Sosyal MedyaTiktok

Tiktok Keşfet Engeli Nedir ? Nasıl Kaldırılır ?

Tiktok, tüm dünya genelinde milyonlarca aktif kullanıcı sayısına ulaşmasıyla ve Tiktok’ta bulunan içerikleri kontrol edebilmesi açışından bir takım içerik türlerine kısıtlama getirmek zorunda. Keşfet engeli de bunlardan birisi. Bu konu ile ilgili şu aramalar oldukça sık yapılıyor; Tiktok keşfet engeli nedir ? ve Tiktok keşfet engeli nasıl kaldırılır ?

Tiktok keşfet engeli nasıl anlaşılır ? Engel ne zaman kaldırılır ? Neden olur ? gibi soruların cevabını öğrenmek için yazıyı okumanızı öneririz.

Tiktok Keşfet Engeli Nedir ?

Tiktok keşfet engeli , Tiktok algoritması tarafından kontrol edilen ve algoritma tarafından belirlenmiş olan içerik türleri yada kuralları ihlal etmesi durumunda keşfet sayfasına çıkmasını engelleyen bir durumdur.

Tiktok keşfet sayfasına çıkaracak olan videoları belirli kriterlere göre seçmekte ve bu kriterleri Tiktok Keşfete Nasıl Çıkılır ? başlıklı yazıda detaylı olarak anlattık. Kriterler olduğu gibi bir o kadarda filtre sistemi de bulunmakta. Ve siz bir kurallı ihlal ettiyseniz bu filtre sistemine kolayca takılabilirsiniz.

Tiktok keşfet engelinin Sebepleri

Şimdi keşfet engeline neden olan bazı faktörlere bakalım. Tiktok keşfet engeline neden olan faktörler;

  1. Müstehcen içerik
  2. Şiddet barındıran ve sansürlenmemiş içerik
  3. Çok fazla alakasız olan taglar ( etiketler ) kullanılması.
  4. Tekrarlanan içerik
  5. Diğer yasal olmayan içerik türleri.

Keşfet engeli yemenizin en sık nedenlerden biri yanlış tag kullanımı ve bazı içerik türleri. Videonun görüntülenmesi arttırmak için fazla sayıda kullanılan etiketler özelliklede hiçbir alakası olmayan etiketler keşfet çıkmanıza engel olabilir.

Tiktok keşfet engeli nasıl kaldırılır ?

Keşfet engelinin ne olduğunu öğrendikten sonra şimdi bu engeli nasıl kaldırabileceğimize bakalım.

Tiktok’ta keşfet engeli yediğinizde geri bildirim göndermenize gerek yoktur. Yapmanız gereken, önce hangi videolardan engel yediğinizi keşfetmeniz ve sorunun ne olduğunu bulun. Bu sorunu yukarıda sebep olan maddelerde bulabilirsiniz. Bu videoyu düzeltin yada yayından kaldırın.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise doğru etiket kullanımını öğrenin. Dediğimi gibi yanlış ve gereksiz etiket kullanımı engel yemenize sebep olur.

Tiktok algoritması, tekrarlanan veya çok benzer tarzda içerikleri sevmez. Benzersiz içerikler üretin ve içerikleri tekrarlamamaya çalışın.

Tiktok keşfet engeli ne zaman kalkar ?

Bu soruya tam bir süre vermek doğru olmaz. Nedeni ise engel yediğiniz durumdan duruma göre değişkenlik gösterir. Süre uzayabilir veya azalabilir. Ancak ortalama bir cevap verecek olursak 3-4 gün içerisinde kaldırılabilir.

Tiktok keşfet engeli nasıl anlaşılır ?

Önceden videolarını düzenli olarak keşfet sayfasına çıkıyorsa ve bu bir anda kesildiyse tiktok keşfet engeli yemiş olabilirsiniz. Fakat bu durum son zamanlarda video kalitenizin düşmesinden olabilir. Kesin sonuç vermez.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu