Sosyal MedyaTiktok

Tiktok Mavi Tik Nasıl Alınır? Hesap Onaylatma Yöntemleri

Tiktok ile ilgileniyorsanız veya tiktok videoları çekiyorsanız yada Tiktok mavi tik nasıl alınır? diye merek ediyorsanız sizde diğer hesaplar gibi mavi tik rozeti almak isteyebilirsiniz. Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Tiktok’ta doğrulama rozeti vermektedir.

Ancak mavi tik rozeti almak düşünülen kadar kolay değil. Doğrulama alan kişiler genellikle ünlüler, tanınmış kişiler, yüksek takipçiye sahip hesaplar ve markalara olarak bilinmektedir. En önemli faktör olan takipçi kitleniz genişse bunu sizde alabilirsiniz. Fakat tek takipçinin yüksek olmasıyla bitmiyor. Tiktok’un kendi içinde belirlemiş olduğu bazı kurallar ve şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren hesaplar genelde mavi tiki alabilir.

Peki, Tiktok hesap onaylatma nasıl yapılır? Başvurusu nasıl yapılır?

Tiktok Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında hesabınızı doğrulamak için başvuru yapabilirsiniz ancak bu Tiktok için geçerli değil. Tiktok, kendisi arka planda sürekli doğrulama gerektirecek hesap arar ve doğrulama gerekip, gerekmediğini Tiktok ekibi karar vermektedir.

Sizin de anlayacağınız üzere tiktok başvurusunda bulunamazsınız. Şayet doğrulama hesabınız için uygunsa doğrulama rozetini alırsınız. Ancak değilse belirli kriterlere dikkat ederek onay rozetini alabilirsiniz.

Öncellikle bunun belirli şartları, koşulları ve algoritmasının olduğunu unutmayın. Hesap doğrulama işlemi genelde yüksek takipçisi olan ve tanınmış hesapları , fake (sahte) hesaplardan ayırmak için kullanılır. Bu da doğal olarak güvenilirlik ve daha fazla takipçi getiriyor. O halde bunun daha fazla detaylarına inelim.

Tiktok onay kutusu

Tiktok uzmanı Rachel Pedersen’e göre bir hesabı değerlendirirken baktıkları kriterler şunlar:

  • Düzenli takipçi artışı
  • Büyüyen izlenim süresi
  • Sürekli içerik üreten hesaplar
  • Diğer platformlardaki onaylanan hesaplar
  • Yüksek spam sayısı
  • Bot bulunmayan hesaplar

1- Düzenli takipçi artışını sağlayın.

Bir hesabı değerlendirmeye alırken en önemli kriter; düzenli takipçi artışı olması. Doğrulama verilen hesaplar günlük genelde 500 ve üstü takipçi kazanan hesaplar oluyor. Ancak hesabınızı botlar ile boğmayın. Buna bir örnek verilecek olursa: Bir hesap açılmasının ardından 2 saat içerisinde yarım milyon takipçiye kazanıyor. Sonuç olarak hesabın bot olduğu anlaşılıyor ve ardından hızlıca kapanıyor. Yani oldukça doğal olun.

2- İzlenme süresini arttırın.

İzlenme süresini arttırmak önemli bir detaydır. İzlenme süresi, hesabın büyümesine ve keşfete düşmenize yardımcı olur. Bu yüzden izlenme süresi önemlidir. İzlenme arttırma ile ilgili yazımızda bunlardan detaylıca bahsettik. Ayrıca hesabınızda şayet bot kullanıyorsanız yakayı en çok izlenim ve görüntülenme sürelerinde ele veriyor olacaksınız. Takipçi sayısı ve izlenim süresinin belirli ve doğru oranda olması gerekir. Aksi halde hesabınız dikkate alınmayacaktır.

3- Güncel ve sürekli içerik üretin.

Uzun bir süre hesabınızda içerik üretmiyorsanız artık güncellemenin ve üretmenin vakti gelmiştir. Mavi tik kriterlerinde bu madde özellikle önemli olarak geçiyor. Tiktok, bir eğlence platformu olduğundan daha çok eğlenceli, ilgi çekici, merak uyandıran videolar atmanız önerilir.

Eğer Tiktok da üretecek içerik bulamıyorsanız ve sıkıntı çekiyorsanız. Tiktok içerik üretme platformuna bakın orada sizin gibi içerik üreten insanlar olacaktır.

4- Diğer sosyal medyada hesap onaylatın.

Twitter ve Instagram gibi diğer platformlarında onaylanmış ve mavi tik almış hesaplarınız varsa bunlar incelenerek aynı şekilde Tiktok’da mavi rozeti almış oluyorsunuz. Ancak bir ünlü ve tanınmış bir kişi iseniz bunları sizin için önemli değildir. Ama sıfırdan yapmak denilince bu kriterleri karşılamak zor olabilir.

5- Trendlere kaçırmayın.

Bir tiktok trendinde, bir hesap çok hızlı takipçi kazanmaya başlatabilir. Sadece trendlerde yerinizi almanız yeterli olacaktır. Ancak trendlerde özellikle belirli algoritmalar bulunmaktadır. Bunlara uymanız gerekebilir. Ve trendleri sürekli takip etmek oraya doğru içerik üretmek sizi hızla büyütebilir.

Tiktok’ta sürekli keşfet sayfasına çıkmak ile mavi tik almanıza yardımcı olur çünkü keşfet sayfasında hızlı takipçi kazanabilirsiniz. Tiktok’ta keşfete nasıl çıkılır? başlıklı yazıya gidebilirsiniz.

6- Reklam ve işbirliği yapın.

Reklam ve işbirliği sağlayarak, adınızı diğer videolarda ve sayfalarda görünmesi size zaman içerinde takipçi kazandıracaktır. Yalnız doğru reklam verilmesi önemli bir faktör. Yanlış yapılan işbirliği ve reklam istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Tiktok Mavi Tik Ne İşe Yarar?

İçerik ve marka oluşturma gibi faaliyetlerde bulunuyorsanız mavi tik sizin için son derece önemli olacaktır. Mavi rozete sahip hesaplar diğer hesaplara göre daha fazla güven vermektedir. Sadece güven vermiyor daha fazla takipçi ve daha fazla görüntülenme gibi önemli istatistikleri yükseltiyor.

Ayrıca, rozete sahip olanlar reklam ve işbirliği tekliflerini daha çok almaya başlıyor yani buda Tiktok da para kazanma başlıyorsunuz. Markalar ve şirketler özellikle böyle viral reklamlar vermeyi daha çok seviyorlar. Genellikle video platformu olan hesaplar ile çalışma yapıyorlar.

Tiktok Hesap Onaylatma İçin İpuçları

Daha önceden farklı sosyal medya mecralarda mavi tik alabilmek için başvuru yapıldığını ancak aynı şeyin tiktok uygulaması üzerinden olmadığını sizlere belirtmiştik. Bu bölümde mavi tik alabilmeniz için size bazı ipuçları vermek istiyoruz. Bu ipuçları, ekibin sizi fark etmesini ve hesabınızı onaylatma şansını yükseltmek içindir.

1- Hesabınızda bot kullanmayın: Öncellikle Tiktok, yüksek oranda pasif takipçiye sahip bir hesabı asla onaylamaz. Kullandığınız her botta pasif olacağı için bu pasif kullanıcı oranını bir hayli yükseltir.

2- Etkileşimi yükseltin: Hesabınızdaki etkileşim oranı, belki de hesabınız için en önemli olan orandır. Bu oran hesap onaylatmak için size büyük oranda yardımcı olacaktır. Şayet bunu yükseltmek istiyorsanız içeriklerinize gelen beğeniyi, yorumu, kaydetme sayısını vb. gibi unsurları arttırmaya çalışın.

3- İçerikleri gereksiz uzun yapmayın: Tiktok içeriklerinde gereksiz detayla içerikleri uzatmaya gerek yok. Kullanıcılar artık daha kısa videoları izlemeye eğilimli. Ayrıca bir videonun sonuna kadar izlenmesi ve hatta tekrardan izlenmesi algoritma açısında o videonun beğenildiği anlamına gelir. Böylelikle içerikleriniz daha fazla görüntülenmeye başlar.

Tiktok mavi tik nasıl alınır? sorusunun cevabını ve hesap onaylatma ile ilgili ipuçlarını verdik. Tam olarak istikrarlı bir şekilde ilerlediğinizde ve bu kriterlere uyduğunuzda elbette mavi tik almayı başaracaksınız.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. mavi tik almak istiyorum malesef yapamıyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim tşkr ederim tiktok ailesi

    1. Merhaba Yılmaz, Mavi tik alabilmek için öncelikle belirli şartları yerine getirmeniz gerek. Bu şartlar yazıda mevcuttur. Eğer şartlar sağlanıyorsa Tiktok tarafından mavi tik alabilirsiniz. Sorun olduğunu düşünüyorsanız Tiktok yardım merkezinden yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu