Sosyal MedyaTiktok

Tiktok Hediye Alma Özelliği Nasıl Açılır?

Tiktok içerik üreticilerinin para kazanmasını sağlayan Tiktok hediye alma özelliği nasıl açılır? Bu yazıda hediye ile ilgili bilmeniz gereken tüm ayrıntıları anlatıyoruz.

Tiktok, platform kullanıcılarının basit araçları, efektleri, emojileri ve etiketleri kullanarak içerik üretmesine olanak sağlayan sosyal medya uygulamasıdır. Kullanıcılar içerik denilen kısa videoları çekip, paylaşabilir ya da canlı yayınları başlatabilir.

Tiktok uygulamasında, canlı yayın bölümünde hediye adı altında bağış gönderme ve alma özelliği vardır. Bu izleyicilerin sevdiği ya da desteklediği içerik üreticisine destek olabilmesi için geliştirilmiş bir araçtır. Kullanıcı bir içerik üreticisine hediye göndermek istiyorsa bunun için önce hesabını jeton denilen sanal paraları yüklemelidir.

İçerik üreticisi de hediye almak istiyorsa bunun için belirli şartları yerine getirmeli ve ve belli bir emek göstermelidir. Yani anlayacağınız üzeri hesabı sıfır açmış bir kişi direk olarak hediye alamıyor.

Tiktok Hediye Alma

Tiktok üzerinden kullanıcıların canlı yayın açabildiğinden bahsetmiştik. Platformda içerik üreticisinin hediye alabilmesi için canlı yayın açması gerekir. Daha önceden Tiktok canlı yayın nasıl açılır? başlıklı yazımızdan her şeyi detaylıca anlatmıştık.

Platformda canlı yayın açabilmenin bildiğiniz gibi şartları vardır. Bu şartları yukarıdaki bağlantıda anlatmıştık. Tiktok hediye alma özelliğini açabilmek için şu şartları sağlamalısınız: Hesabınızın 1000 takipçiden fazla olması ve 18 yaşından büyük olmanız. Bu şartları sağlamanız halinde uygulamada hediye adı altında bağış alarak para kazanabilirsiniz.

Bu konudaki bilinen en yaygın yanlış bilgilerden biride, “canlı yayın açabildiğiniz gibi hediye alabilirsiniz” bilgisidir. Bu yanlıştır, 16 yaşındaki bir kullanıcı 1000 takipçi sayısına ulaşması halinde canlı yayın açabilir ancak hediye alamaz. Hediye alabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmalı.

Tiktok’ta Neden Hediye Gönderilir?

Tiktok üzerinden hediye alabilmek içerik üreticisine özel olup, hediye gönderme özelliği de izleyiciye özeldir. Tiktok hediye özelliği, Twitch gibi canlı akış platformlarından ilham alınmıştır. Hediye özelliğindeki amaç, kullanıcılar sevdiği, işini iyi yaptığını düşündüğü, mesaj yollamak istediği veya destek olmak istediği içerik üreticisine destek olmaktır. Böylelikle yayıncılar platformlarda para kazanabilirler.

Hediye denilen sanal öğelerin fiyatları ve anlamları farklıdır. Bu hediyeler yayıncıya canlı yayında gönderilir. Yayıncılar sonradan bunları nakit paraya çevirip kullanabilirler. Tiktok hediye fiyatlarını merak ediyorsanız bağlantıya bakabilirsiniz.

Hediye Nasıl gönderilir?

tiktok hediye fiyatları

Kullanıcı, yayıncıya hediye göndermek istiyorsa hesabına jeton denilen sanal paraları yüklemelidir (Bakınız: Tiktok jeton nedir ve nasıl yüklenir?). Ardından hediye göndermek istediği yayıncının canlı yayınına girerek hediye simgesinden istediği hediyeyi ve jetonu yettiği hediyeyi yayıncıya gönderebilir.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu