MobilSosyal Medya

Youtube Geçmişi Nasıl Silinir?

Youtube geçmişi nasıl silinir? Youtube geçmiş silme işlemlerine hem bilgisayar hem de mobil üzerinden rehberlik ediyoruz.

Youtube, kullanıcıların çevrimiçi vidoları izleyebilecekleri, beğenebilecekleri, paylaşabilecekleri, yorum yapabilecekleri ve kendi videolarını yükleyebilecekleri bir video paylaşım ve sosyal medya platformudur. İlk olarak 2005 yılında oluşturulan Youtube, her ay yaklaşık olarak 6 milyar saat video izleyen ziyaretçileri ile Web’deki en popüler sosyal mecralardan biridir.

Platform, kullanıcı davranışını ve arama geçmişlerini izlemek için çerezleri kullanır ve bunları kaydeder. Bunun temel amacı daha iyi ve daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sunmak ve Youtube’un daha iyi video önermesini sağlamaktır.

Hesabınızda izleme geçmişinizi silmek isterseniz, bunu elbette yapabilirsiniz. Aynı zamanda izleme ve arama geçmişini kısıtlayabilirsiniz. Sonuç olarak tüm bunların nasıl yapıldığını birazdan öğreneceksiniz.

Bilgisayardan Youtube Geçmişi Silme

Bilgisayardan Youtube geçmiş silme işlemini birkaç adımda gerçekleştirmek mümkündür. Tek ihtiyacımız olan şey bir web tarayıcı. Ardından siteye girmek ve sol menüden geçmiş sekmesinden tüm izleme geçmişini temizle butonunu bulmaktır. Dilerseniz şimdi daha da detaya inelim.

  1. Youtube.com adresine gidin.
  2. Ardından sol menüden “Geçmiş” öğesine tıklayın.
  3. Ekranın sağ tarafında “Tüm izleme geçmişini temizle” butonuna tıklayın.
Bilgisayardan youtube geçmişi silme adımları

Bu 3 adımda tüm izleme geçmişinizi silmiş olacaksınız. Eğer tamamını değil de sadece birkaçını silmek isterseniz, videonun üzerine gelin ve “X” işaretine tıklayın. Bunlara ek olarak, Youtube tekrardan videolarınızı kaydetmeye başlayacaktır. Sitenin artık izlemiş olduğunuz videoları kaydetmesini istemiyorsanız, yukarıdaki butonun hemen altında “İzleme geçmişini duraklat” butonuna tıklayarak bundan kurtulabilirsiniz.

Mobilden Youtube Geçmişi Silme

İzleme geçmişini mobilden silmek isterseniz tek ihtiyacınız Youtube uygulaması. Uygulamanın ayarlar kısmından, geçmiş ve gizlilik sekmesinde İzleme geçmişini temizle butonu işinizi görecektir. İşte Mobilden Youtube geçmişi silme:

  1. Uygulama açın.
  2. Sağ üstten profil resminize dokunun.
  3. Ayarlar > Geçmiş ve gizlilik
  4. İzleme geçmişini temizle butonuna dokunun.
Mobilden youtube geçmişi silme adımları

Hepsi bu kadar. Uygulamanın artık izlemiş olduğunuz videoları kaydetmesini istemiyorsanız, aynı bölümde İzleme geçmişini duraklat seçeneğini aktif edin. Geçmişten sadece belirli videoları silmek istiyorsanız, o halde şu adımları deneyin:

  1. Alt menüden Kitaplık sekmesine gelin.
  2. Tümünü görüntüleyin.
  3. Silmek istediğiniz videonun yanındaki 3 noktadan “İzleme geçmişini kaldır” öğesine dokunun.

Uygulamanın izleme geçmişi ile ilgili tüm detaylara rehberlik ettik. Sorun yaşadığınız veya bulamadınız yerleri yorum olarak bize belirtin.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu