaşayarak ya da hesabına olan erişimi kaybederek elindeki hesapları kaybediyorlar.

Bu sorunları başında; çalınan hesaplar, askıya alınan, eski hesaplar, şifresi unutulan hesaplar başta gelebilir. Bu gibi sorunlar sadece tiktok’da yaşanmıyor. Örneğin, bu sorunlar Instagram üzerinden daha sık gözlemleniyor.

Yazıda ise, yaşadığınız soruna karşı neler yapabileceğinizi, çözümü ve farklı alternatif çözümleri de paylaşmaya çalışacağız.

Tiktok Hesap Kurtarma Yöntemleri

1- Şifresi unutulan hesabı kurtarma

Sosyal mecralarda şifre unutma olayı gerek Instagram gerek Tiktok hesabında sık sık olur. Bu durum teknolojinin getirdiği birkaç yenilik ile birlikte zamanımızda daha sık olmaya başladı Özelliklede şu aramalar sıkça yapılıyor; ” Tiktok şifremi unuttum ne yapmalıyım ? “ Neyse ki hesabımıza ait şifreleri istediğimiz vakit değiştirebiliyoruz.

1- Hesabınıza erişim sağlayabiliyorsanız bu adımları;

 1. Hesabınıza giriş yapın.
 2. Sağ üst köşedeki 3 nokta işaretine dokunun.
 3. Hesabını yönet > Şifre öğesine dokunun.
 4. Telefon numaranıza gelen kodu doğruladıktan sonra şifre değiştirme işlemini yapabilirsiniz.

2- Hesabınıza erişim sağlayamıyorsanız şu adımları uygulayın;

 1. Tiktok giriş sayfasına gidin.
 2. “Telefon / e-posta / kullanıcı adını kullan” seçimini yapın.
 3. “E-posta / kullanıcı adını” seçin.
 4. Hemen altta Şifreni mi unuttun ? butonuna dokunun.
 5. Çıkan pencerede e-posta veya telefon numarası ile şifre sıfırlama işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.
tiktok şifre sıfırlama nasıl yapılır ?

2- Tiktok çalınan hesabı kurtarma

Tiktok hesabınızda güvenlik ile ilgili sorunlar yaşamanız, yeteri kadar kurtarma seçeneklerini ayarlamamanızdan kaynaklanabilir. Kurtarmada önemli role sahip etkenler, e-posta ve telefon numarasıdır. Bunları daha önceden hesabınıza ayarlamış olmanız gerek.

Ancak bazılarım hesabını Facebook ve benzerleri ile kuruyor. Bu tarz bir hesap kurmada şifre yenileme bile yapamıyorsunuz. Çünkü şifreyi yenilemek için Tiktok’un doğrulama kodu göndermesi gerek bunu da Facebook ile yapması şuan için mümkün değil.

Bu yüzden Facebook hesabınızı ele geçirmiş bir kişi kolayca Tiktok hesabınıza da erişim sağlayabilir. Bu güvenlik ile ilgili sorun yaşamanızda ilk sebep olabilir.

İkincisi ise şu; Hesabınızın şifresi ile birlikte e-posta adresine de erişim sağlamış olabilir. Çeşitli yöntemler ile bunları yapmak mümkün ancak düşünülen kadar kolay değil. Eğer böylesi bir şey söz konusu ise, bu hesabı yeteri kadar güvenli korumadığınızı gösterir.

Olası nedenler bu şekildeydi. Şimdi hesabı kurtarmaya yönelik neler yapabiliriz bir bakalım.

1- Eğer hesabın çalındığını düşünüyorsanız ve hesaba erişiminiz varsa şu adımları yapın;

 1. İlk olarak şifrenizi sıfırlayın ve eskisine yönelik farklı şifre kombinasyonu kullanın.
 2. E-posta ve telefon numarası gibi kurtarma seçenekleri hesabınızda tanımlı değilse tanımlayın.
 3. Son olarak “Güvenlik” öğesinden şüpheli hesapları kaldırın.

2- Hesabınıza erişim yoksa veya şifreyi yenileyemiyorsanız şu adımları deneyin;

 • Hesabınıza giriş yapın ve Profil sayfasına gidin.
 • Sağ üst köşedeki 3 noktaya dokunun.
 • Bir Problemi Rapor Et’e dokunun ve talimatları uygulayın
 • Sonrasında Form’a ulaşınca hesabınızın çalınma nedeni belirterek hesap bilgilerinizi girin.

Hesabınız çalınmışsa ve şifrenizi yenileyemiyorsanız form göndermeniz gerekecektir. Gönderdikten sonra e-posta hesabınıza gelecek olan postayı bekleyeceksiniz.

3- Silinmiş bir hesabı kurtarma

Hesabınızı sildiğinizde en geç 30 güne kadar geri yükleyebilirsiniz. 30 günden sonra hesap kalıcı olarak siliniyor ve geri alınamıyor. Bunun için yapılabilecek pek bir şey yok. Ancak hesap sizin için çok önemli ise belki tiktok ile iletişime geçmeniz gerebilir. Ama geri alma durumunuz zor olabilir.

Kazayla silinen hesaba gelecek olursak, 30 gün geçmediği müddetçe hesaba tekrar giriş yaparak, tekrar hesabınızı aktifleştirebilirsiniz. Bunun için ekstra bir durum yok.

 • İlgili hesaba giriş yapın.
 • Karşınıza çıkacak olan ilk sayfada “Devre dışı bırakmayı iptal et” butonuna dokunun.

4- Eski tiktok hesabını kurtarma

Zannedersem, bu eski hesaba erişiminiz yok. Hatta öyle ki, kurtarma seçenekleri ya kayıp ya da daha önceden ayarlı değil. Dolayısıyla hesabın şifresini yenileyemiyorsun bu da hesaba olan erişiminizi kesiyor. Ve geri almak istiyorsunuz.

Böyle bir durum yaşıyorsanız, yapılabilecek en iyi hareket; Tiktok ile iletişime geçmek olurdu. Harici bir alternatif olduğunu zannetmiyorum.

Eğer hesaba erişim sağlayabilecek, şifreyi yenileyebilecek bir kurtarma seçeneği varsa direk olarak bu alternatifi kullanarak şifreyi yenileyebilirsiniz. Ancak aksi türde yapılacak bir şey kalmıyor.

Hesabınızı korumak için neler yapmalısınız ?

Sona gelmeden önce hesabınızı daha etkin korumak için bazı maddeler eklemek istiyorum. Bunlara dikkat ederseniz şayet hesabınız daha güvenli bir şekilde elinizde tutmuş olursunuz.

1- İlk olarak hesabınızı bir Facebook yada diğer sosyal medya aracığıyla açmayın. Böyle bir durum yeteri kadar güvenli olmuyor. Çeşitli kurtarma seçeneklerinden de mahrum kalıyorsunuz.

2- Hesabınızda mutlaka bir e-posta veya telefon numarası tanımlı olsun. İlk durum gibi bir hesap açımı yaptıysanız ilk hareketiniz e-posta ve telefon numarasını tanımlamak olsun.

3- Artık birçok sosyal medya uygulaması iki faktörlü kimlik doğrulamasını destekliyor. Hesap sizin için önemliyse bu üst düzey korumayı hesabınıza tanımlayabilirsiniz.

4- Kayıtlı cihazları sık sık kontrol edin. Şüpheli bir cihaz mevcutsa o cihazı kaldırın ve şifrenizi değiştirin. Çünkü cihaz hesaba erişebildiği için hesabınız tehlikede demektir.

5- Hesabınız için özel olan bilgileri kimse ile paylaşmayın. Phishing yöntemi için dikkat olun, Bruteforce saldırıları için şifrenizi güçlü seçin.

Sonuç

Tiktok hesap kurtarma durumları bu şekildeydi, ilerde ne gibi durumlar daha türeyebilir bilmiyoruz. Ancak değişik sorunlar veya sıkıntılar için yorum yazabilirsiniz.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu