InstagramMobilSosyal Medya

Instagram E-posta Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Şayet Instagram hesabınıza önem veriyorsanız ve hesabınızı korumak istiyorsanız onu sadece sizin erişebildiğiniz güvenli bir e-posta adresi ile korumak iyi bir fikirdir. Burada olduğunuza göre eski mail adresini değiştirmek istiyorsunuz. Biz Instagram e-posta değiştirme konusunda size gerek mobil cihazlarda gerek web adresi üzerinden yardımcı olacağız.

Instagram’da e-posta adresini girmek eskiden olduğu gibi zorunlu değil. Artık e-postaların yerini telefon numaraları alıyor ancak telefon numarası, e-posta adresi kadar potansiyele sahip değil. Instagram otomatik mesajları size e-postadan atmayı daha fazla tercih ediyor.

Instagram E-posta Ne İşe Yarar?

Instagram e-posta her iki taraf içinde önemli özelliklere sahiptir. Her iki taraf için derken, Instagram ve biz kullanıcıları için. Bizim tarafımızdan yani kullanıcıları tarafından genellikle güvenlik ve hesap sahipliği açısından işe yarar. Instagram açısından ise hesabın gerçek bir bireye ait olduğunun göstergesidir.

E-posta adresinizin Instagram hesabınızda tanımlı olmasının belirli avantajları var. Örneğin, hesap güvenliği. E-posta adresinin tanımlı olması çeşitli güvenli ihlallerini önleyebilir. Yapılan hesap bilgilerinin değiştirilmesi veya kaldırılmasında e-posta adresinize bildirim gider ve işlemlerin geri alınması için ayrıca bir bağlantı gönderilir. Bu da çeşitli güvenlik ihlallerini önler.

Instagram E-posta Değiştirme Nasıl Yapılır?

E-posta adresinizi değiştirmek istediğinize göre ya erişim sağlayamadığınız bir mail adresi mevcut ya da yeni bir mail adresine geçtiniz. Sebebi ne olursa olsun fark etmez. Bu işlemi hem mobil hem bilgisayar üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Mobil uygulama üzerinden e-posta değişikliği

Bu bölümdeki adımları İOS ve Android cihazlarında uygulayabilirsiniz. İşte mobil cihazlarda Instagram e-posta değiştirme adımları:

 1. Instagram uygulamasını açın ve profil kısmına gelin.
 2. Profili düzenle butonuna dokunun.
 3. Atta “kişisel bilgiler ayarları” öğesine dokunun.
 4. E-posta adresi yazan bölüme dokunun.
 5. Ve e-postanızı değiştirin.

Geriye kalan tek şey, e-posta adresinizi onaylamak. Böylelikle mail adresi değiştirme işlemini tamamlanmış olacaktır.

Web adresi üzerinden e-posta değişikliği

Burada aynı şekilde bir bilgisayar veya bir tarayıcı üzerinde de yapabilirsiniz. Sadece aşağıdaki adımları uygulamanız yeteli olacaktır.

 1. instagram.com linki ile oturum açın.
 2. Profilinize gelin.
 3. Profili düzenle butonuna tıklayın.
 4. E-posta yazılı kutuya gelin.
 5. Ve e-posta adresinizi değiştirin.

Instagram mail değiştirme işlemi tam olarak bu kadar kolay. Dediğim gibi sizden e-posta adresinizi onaylamanızı isterse onaylayın.

Instagram E-posta Onayı Nasıl Yapılır?

Sırada e-posta onayının nasıl yapılabileceğine bir bakalım. Yeni e-posta adresinizi veya tanımlı olamayan hesaba e-posta girdikten sonra e-posta adresinize erişilebiliyor olmanız gerekecektir.

Instagram doğruluma için adresinize bir link gönderecektir. Bu linke tıkladığınızda otomatik olarak sistem bu e-posta adresinin sizin olduğunu doğrulayacaktır.

Kısaca belirtiğiniz adrese gidin ve instagram’dan gelen postadaki linke tıklayın, böylelikle e-posta doğrulmasını yapmış olmaktasınız.

Instagram E-posta Değiştirme Sorunu

Bunun farklı nedenleri olabilir ancak en yaygın nedeni, belirtilen e-posta adresinin bir başkası tarafından kullanılması. Bilinen üzere bir e-posta adresiyle sadece bir hesap açılabilir. Bazı kullanıcılar rastgele bir mail adresi girdiğinde ve bu adres doğru olduğunda sistem adresi onaylanmasa dahi başka hesabın bunu kullanılması engelliyor.

Nihayetinde “Eposta gönderilmedi. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.” gibi hataları karşımıza çıkarıyor. E-posta adresinizin bir başkası tarafından kullanıldığından emin olabilmek için şunları yapın;

 • Instagram kaydol sayfasına gidin.
 • Epostayı girin ve kontrol edin.

Çarpı işareti çıkıyorsa bu mail adresinin bir başkası tarafından kullanıldığı anlamına gelir. Böyle bir durumda destek bölümü ile iletişime geçmenizi öneririm. Mutlaka size yardımcı olacaklardır.

Sonuç

Evet, yazının sonunda Instagram e-posta değiştirme işlemini, önemini, onayını ve sorununu anlatmaya çalıştık. Bu yazını sizlere yardımcı olabileceğini umuyorum. Ayrıca Instagram hesabınızı daha güvenli getirmek için burayı ve Google authenticator hakkında bilgi almak için buraya gidebilirsiniz. Veya Instagram kategorisindeki daha fazla yazıyı keşfedin.

Instagram E-Posta Adresimi Değiştirebilir Miyim?

Evet, önceden bağlı olduğunuz e-posta adresinizi mobil ve ya masaüstü üzerinden değiştirebilirsiniz. Bu adımlar yazıda detaylıca anlatılmıştır.

Bir e-posta adresi ile kaç Instagram hesabı açılabilir?

Bu sorunun cevabını yazının içerisinde verdik. Sadece 1 hesap açılabilir.

Instagram hesabı açabilmek için e-posta şart mı?

Hayır, şart değil. Aynı şekilde bir telefon numarası ile de hesap açılabilir.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu