InstagramMobilSosyal Medya

Instagram Gece Modu Nasıl Açılır?

Instagram gece modu nasıl açılır? Instagram gece modu açma ve kapatma adımlarını detaylıca gösteriyoruz.

Instagram, fotoğraf ve video paylaşımı üzerine kurulmuş bir sosyal medya uygulamasıdır. İlk olarak Ekim 2010’da iPhone’da piyasaya sürüldü, 2012’de Android’de kullanıma çıkartıldı ve ardından Facebook, uygulamayı satın aldı. Instagram, yakın çevrenizi ve platformdaki dikkatinizi çeken kullanıcıları takip etmenize olanak tanır. Gönderileri beğenebilir, yorum yapabilir, arkadaşlarınızla paylaşabilir veya daha fazlasını yapabilirsiniz.

Kullanıcılar, onlarca video, fotoğraf ve paylaşım arasında kaybolurken, uygulama geçirdikleri sürelerden bihaber olabiliyorlar. Nitekim, kullanıcıların platformda vakit geçirme süresi oldukça fazladır. Kullanıcıların beyaz tema kullanımı, özellikle gece vaktinde az ışıklı ortamlarda gözlerini yorabiliyor. Bundan kaçınmak isteyenler gece moduna nasıl geçebileceklerini araştırıyor.

Karanlık mod, görüntüleri ve videoları daha önce hiç olmadığı kadar çarpıcı hale getirmenin yanı sıra cihazınız için pil tasarrufu sağlar ve aynı zamanda çoğumuzun gün boyunca maruz kaldığı parlak ışığı önemli ölçüde azaltır, bu da özellikle geceleri çok daha az göz yorgunluğu yaşayacağınız anlamına gelir.

Instagram Gece Modu Açma

Koyu mod veya gece mod, koyu bir arka plan üzerinde açık renkli metin görüntüleyen içerik için bir kullanıcı ara yüzüdür. Gece modunu hem iPhone’da hem de Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanabilirsiniz. Her ikisini de ayrı ayrı göstereceğiz.

Android’de Instagram Karanlık Modu Etkinleştirme

Android’de karanlık modunu iki şekilde kullanabilirsiniz. Birincisi, Instagram uygulamasının ayarlarından ikincisi ise cihaz varsayılandan. Uygulama varsayılan olarak tema seçeneklerini sistem varsayılanı olarak getirir. Yani değiştirmediyseniz, tema cihazın teması ile aynı olacaktır. Ancak uygulama üzerinden yapmak isterseniz işte adımlar:

  • Uygulamayı açın.
  • Profilinize gidin.
  • Sağ üstten 3 kısa çizgiden “Ayarlara” gidin.
  • Tema seçeneğine dokunun.
  • Karanlık seçeneğine dokunun.
instagram-gece-modu-açma

Sistem varsayılanı olarak seçtiğinizde cihazınızı teması ile aynı olacaktır. Uygulamada karanlık tema kullanmak için ayrıca eğer varsa cihaz ayarlarında karanlık temayı aktif ederek de kullanabilirsiniz yoksa uygulama ayarlarından da yapabilirsiniz.

iPhone’da Instagram Karanlık Modu Etkinleştirme

Android sürümünden farklı olarak, Instagram’ın iPhone uygulamasında karanlık modu etkinleştirmek için yerleşik bir ayarı yoktur. Bunun yerine uygulama, telefonunuzun varsayılan modunu kullanır ve bunu kullanır. Cihazınızı koyu tema yapmak için şu adımları izleyin:

  • Telefonunuzun ayarlarını açın
  • “Ekran ve parlaklık” ögesini seçin.
  • Temayı değiştirmek için “Koyu” seçeneğinde dokunun.

İşte bu kadar hem cihazınız hem de Instagram uygulamanız koyu temaya geçiş yapacaktır. Ayrıca diğer uygulamalarda bundan etkilenebilir.

Instagram Gece Modu Kapatma

Android’de karanlık temayı kapatmak için uygulama ayarlarına gidin. Tema seçeneğine dokunun. Ardından “Karanlık” seçeneğini açık/aydınlık olarak değiştirin. Cihazın teması açık ise “sistem varsayılan” seçeneğini de seçebilirsiniz.

iPhone’da ise, uygulamanın yerleşik bir ayarı olmadığı için direk olarak telefon cihazınızın temasını açık olarak seçmeniz gerekecektir. Yukarıdaki adımlara bakın. Sonrasında uygulama otomatik olarak açık temada açılacaktır.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu