Siber güvenlik

Termux Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Elinizde mobil cihazlarda kullanabileceğiniz linux tabanlı bir android terminali nasıl oldurdu ? Amaç buysa Termux tam size göre. İşte Termux nedir ? Ne işe yarar ? Nasıl kullanılır ?

Termux Nedir ? Ne işe Yarar ?

Termux, root izni gerektirmeyen linux tabanlı android terminal emülatörüdür. Cihaza ilk kurulum oldukça hafiftir ve minimum temel paketler kurulur. Sonradan paket yönetici ile ek paketler kurulabilir veya kaldırılabilir.

Termux’u google play’den veya apk olarak indirebilirsiniz. Sistem gereksinimleri için Android sürümü en az 5.0 olmakla birlikte 5 ve 6 sürümlerde sorunlarla birlikte geliyor. Sorunsuz sürüm için 7.0 ve üstü sürüme sahip olması gerekiyor.

Basit bir tanımla açıklayacak olursak; Linux’un mobile versiyonları diyebiliriz. Linux ile yapabileceğiniz birçok basit fonksiyonu termux üzerinden de basitçe yapabiliyorsunuz.

Ancak, çok ağır ve işlem gerektiren fonksiyonları burada yapamayabilirsiniz. Günümüzdeki telefonlar her ne kadar sistemsel olarak güçlü olsa da hâlâ bilgisayarlarla kıyaslanamazlar. Bu yüzden bazı durumlarda sistem yetersiz kalabilir.

Termux İle Neler Yapılabilir ?

Termux linux tabanlı olduğundan kullanımı oldukça geniştir. Python, Ruby, Perl gibi programlama dillerinin son sürümlerini kullanılabiliyor olması basit kodlar ve programlar yazılmasına imkan veriyor.

Bunlardan hariç;

  • SSH ile uzak sunuculara erişim
  • Dosya aktarımı ve senkronizasyonu
  • Proje oluşturabilme
  • Github projeleri
  • Özelleştirebilme

gibi çeşitli fonksiyonları gerçekleştirebilirsiniz.

Termux Nasıl Kullanılır ?

Termux’un kullanımı oldukça basittir. Komut satırında paket yöneticisi ile istenilen paketleri yüklemeye izin verir. Ancak, bunlardan önce termux ara yüzünü güncellemeniz gerek. Termux kurulum kodları şu şekilde;

pkg upgrade
apt-get update

Bu komut termux’u son haline getirir ve ilk kurulum yapılıyorsa gereklidir. Termux’ta paket indirebilmek için ve ek programlar kurabilmek için aşağıdaki komutları da yazabilirsiniz. Bu kodlar termux için gerekli olan komutlardandır.

pkg install python
pkg install git

ilk komut python’nun son sürümünü indirir. İkinci komut github’da olan kodları çekmenizi destekler.

Yukarıdaki komutlar kurulum kodları içindi. Genel olarak şunları bilmelisiniz;

Paket indirmek için: pkg install <paket adı>

Paket araması için: pkg search <paket>

Güncellemek için: pkg upgrade

Termux İle Sosyal Medya Hacklenebilir Mi ?

Son başlık olarak bu soruya yer veriyorum çünkü oldukça merak ediliyor. Daha öncesinde çeşitli paketler hack saldırılarına hizmet ediyordu. Bu durum Termux kurallarına aykırı ve bu amaca hizmet eden bazı paketleri kaldırmışlar. Kaldırılan paketler şunlar;

  • Hashcat
  • Hydra
  • Metasploit
  • Sqlmap

gibi hack saldırılarına araç olan paketler kaldırılmış. Bu paketler ile yazılımdan anlamayan çoğu kişi farklı kimlik avı siteleri veya virüsler oluşturarak başkasına zarar verebiliyordu. Termux’u bu amaç için geliştirilmediğini belirterek, bu paketleri ayıklamışlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu