MobilSosyal Medya

Whatsapp Yedekleme Nasıl Kapatılır?

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’da yedeklemeyi kapatmak mı istiyorsunuz? İşte Whatsapp yedekleme kapatma detayları.

2 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Whatsapp, yalnızca bir internet bağlantısıyla görüntülü ve sesli arama yapmanıza, metin mesajları ve dosya göndermenize ve daha birçok şeyi yapmanıza olanak tanıyan ücretsiz, çok platformlu bir mesajlaşma uygulamasıdır. Whatsapp, özellikle farklı ülkelerde yaşayan ve iletişimde kalmak isteyen arkadaşlar ve aile arasında oldukça popülerdir.

Bunun yanı sıra uygulamanın, daha sonradan yeniden yükleyebilmek için sohbetleri yedekleme gibi bir özelliği de bulunmaktadır. Bu özellik kullanıcılar arasında sıkça tercih edilir. Ancak bazı kullanıcılar tam aksine bu özelliği kullanmamayı tercih etmektedir. Şimdi bu adımları nasıl yapabileceğinizi detaylıca gösterelim.

Whatsapp Yedekleme Kapatma Adımları

Uygulama, verilerinizi yerel depolamaya ve bağlı bir bulut hizmetine yedeklemenize izin verir. Google Drive ve iCloud bu görevi üstlenir. Kullanıcılar, bazen geçerli sebeplerden dolayı kendi verilerini yedeklememek isteyebilir.

Bunun en büyük sebeplerinden biri, verilerin büyük bir alan kaplamasıdır. Her iki bulut servisi de sınırlı depolama alanı sunar. Bir diğer sebep ise, güvenlik endişeleri olacaktır. Whatsapp verileri, bulut servislerine otomatik depolandığı ve verilerin diğer kişiler tarafından görülme riski olduğu içindir. Dolaysıyla kullanıcı yedeklemeyi kapatmak isteyecektir.

Bir Android cihazda Whatsapp Yedekleme Kapatma:

  1. Whatsapp uygulamasını açın.
  2. Sağ üstte 3 noktadan “Ayarlar” sekmesine dokunun.
  3. Sohbetler > Sohbet yedeği
  4. Google Drive’a yedekle öğesine dokunun.
  5. “Asla” seçeneğini aktif edin.,
whatsapp yedekleme kapatma

Bu adımlardan sonra sohbetleriniz yedeklenmeyecektir. Ayrıca tamamen kapatmak yerine sadece yedekleye dokunduğunuzda yedeklemede yapabilir.

Bir Iphone cihazda Whatsapp Yedekleme Kapatma:

  1. Iphone’unuzda Whatsapp uygulamasını başlatın.
  2. Ayarlar menüsüne girin.
  3. Sohbetler > Sohbet Yedekleme > Otomatik Yedekleme seçeneğine gidin. 
  4. Otomatik Yedekleme seçeneğinin “Kapalı” olarak ayarlayın.

Hepsi bu kadar. Artık uygulama kendiliğinden yedekleme yapmayacaktır.

WhatsApp Yedekleme Kapatınca Ne Olur?

Whatsapp uygulaması otomatik yedeklemeyi gerçekleştirmez. Tabi yine dilerseniz yedekleme işlemini yapabilirsiniz. Yedekleme, yerel depolamaya ve bulut servislerine yapılır. Android cihazlar için Google Drive, Iphone cihazlar için ise iCloud servisleri seçilmiştir. Yedek sohbetleriniz geri yüklemek isterseniz bu servis ile bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu