Siber güvenlik

Güçlü Şifre Oluşturma

Güçlü şifre oluşturma , teknolojinin oldukça fazla gelişmesiyle beraber kötü niyetli insanlarında gittikçe çoğalması kaçınılmaz hale geldi. Biz de kendi hesaplarımızı, kötü niyetli insanlardan korumak için muhakkak son derece güçlü şifre oluşturmak şart oluyor .

Genellikle şifre kırma gibi işleri “Blackhat Hacker ( Siyah Şapkalı Hacker ) ” denilen hackerlar yapar . Siyah Şapkalı hackerlar , kötü niyetli olan hackerlardır. Şifre kırma , Phishing Yöntemleri , sanal dolandırıcılık , zararlı yazılımlar , sosyal mühendislik gibi yasal olmayan işleri yapmaktan çekinmezler.

Güçlü Şifre Oluşturma

Eğer herhangi bir hesabınız basit bir şifre ile korunursa muhtemelen bruteforce saldırılarında etkisiz hale bile gelebilir. Bu tür saldırılardan kendimizi korumak adına Güçlü şifre nasıl oluşturulur , Güçlü şifre oluşturma

Karışık Şifreler Oluşturun

Karışık şifre oluşturmak , Tek sayı veya tek harften oluşan şifrelerden uzak durun bunlar tahmin edilmesi ve bazı programalar tarafından kırılması kolay olabilir.

Bunun farkında olarak karışık karakterlerden yararlanmak şifreleri biraz daha güçlü hale kılıyor olması. Semboller , sayılar ve harflerden oluşan bir şifre bruteforce ( Kaba kuvvet Saldırısı ) denilen saldırılardan sizi ve şifrenizi önemli derecede koruyor olacaktır. Nedeni ise programa çok daha fazla sayıda karakter giriyor olması buda şifrenizi bulma olasılığını minimum seviyeye getirmiş olacak

Kişisel alanlarla alakalı şifreleri kullanmayın.

Bu kadar da değil demeyin sizi yakından tanıyan biri veya sosyal medyada analizinizi yapan biri sizin hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı öğrenebilir. Sosyal medyada biyografinize veya açıklamaya yazdınız, Ne yapar ? Ne eder ? Neyden hoşlanır ? gibi soruların yanıtını siz veriyorsunuz.

Sizden aldıkları bu bilgiler ile sizin adınıza kelime listesi oluşturabilirler. Kelime listeleri tek tek program tarafından denenerek şifreniz bulunmaya çalışılır. Bu yöntem sizi böyle profosyonel saldırılara, profosyonel koruma sağlayacak güçlü şifre oluşturma yöntemlerinden bir tanesi.

Uzun şifreler kullanın.

Şifre ne kadar uzun olursa o kadar güvende olursunuz. Uzun şifreler genel olarak tahmin edilmesi zor ve programları kapı dışarı edecek olacak türden şifreler olmakta.En az 8 karakterli şifre veya daha fazla karakterden oluşan şifreler tercihiniz olabilir. Böylelikle güçlü şifre oluşturma teknikleri ile şifreleriniz daha fazla güçlenmiş oluyor…

Şifrenizi gerçekten koruyan ve daha güçlü hale getiren bir yöntem. Aslında bir çoğumuz uzun şifreler kullanıyoruz ama bir çoğumuzda gerçekten 5 veya 6 karakterden fazla kullanmıyor. Bunların şifresi tahmin edilmesi kaçınılmaz oluyor .

Sık Kullanılan Şifreleri Kullanmayın

Her ne kadar Sık kullanılan şifreler günümüzde azalmış olsa da yeterli bilgiye sahip olmayan insanlar bunu yapmaya devam ediyor. Sosyal medyada şifre belirlenirken , çok kullanılan şifrelerin zaten kullanılmasına izin verilmiyor.

Geçmiş de sık kullanılan şifreler epey fazlaydı sonradan birçok insan şifreleri kolay kırıldığı için böyle bir hatadan insanların geri çekildiğini özellikle günümüzde görüyoruz. Sık kullanılan şifreleri sizde tercih ediyorsanız ya hesap sizin için önemli değil yada gereksiz bir hesap olduğu için yapıyorsunuz.

Peki ne gibi şifreler çok kullanılan şifreler arasında ?

Ben son derece basit şifreleri yani ‘123abc’ , ‘abc123’, gibi şifreleri örnek gösterilmemeli. Şu kombinasyonlara dikkat edin ;

isim şehir , isim takım , şehir takım , ve her şifrenin arkasına plaka numaraları yerleştirmeleri. Bunlar konulmaması gereken şifreler

256 Bit Şifre oluşturma

Sizin için şifreniz son derece önemli ise , 256 bit şifre oluşturmak bu en iyi yöntemdir.

256 Bit şifre oluşturmak şifrelerinizi tamamen güvenli hale getirebilir. Fakat siz kendiniz 256 Bit şifre oluşturamazsınız.Neden : Normal bir şifrenin  ‘ Hex ‘ kodunu kullanırlar.Bu programlar tarafından yapılan bir işlem olduğundan sizin yapmanız pek mümkün değil.

256 Bit şifreler çok önemli teknolojilerde kullanılır. Web serverSSL sertifikalarında vb. alanlarında, programlar tarafından 256 Bit ile şifrelerle şifrelenir.Kullanıldığı alanın ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz.

Böyle alanlarda kullanılmasının nedeni, bir şifre kırıcı program tahmini olarak 2555 farklı kombinasyon denemesi yapmak zorundan kalacak. Bununda günümüzde mega güçlü bilgisayarların yapması  imkansız gibi bir şey oluyor

256 Bit şifreler uzun ve karmaşık karakterlerden olduğu için aklınızda tutmanız zor olabilir. Bu nedenle şifrenin en az bir yere kayıt olması gerekebilir.

Güçlü şifre oluşturma elbette bizim için önemli size yukardı verilen önerilere kullanır olursanız kendini güvence altına almış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu