Sosyal MedyaTiktok

Tiktok Para Kazanma Yöntemleri – Kaç Para Kazanılır ?

Kısa videolar oluşturulmak üzeri geliştirilen Tiktok, son yıllarda oldukça popüler bir sosyal medya platformuna dönüştü ve günümüzde milyonlarca aktif kullanıcı sayısına ulaşmış durumunda. Bu durumda çevrimiçi para kazanmak için epey uygun hale geldi. Peki, Tiktok para kazanma yöntemleri nedir ? Tiktok’tan kaç para kazanılır ?

Öncellikle, Tiktok üzerinden para kazanmak ve bunu en baştan yani sıfırdan başlamak istiyorsanız odaklanılması gereken para değil içerikleriniz olacaktır. İçerik bölümü ne kadar kaliteli ve benzersiz olursa o kadar dikkat çekmeye başlarsınız. Bu da size benzersiz bir takipçi ve kitle getirecektir.

Dikkat çekmenin bir diğer yolu ise trendleri kaçırmamak. Trendlerde konsept neyse sizde oraya doğru yeni içerikler oluşturabilirsiniz. Tiktok’ta takipçi kasmanın en iyi yolu olarak belirtiliyor.

Ancak, Tiktok’ta belirli bir para kazanma şartları vardır. Bu şartları önceden belirlenmiştir. Mesela, Tiktok’ta para kazanmanın bir yolu da canlı yayınlar ancak canlı yayın açabilmek için belirli bir limit vardır. Bu limit 1000 ve üzeri takipçiye sahip hesaplar için açılır. Canlı yayınlardan hediye (bağış) sistemi ile para kazanabiliyorsunuz. Bu sadece kısa bir örnek. Dilerseniz yöntemlere geçelim.

Tiktok Para Kazanma Yöntemleri

Tiktok üzerinden para kazanmanın birden fazla yolu var. Tabii en çok tercih edilen ve pek çok tercih edilmeyen yöntemlerde bunların arasında. Sizlere en çok kullanılan ve en çok kazandıran yöntemleri listeliyor olacağız.

1- Tiktok’ta içerik üretin.

Tiktok'a içerik üretin.

Diğer sosyal medya platformlarına göre benzer şekilde, para kazanmanın bir yolu da, hatta en etkili yolu bile diyebiliriz Tiktok’a içerik üretmek. İçerik üretmede Tiktok’tan ödeme almıyorsunuz. Sadece gelen marka ve reklamlar üzerinde para kazanabilirsiniz.

Ancak, içerik üretmek yeni trendler yakalamak inanın düşünülen kadar kolay değil. Fakat yine de uğraşmaya değer. Yeni bir trend yaratmak size diğerlerine göre daha fazla takipçi sayısı kazandıracaktır. Bu da markaların oldukça dikkatini çekecektir.

Peki içerik üretmede ne kadar kazanıyorlar ?

Bu aslında değişken bir soru. Bazı Tiktok içerik üreticileri çok uçuk rakamlar kazansa da bazıları daha az kazanabiliyor. Örnek verecek olursak, Forbes raporlarına göre geçtiğimiz yıl sadece tiktok sayesinde milyon dolar kazanan hesaplar var. Genelde ise Tiktok’a içerik üretiyorlar.

2- Tiktok hesaplarını büyütün ve satın.

Hesap büyütmek ve satmak evet gerçekten zahmetli bir işlem. Bu işlemi genelde ınstagram üzerinde çok yapılıyor. Instagram’da olduğu gibi hesap belirli bir takipçi sayısına ve etkileşimde bulunduğunda belirli bir miktara satabilirsiniz.

Ne kadar bir miktar mesela ?

Bu tamamen size kalmış bir oran. Normalde hesap satın alımı yaparken en çok dikkat edilen nokta takipçi sayısı, ne kadar yükse bir sayıya ulaşırsanız size o kadar ödeme yapacaklardır.

Hesap büyütmenin en başında kolay olmadığını belirtmiştik ama hesap büyütmek için bir niş alanı bulmanız gerek. Alana göre ilginç içerikler üretin hesap belirli bir seviyeden sonra sektördeki markalara satabilirsiniz. Ancak hesabın kişisel bir hesap türü olmadığından emin olun. Çünkü kişisel hesap türleri, markalar ve işletmeler tarafından zor kopyalanırlar. Yani kişisel bir hesabı satmak size zor gelebilir.

3- Bağış Toplayın.

Tiktok’ta para kazanabileceğiniz tek yer canlı yayınlardır. Canlı yayın üzerinden izleyicilerinizden bağış toplayarak Tiktok’ta para kazanabilirsiniz. Canlı yayın akışında izleyicilerinizin size göndermiş olduğu maddi değeri olan sanal hediyeleri kazanmanıza olanak tanır.

Bu biriken hediyeleri paraya çevirebiliyorsunuz ve Paypal üzerinden yada başka ödeme seçeneklerinden bizzat ödeme alabiliyorsunuz.

Ancak, Her Tiktok kullanıcısında canlı yayın özelliği açılmaz. Seçilen kullanıcılar ise belirli kriterlere göre ve programlara göre seçilir. Bu kriterle genelde şu şekilde sıralanıyor:

  • 1000 takipçi sayısı ve üstü kullanıcılar
  • Kaliteli içerik üretenler
  • İçeriklere alınan katılımlar, beğeni, yorum, görüntülenme oranın yüksek olması

Bu şartları yerine getirdiğinizde canlı yayın özelliği sizde otomatik olarak açılacaktır ve gelen sanal hediyelere göre para kazanabileceksiniz.

4- Tiktok danışmanlığı yapın.

Tiktok danışmalığı yapabilmeniz için ileri seviye uzmanlık alanı gereklidir. Videoların, yayınların nasıl milyonlarca izlendiğini; beğenilerin ve yorumların yüksek bir seviyeye nasıl taşıyacağınız biliyorsanız. Bu bilgileri markalara ve kişilere hizmette kullanarak para kazanabilirsiniz.

Günümüzde Tiktok danışmanlığı arayan gerek dünyada gerek ülkemizde tonlarca firma ve kişiler var. Danışmanlık ile beraber, içerik fikirleri gibi güzel, ilgi çekici ve eğlenceli video fikirleriniz varsa aynı şekilde bunları da ücret karşılığı satabilirsiniz.

Tiktok’a içerik üretiyorsanız ve belirli bir kitleye hitap ediyorsanız. Aynı zamanda tiktok danışmanlığı yapmak size daha fazla bir getiri sunacaktır. Kendinize ilk olarak linkedin hesabı açarak başlayabilirsiniz. Firmalar, markalar, ünlüler genelde tavsiye kişiler yoksa böyle işleri linkedin’de arar.

5- Ürün satışı yapın.

Tiktok ile para kazanmanın bir diğer yolu ise ürün satışı yapmaktır. Ürün satışını işe iki şekilde yapabilirsiniz.

Kendi ürününüzü satın.

Kendi ürününüzü tiktok aracıyla reklam yaparak para kazanabilirsiniz. Markalar ve firmalara sırf bu yüzden Tiktok hesabı açabiliyorlar. Danışmalık veren uzmanlar ile birlikte çalışarak kendi ürünlerini satışa sunabiliyorlar.

Nedeni ise basit, çevrimiçi müthiş bir müşteri potansiyeli var. Bunları hiçbir firma ve marka kaçırmak istemez. Mesela, makyaj ürünleri satan bir firma tiktok reklamları yayınlayarak yada makyaj ile ilgili içerikler üreterek bunları yayınlaması binlerce müşteriye satış yapabilir.

Satış ortaklığı (Affiliate Marketing)

Öncellikle satış ortaklığı bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım.

Satış ortaklığı: Başka firmaların ve şirketlerin ürünlerini tanıtarak belirli bir komisyon karşılığında ürünün satılmasına ve ürün üzerinden pasif gelir elde elde edilmesine denir.

Başka markalar ile anlaşarak bunu yapabilirsiniz. Pasif gelir elde etmek için en uygun yöntem diyebiliriz. Yine makyaj satışı yapan bir firma üzerinden gidelim. Makyaj kitlesi olan bir tiktok hesabıyla anlaşarak bu ürünün tanıtımı yapılır ve içeriğe bir bağlantı ekleyerek, bu bağlantı üzerinde her satışta komisyon payı almış oluyorsunuz.

Ancak her iki yöntem içinde fazla bir aktif takipçi sayısına ihtiyacınız var aksi halde ürünler pek fazla dikkat çekmeyecektir.

6-  İnfluencer kampanyalarını yönetin.

Bunu daha önceden Instagramda yapan bir çok ajans ve kişiler yapmaktaydı. Şimdi aynı şekilde bunu Tiktok içinde yapabilirsiniz. Kampanyaları yönetmek ve üretmek aynı danışmalık yapmak gibidir son derece uzmanlık ister.

İnfluencer kampanyalarını yönetmek, markaların tiktok stratejiler oluşturmasına, yürütmesine ve yönetmesine yardımcı olacaktır. Burada tam olarak yapılan iş; İçerik üreticilerinin ve içerik üretme hizmetini arayan firmaların bir araya getirmek gibi aracı görevlerde bulunacaksınız.

Ancak, İnfluencer kampanyalarını yürütmek ve yönetmek diğer yöntemlere göre daha çok uğraş gerektiren bir yöntem.

7- Trafiğinizi youtube yönlendirin

Doğal olarak izlenimlerden ve görüntülemeden Tiktok üzerinden para kazanamıyorsunuz; Fakat bunu youtube üzerinde yapmanız mümkün. Youtube, belirli bir izlenime belirli bir miktar para ödüyor. Tiktok üzerindeki trafiğinizi Youtube yönlendirerek Youtube üzerinden para kazanmış oluyorsunuz.

Tabii, belirli bir miktar kazanabilmek için Tiktok’ta aktif bir kullanıcı kitlenizin olması gerekir.

Tiktok’ta kaç para kazanılır ?

Tiktok'ta kaç para kazanılır ?

Aslında tam olarak bir rakam söyleyemeyiz. Değişen reklam yayınları, hesapların popülerliği, açılan canlı yayınların sıklığı gibi birçok faktöre bağlı. Fakat, genellemeye göre 100 bin takipçisi olan hesaplar, sponsorlu içeriklerden 500 – 2000 dolara arası kadar kazanabiliyorlar. Tabii bunu TL bazına da çevirebilirsiniz.

Etkileşim oranınız, Tiktok’ta ne kadar kazanacağınızı belirleyen en önemli faktördür. Markalar sizinle çalışmadan önce bu rakamı görmek isterler.

Markalar ve firmalar, Tiktok içerik üreticilerinin kolayca takipçi satın alabileceklerini bildikleri için genelde etkileşim sayısına odaklanırlar. Yüksek bir etkileşim sayısına daha fazla ödeme yapabilirler.

Tiktok para kazanma istediğinizde canlı yayınlardan gelen hediyeler fiyatı ve tutarı değiştiriyor. Tiktok izleyiciler, tarafından gönderilen hediyeler belirli bir jeton karşılığında satılıyor. Aşağıda gördüğünüz hediyeler yayıncılara gönderiliyor. Bunlardan en pahalısı spor araba 7999 jeton değerinde. Bu da Tiktok kaç para kazanılır ? sorusuna vereceğimiz en iyi cevap olur.

Tiktok para kazanma şartları ?

Tiktok para kazanma şartları nedir ?

Her mecrada olduğu gibi Tiktok’ta da para kazanma şartları elbette vardır. Direk Tiktok üzerinden para kazanmak istediğinizde sadece canlı yayından para kazanabileceğiniz için canlı yayın özelliği hesabınızda açılması lazım. Açılması için belirli kriterleri yerine getirmeniz gerek.

Birçok platformda bin takipçi sayından sonra bu özelliğin açıldığı söyleniyor. Ancak, bunu bot ile yada takipçi almadan yapmaya çalısın. Tamamen bot bir hesap da çok fazla kazanamazsınız hatta hiç para kazanamazsınız. Bu yüzden ilk bin takipçi sayısı önemli.

Şartları doğal olarak bunlarla bitmiyor. Bir diğer olan kriter ise etkileşim sayınız. Etkileşim oranı, içeriklerinizin ne kadar dikkat çektiğini ve beğenildiğini gösterir. Bu yüzden takipçi sayısı neyse etkileşim oranı da o kadar önemli

Etkileşim oranı genelde şu şekilde hesaplanır:

Etkileşim oranı = [( kalp sayısı + yorum sayısı ) / takipçi sayısı] * 100

Sonuç

Sonuç olarak tiktok para kazanma yöntemlerini listeledik. Yukarıda söylediğimiz gibi bazı yöntemler kimine göre daha fazla tercih edilir, kimine göre tercih edilmez hatta saçma bile gelebilir. Ancak, Düşüncenin ne tarafında olursanız olun birileri bu yöntemlerle çoktan para kazanmaya başladı bile.

Önerilen Yazı: Başkasının Instagram Hesabını Kapatmak Mümkün Mü ?
Tiktok’tan para kazanılır mı ?

Evet kazanılır. Dünyamızda ve ülkemizde tiktok’tan para kazanan binlerce kişi var. Bunları çok ve az miktar para kazanan olarak ayırabiliriz.

Tiktok’tan ne kadar kadar kazanılır ?

Araştırmalara ve raporlara göre yıllık milyon dolar kazananda var binlerce dolar kazananda var. Sayılarla konuşacak olursak 100 bin aktif kitleye sponsorlu içeriklerden 500-2000 kadar kazanmanız mümkün.

Tiktok’tan nasıl para çekilir ?

Canlı yayınlardan gelen hediyeleri nakit olarak almanız mümkün. Belirtilen ödeme seçeneğinden ödeme alabiliyorsunuz.

TikTok izlenmeye para veriyor mu?

Hayır, Tiktok’tan sadece canlı yayınlar üzerinden para kazanabiliyorsunuz. İzlenme ve görüntülemeye para ödemesi yapmaz.

Önerilen kategori: Sosyal medya

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bunlar bence gönderi başına daha fazla para kazanıyorlardır. Forbes’e göre Yılda yarım milyon dolar kazananlar var ancak tr ne kadar bilemem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu