Sosyal Medya

Telegram Kişi Engelleme Nasıl Yapılır? Ve Engeli Nasıl Kaldırılır?

Telegram kişi engelleme nasıl yapılır, Telegram kişi engeli kaldırma adımlarını nelerdir? diye soranlara detaylı bir şekilde rehberlik ediyoruz. İşte detaylar.

Teknoloji ve yazılım, insanların birbiri ile yakın uzak demeden kolayca iletişim kurmasını sağladı. Bunun getirdiği sayısız avantajların yanında bazı dezavantajlarda vardı.

Bunlar önemli ölçüde çözülmesi gereken dezavantajlardı. Nitekim bunların çoğu zamanla çözüldü ve insanlar artık teknolojide daha sansürsüz hareket edebilir hale geldi. Örneğin, sosyal medyada ve anlık mesajlaşma uygulamalarında kişileri rahatsız edebilmek gibi.

Telegram, bildiğiniz gibi bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Bu tarz uygulamaların vazgeçilemez özelliği olan kişileri engelleyebilmek bahsedilen örnekte verilen davranışı kısıtlayabilmek adına önemlidir. Ayrıca botlar tarafından gönderilen spam mesajlardan koruyabilmeyi sağlar.

Telegram Kişi Engelleme Nasıl Yapılır?

Telegram’da kişi engellemenin birçok sebebi olabilir. Rahatsız eden birini, mesaj atmasını istemediğiniz birini fark etmeksizin kayıtlı olmasına gerek olmadan direk olarak engelleyebilirsiniz. İşte Telegramda kişi engelleme adımları;

 1. Telegram uygulamasını açın.
 2. Engellemek istediğiniz kişinin profiline gidin.
 3. Sağ üstteki 3 noktaya dokunun.
 4. Ve Kullanıcıyı engelle seçeneğine dokunun.

Bu adımlardan sonra kişi veya numara size mesaj atamayacaktır. Siz engeli kaldırana kadar. Engeli kaldırma konusa gelecek olursak onu da hemen altta paylaşıyoruz.

Telegram’da Kişi Engeli Nasıl Kaldırılır?

Telegram’da kişi engeli kaldırmanın 2 farklı yolu bulunmaktadır. Her iki yol üzerinden de kişinin engelini kaldırabilirsiniz. Ancak birden fazla kişinin engelini kaldırmak istiyorsanız 2. yolu denemeniz sizin adınıza daha pratik olacaktır.

1. Yol:

 • Uygulamaya girin.
 • Engelini kaldırmak istediğiniz kişinin profiline girin.
 • Sağ üstteki 3 noktan veya en alttaki butondan engellemeyi kaldır öğesine dokunun

2. Yol:

 • Öncelikle sol menüden ayarlara gidin.
 • Gizlilik güvenlik seçeneğine dokunun.
 • Gizlilik başlığı altında Engellenen kullanıcılar öğesine dokunun.
 • Engelini kaldırmak istediğiniz kişinin yan tarafındaki 3 noktadan engellemeyi kaldır öğesine dokunun.

Telegram’da Engelleyince Bildirim Gider Mi?

Kısaca hayır gitmez. Bu kişi ister telefonunuzda kayıtlı olsun ister olmasın hiçbir şekilde “engellendiğiniz” yada “engeliniz kaldırıldı” diye bir bildirim gitmez. Bu diğer anlık mesajlaşma uygulamalarında da böyledir. Ancak engellediğiniz kişi bunu anlayabilir.


Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu