InstagramSosyal Medya

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Adımları

Bazen ınstgaram kullanıcıları kullanıcı adından veya isminden memnun olamayabiliyor. Bunun sebebi hesabın ilk açıldığında gelişigüzel veya ınstagram tarafından atanan bir kullanıcı adı olması. Tabii ki bu durumu yaşayan her Instagram kullanıcısı bu durumu düzeltmek adına Instagram kullanıcı adı değiştirme işlemeni ve nasıl yapılabileceğini merak ediyor. İşte Instagram kullanıcı adı değiştirme adımları.

İlk önce şu sorunun cevabını verelim: Instagram Kullanıcı adı değiştirilebilir mi? Evet, bazı sosyal medya platformları bu işlemi engellemek veya kısıtlamak istese de Instagram tarafından belirli şartlar altında bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Burada karşımıza güvenlik modeli için 14 gün kuralı çıkıyor.

14 gün kuralı, Instagram kullanıcı adınızı 14 günde 2 defa değiştirebileceğini ifade eder. Bu başlı başına spamdan ve güvenlik sorunlarının ihlalini ortadan çıkartmak için tasarlanmış bir güvenlik modelidir. Nihayetinde bir yasak söz konusu değil ancak kısıtlama durumları kullanıcı adında mevcut.

Instagram Kullanıcı Adı Neden Önemlidir?

Kullanıcı adı hesabınızla ile ilgili birkaç avantaj sağlayabilir. Burada kullanıcı adının hesabınızı yansıtır bir biçimde olması ve akılda kalıcı olması önemlidir. Özellikle bir işletme veya bir platform oluşturmaya çalışan hesaba sahipseniz bunlara ekstra dikkat etmelisiniz.

Peki hesaba uygun ve kalıcı olmasının ne gibi avantajları vardır? Nihayetinden kullanıcılar bir konu ile ilgili bir ınstagram araması yaptığında ve hesabınızla bu konu eşleşiyorsa bu sizin için yararlı bir gelişmedir. Çünkü arama sonuçlarında hesabız görünecektir, bu da profil görüntülenme ve takipçi sayısında bir artış yasatacaktır.

Akılda kalabiliyor olması ise kullanıcılar eğer hesabınızı beğenmişlerse kullanıcı adınızı kullanarak geri dönebilirler. Bu da hesap için olumlu bir gelişmedir.

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Adımları

Hesabınıza ait kullanıcı adını gerek mobil uygulama üzerinden gerek web tarayıcı veya bilgisayar üzerinden yapabilmektesiniz. Bunun için ekstra bir seçeneğe gerek yok. Hemen aşağıda her iki cihaz içinde adımlar gösterilmektedir.

Uygulama üzerinden

Buradaki adımları hem İOS hem de Android üzerinden aynı işlemeleri uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz. Mobilde Instagram kullanıcı adı değiştirme adımları;

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Hesabınıza kullanıcı bilgileri ile giriş yapın.
 • Profilinize simgesinden profil sayfasına girin.
 • Profili düzenle butonuna dokunun.
 • Kullanıcı adı yazılı değer alanından kullanıcı adınızı değiştirin.

“Bu kullanıcı adı zaten alınmış” diye bir uyarı görürseniz. Başka bir kullanıcı adı girmeniz gerekecektir.

Web tarayıcı üzerinden

Mobil cihazlar ile bu işlemi gerçekleştirebileceğiniz gibi bir web tarayıcı veya bilgisayar üzerinden de yapabilirsiniz. İşte web üzerinden adımları;

 • Instagram adresine gidin ve hesabınıza giriş yapın.
 • Profil simgesine tıklayın.
 • Profil sayfasına gidin.
 • Profili düzenle butonuna tıklayın.
 • Kullanıcı adı yazılı kutudan kullanıcı adınızı değiştirin.
 • Göndere tıklayın.

Tam olarak her iki cihaz türü arasında da bu işlemleri basitçe yapabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken sıkça kullanıcı adınızı değiştirmeyin.

Instagram Kullanıcı Adımı Değiştiremiyorum!

Bu sorun bazen çok önemli olabiliyor. Örneğin, acilen eski kullanıcı adınızı almanız gerekiyorsa ve böyle bir sorununuz varsa o kullanıcı adı bir başkası tarafından alınabilir.

Şimdi, kullanıcı adınızın değiştirememenizin birkaç nedeni olabilir, ancak biz bunun en yaygın sebebini direk olarak anlatalım. Ardından soruna dair neler yapabileceğimize bir bakalım.

Bu sorunun en büyük nedeni ınstagram tarafından kısıtlanması olabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 14 gün kuralı diye bir sınırlama var. Bu kural sadece 14 gün içinde sadece 2 kez kullanıcı adınızı değiştirmeye izin verildiği anlamına gelir.

Şayet, siz 14 günde 2 defadan fazla adınızı değiştirmeye çalıştıysanız bu hata ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu noktada tek yapmanız gereken sürenin dolmasını beklemek olacaktır. Başka herhangi bir kısa yolu veya hilesi yoktur.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu