MobilSiber güvenlikSosyal Medya

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor (Kesin Çözüm)

Akıllı telefonlarında belirli kısa aralıklarla tekrar eden reklamları gören çoğu kullanıcı “Telefonda sürekli reklam çıkıyor” gibi aramalar yapıp çeşitli çözüm arıyorlar. Burada reklam virüsünden kurtulmanın çeşitli yollarını göreceksiniz.

Reklam virüsüne maruz kalan kullanıcıların mobil cihazlarında durduk yere sık sık reklamlar çıkar. Bu durum bir akıllı telefon kullanıcısı için oldukça sinir bozucudur. Bir uygulamada gezinirken, farklı bir uygulama kullanırken veya hiçbir şey yapmazsa dahi cihazda reklam görebilir.

Bu reklamları size, cihazınızda yüklü olan uygulamalar tarafından gösterilmez. Uygulamalar ancak uygulama içinde reklam gösterebilir. Bir reklam virüsü neredeyse cihaz kullanılırken her yerde faaliyete geçebilir.

Reklam Yazılımı Nedir?

Reklam yazılımı (Adware), bilgisayarınızda istenmeyen reklamları görüntüleyen yazılımdır. Bu yazılım programları size pop-up reklamlar sunma eğilimindedir, tarayıcınızın ana sayfasını değiştirebilir, casus yazılım ekleyebilir ve cihazınızı reklamlarla doldurabilme potansiyeline sahiptir.

Bunula birlikte reklam yazılımı, aramalarınızı reklam sitelerine yönlendirmek ve ziyaret ettiğiniz web site türlerini gibi hakkınızdaki pazarlama verilerini toplayabilir ve bunları kullanabilir.

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Ne Yapmalıyım?

Reklam yazılım barındıran uygulamaların çoğunun amacı para kazanmaktır. Sıkıcı pop-up reklamları ya da yasal olmayan reklamlar bu amaca hizmet eder. Şimdi size bunlardan kurtulmanın birkaç yolundan bahsedeceğiz. Aşağıdaki yöntemlerden biri işe yaramazsa diğer yöntemler ile devam edin. En son çare olarak cihazı fabrika ayarlarına döndürmek gerekebilir.

Yöntem 1: Güvenli Mod

  • Android cihazınızın güç düğmesini basılı tutun.
  • Kapat öğesine basılı tutun ve cihazı güvenli modda başlatın.
  • En son ve şüphelendiğiniz uygulamaları tek tek kaldırın.
  • Her kaldırma işleminden sonra cihazınızı normal şekilde yeniden başlatın. Bu uygulamayı kaldırmanın sorunu çözüp çözmediğine bakın.
  • Sorun çözüldü ise diğer uygulamaları geri yükleyebilirsiniz.

Güvenli modda tüm harici uygulamalar devre dışı bırakılır ve kullanılmaz. Bu uygulama kaynaklı bir problemse bu sorunu çözecektir.

Yöntem 2: Antivirüs Uygulaması

  • Google Play’i açın.
  • Avast Antivirüs uygulamasını yükleyin ve gerekli izinli verin.
  • Ana sayfadaki “Tara” butonuna dokunun.

Antivirüs uygulamaları zararlı yazılımları bulabilir. Ayrıca cihazınızın kendi uygulama bakımı varsa bu işlemi orada da yapabilirsiniz. Zararlı yazılım bulun ve kaldırın.

Yöntem 3: Fabrika Ayarları

Yukarıdaki iki yöntem sorunu çözmediyse ve hâlâ ekrana sürekli reklam çıkıyor diyorsanız son çare olarak cihazı fabrika ayarlarına döndürün. Bu problemi kesinlik ortadan kaldıracaktır.

Ancak bilmelisiniz ki, bu işlemden sonra cihazınızdaki tüm veriler, fotoğraflar, sesler, uygulamalar, videolar ve diğer medya öğelerinin hepsi yedekleme yapılmadıysa geri döndürülemez şekilde silinecektir.

Bunun için öncellikle cihazınızda bir yedekleme işlemi yapmayı düşünün. Ardından Ayarla gidin ve cihazı fabrika ayarlarını döndürün.

Reklam Yazılımından Nasıl Korunurum?

Reklam yazılımı amacı sadece para kazanmak olsa da potansiyel olarak daha fazlasını da yapabilir, sizi izleyebilir, verilerinizi toplayabilir. Bu yüzden kendinizi reklam yazılımından korumak için şunları deneyin:

1- Cihazınızı belirli aralıklarla bir antivirüs uygulaması ile sık sık tarayın.

2- Ziyaret ettiğiniz web sitlerin güvenli olduğundan emin olun.

3- Yeni uygulamalar yüklerken dikkatli olun. İşletim sisteminiz için resmi uygulama mağazasından gelmedikleri sürece uygulamaları asla indirmeyin.

4- Pop-up reklamlara asla tıklamayın. Aynı şey, ekleri indirmek veya tanımadığınız kişilerden gelen e-postalardaki bağlantılara tıklamak için de geçerlidir.

Sonuç olarak “telefonda sürekli reklam çıkıyor” diyenler için birkaç yöntemden oluşan temizleme işlemlerinden bahsettik. Bunları uygulamanız daha sonra kendinizi korumak için yukarıdaki yönergeleri okumanız daha iyi olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu