Sosyal Medya

Twitter’da Trend Topic Nasıl Olunur ? Twitter’da TT olmak

Twitter, insanların fikirlerini düşüncelerini paylaştığı dünya gündemini gösteren bir sosyal ağdır. Günlük milyonlarca aktif kullanıcının kullandığı trendler bölümüne algoritmalar sayesinde bir takım gündemler belirleniyor ve bu gündemler TT olarak adlandırılıyor. Peki, Twitter’da Trend Topic Nasıl Olunur ? TT olmak için neler yapılmalı ?

Twitter gündem bölümü şaşırtıcı şekilde kullanıcılarının oldukça fazla ilgisini çekiyor ve muazzam bir potansiyeli bulunmakta. En çok merak edilenlerden sorulardan biri ise Twitter’da gündeme nasıl girilir ?

Twitter'da trend topic nasıl olunur ? Twitter'da TT olmak

Twitter’da TT nasıl olunur ?

İlk olarak bir tag (etiket) açıldığında takipçiler tarafından bu etikete tweet atılırsa bu ilk başta akış sayfanızda yani ana sayfanızda görünecektir. Ondan sonrası Tweet hacmi ve gereken Tweet hacmini oluşturmak için gereken sürenin ne zamanda yapıldığına bağlıdır.

Bu iki faktörden önemli olanı; Kesinlikle zaman. Gündemi bir nevi zaman belirliyor. Örneğin, 1 ay önce açılan tag yavaş yavaş tweet alarak 1 ay sonra yüksek tweet sayısına ulaşırsa bu tag yavaş büyüme nedeniyle trend eğilimi göstermez.

Önceden açılan tweet hacmi düşük olan bir tag bir anda yüksek hacimlere ulaşması bu trend eğilimini gösterir. Yine örnek ile gidelim; 1 ay önce açılan tag, bir anda yüksek tweet hacmine ulaşırsa bu tag gündeme çıkabilir.

Kısaca: Etiketin ne zaman açıldığı önemli değildir. Etiketin gereken tweet hacminin ne kadar sürede oluştuğu önemlidir.

Twitter’da dünya gündeme nasıl girilir ?

Bu ülkemizde TT olmaktan daha zordur. Etkileşimin direk dünya üzerinden gelmesi gerek yani Twitter’da TT olmak için dünyanın dört bir yanından birçok insanın tweet atması demektir. Etkileşim yanında bot hesap kullanmakta direk olarak trend eğilimini gösterir.

Bunu günümüzde oldukça sık yapıyorlar yazılımlarla ve bot hesaplarla etiketin hacmini hızlı bir şekilde büyütebiliyorlar. Fakat insanlar bunu genelde bot gündem olduğunu rahatça anlayabilirler. Bot ve yazılımlarla istenilen amaca ulaşamazsınız.

Twitter’da TT olmak için kaç tweet gerekir ?

Sadece tweet sayısı ile gündeme giremezsiniz. Bu soru diğer TT olan etiketlerin tweet hacmine göre değişir. İlk 10 için en az 1000 ve üzeri farklı hesaptan tweet sayısı gereklidir.

Gündemin yoğunluğuna göre tweet sayısı daha fazla artabilir. Ancak dediğimi gibi bu kesinlikle trend eğilimi göstermeyebilir. Zamanını muhakkak hesaplamanız gerek.

Twitter TT olmak için neler yapılmalı ?

Trend topic olmak isteseydiniz neler yapmanız gerekirdi onlara bakalım. Aslında en önemli maddeyi yukarıda verdik ancak bir algoritma tarafında yine de bazı kurallar vardır. Twitter’da trend topic olmak için yapmanız gerekenler;

  1. Etiketi kullanmaya teşvik edin.
  2. Genel etiketleri kullanın.
  3. Doğru zamanı bekleyin.
  4. Yüksek hesapları etikete dahil etmeye çalısın.
  5. Like, retweet ve yorum gibi etkileşim oranlarını yükseltmeye çalışın.

Önerilen yazı: Twitter’dan Nasıl Para Kazanılır ?

Twitter’da Trend Topic Nasıl Olunur ? sorusuna verilecek en iyi cevap bu olması gerek. Uygulamanın arkasındaki algoritma bu faktörlere son derece dikkat ediyor. Ters bir durumda ise tag gündem olmak çıkar bu da algoritmanın işine gelmiyor. Twitter’da TT olmak için bunların yapılması yeterlidir.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu