Sosyal MedyaTiktok

Başkasının TikTok Hesabı Nasıl Kapatılır ?

Birçok ötürü nedenden dolayı başkasının Tiktok hesabını kapatmak isteyebilirsiniz ancak bu isteğin arkasında geçerli bir neden olması gerekiyor. Bunu söylememizin sebebi; bazı nedenler sadece zevke ve keyfe göre oluyor. Bunun nedenlerine geleceğiz. Şimdi hazırsanız Başkasının Tiktok hesabı nasıl kapatılır ? bakalım.

Tiktok gün geçtikçe çok fazla büyüyen bir sosyal medya topluluğudur. Tiktok kullanan kişilerin sayısı arttıkça, birtakım yasal olmayan suç teşkil eden hesapların ve videoların sayısı da artıyor. Bunları kontrol edebilmek için tiktok’un belirlemiş olduğu bazı kurallar var. Bir hesap topluluk kurallarını ihlal ediyorsa bu hesabı şikayet ederek kapatılabilir.

Tiktok Hesaplarının Kapatılma Sebepleri

Tiktok hesaplarının kapatılmasının tiktok ekibinin gözünde birçok sebebi var ancak tiktok sadece yasal gerekçelereler hesabı kapatabilir. Bunun dışında bizim yani kullanıcılar gözünde daha farklı sebepleri olabiliyor.

Örneğin, sevmediğimiz yada rakip olduğumuz bir hesabı sadece bu gerekçelerle kapatmak istiyoruz. Tiktok’a bir hesabı şikayet edeceğiniz zaman arkasından bu gibi gerekçeler varsa bu işlem boşa uğraştır. Ancak gerçek bir yasal neden yada topluluk ihlali gibi nedenleri varsa şikayetinizi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Başkasının TikTok Hesabı Nasıl Kapatılır ?

Bir tiktok hesabını kapatmak yada başkasının hesabını silme sanılan kadar kolay değil ancak zor da değil. Tiktok ekibi bu işi titizlik ile yapıyor. Bir hesaba yaptırım yapmak bazı durumlarda algoritmalar tarafından kontrol edilir. Bu genelde keşfet engeli gibi yaptırımlar olsa da bazı durumlarda hesabı askıya alabiliyor.

Gelelim bir başkasının tiktok hesabını kapatmaya bunları madde madde aşağıda bulabileceksiniz. İşte başkasının tiktok hesabını kapatmanızı yardımcı olacak topluluk kuralları;

Yaş sınırı: Her sosyal medya topluğunda olduğu gibi Tiktok da kendi platformuna bir yaş sınırı ile sınırlandırmaktadır. Bu yaş sınırı 13 yaş olarak belirtilmiş. Başka bir deyişle bir kişinin tiktok hesabı açabilmesi ve kullanabilmesi için 13 yaş ve üzeri olması gerekiyor. Bazı ülkelerde bu sınır değişebilir ancak ülkemizde bu yaş sınırı geçerlidir.

Aşırı şiddet içeren içerikler: Tiktok’a göre birtakım şiddet içerikleri hesapları veya videoları istisnasız olarak kapatıyorlar. Bir hesap şiddet içerikli videoları sansürsüz olarak yüklüyorsa bunu şikayet edebilirsiniz. Sonuç muhtemelen hesabın kapatılmasına sebep olacaktır.

Ayrıca sadece şiddet değil. Irkcılık, etnik değerlere karşı yapılan hakaret gibi olaylarda şiddet içeriklere giriyor.

Zorbalık: Tiktok kullanıcıların zorbalık, taciz ve istismar korkusu gibi psikolojik sorunlara neden olan videoları tamamen platformdan kaldırdıklarını açıkça belirtmişler. Çokça durumlarda hesapları tamamen yasaklaması ve kaldırma muhtemel.

Burayı bu gibi örneklerle daha da doldurabilirim. Ancak bunlar tiktok kullanıcı sözleşmesi ve gizlilik politikasında açıkça yazılmış ve açıklanmış. Eğer etrafınızda bu türden videoları yayınlayan veya içerik oluşturan hesaplar varsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa bu hesabı kapattırmanız ile ilgili bir soru kalmasın.

Tiktok ekibi işlemi incelikten sonra bir karara varıp ardından size görüş yapacaklardır.

Tiktok Hesabı Nasıl Şikayet Edilir ?

Şimdi tiktok hesapları kapatma nedenlerini öğrendiğinize göre sırada tiktok hesabı nasıl şikayet edilir buna bakalım. Tiktok şikayetle hesap kapatma işlemini yapmak için bu adımları izleyin;

 • Tiktok uygulamasına gidin.
 • Şikayet edeceğiniz hesabın profiline girin.
 • Sağ üst tarafta üç nokta işaretine dokunun.
 • Çıkan ekranda “Rapor et” butonuna dokunun.
 • “Hesabı bildirin” ardından bir neden seçerek hesabı şikayet edebilirsiniz.
Tiktok Hesabı Nasıl Şikayet Edilir ?

Eğer bir video içeriğini kaldırmak isterseniz son adımda “Hesabı bildirin” yerine “İçeriği bildirin” ekranına giderek ilgili nedenden dolayı içeriği ayrıca şikayet edebilirsiniz.

Bu alandan sonra tek yapmanız gereken beklemek kalıyor. Talebinizi inceledikten sonra size olum yada olumsuz geri dönüşte bulunacaklardır. Başkasının TikTok Hesabı Nasıl Kapatılır ? başkasının tiktok hesabını silme işlemleri bu şekilde oluyor.

Önerilen yazı: Tiktok Hesap Silme Ve Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Akman223 hesabını kapatın lutfen eski numaraya kayıtlıydı hesabin içindeki videolar profil fotosu kalkması lazım lütfen yardım edin hesabı kapatın

 2. Lütfen bana da yardım edin şuhan tiktok hesabım kapanıyor lütfen durdururun bunu yapaninda hesabını kapattın

 3. Ne olursunuz bana yardım edin bu hesabı spamlarmisiniz @hayriş38 eski hesabım şuan kullanmıyorum içinde 5 yaşında ki kızımın da videoları var ve ailevi sıkıntıya sokuyor Allah rızası için yardımcı olun bu hesap kapansın

 4. 13yaşından kucuk bir kız var tiktokta hesabı nezaman kapansa yeniden acıyo @medinebuyut raporlayın hesab kapatılsın arkadaşlar

  1. Nefesaydinofficial benim eski hesabim 2 senedir kapatamiyorum numara uzerinden acmistim numara degisikli gi yapinca hicbir sekilde giris yapamadim kapatamadimda e posta falanda yok ne yapacagimi sapittim ailevi sorunlarim oldu luften Allah rizasi icin bu hesabun kapatilmasini istiyorum sikayet edilsin hesap biran once kapatilsin lutfen yardimci olun bana

 5. Ben eski hesabimi silmek istiyorum
  Hesabim
  @cemi78 nolur arkadaşlar şikayet edin ki kapansin allah rıza si için nolur sunuz şikayet edin 😔😔

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu