InstagramMobilSosyal Medya

Google Smart Lock İle Kaydedilen Instagram Hesap Silme

Google smart lock ile kaydedilen Instagram hesap silme işleminin nasıl yapıldığı hakkında rehberlik ediyoruz. İşte Google smart lock nedir detayları.

Google bildiğiniz gibi gerek ülkemizde gerek global çapta insanların internette arama, araştırma ve alışveriş yapabilmesi için en alakalı sonuçları bulan ve bunu sıralayan popüler bir arama motorudur. Bunun yanı sıra, mobil cihazlar için Android işletim sisteminin geliştiricilerindendir.

Google’un sunmuş olduğu özelliklerinden biride, teknolojinin getirmiş olduğu bir sorun olan çoklu web sitelerine veya sosyal medyalara giriş yapabilmek için kullanılan şifrelerin, yine teknolojik bir çözümle akıllı bir fonksiyon sayesinden otomatik bir şekilde doldurulma özelliğidir.

Google Smart Lock Nedir?

Google smart lock, giriş bilgilerinizi şirket sunucularından saklayan, web sitelerinde otomatik olarak oturum açmanızı sağlayan ve giriş bilgilerinizi cihazlarınız arasında paylaşım yapmasına olanak sağlayan bir Google hizmetidir.

Bu insanların onlarca web sitesi için onlarca ayrı şifreleri veya kullanıcı adlarını hatırlamasına gerek kalmamasını sağlar.

Çoğu kullanıcı bu özelliği kendisi için çok da önemli olamayan web siteleri için kullanırken, önemli web siteleri için ise bu özelliği kullanmamaktadır. Bunlardan biri de Instagram hesaplarıdır. Nedeni ise bu uygulamanın bir güvenlik riski olup, kendisinden hariç başka birinin hesaba girme ihtimalidir.

Google Smart Lock ile Kaydedilen Instagram Hesap Silme

Google Smart Lock uygulamasının sisteme varsayılan olarak aktif bir şekilde gelir. Siz herhangi bir siteye veya hesaba kayıt olurken, giriş yaparken uygulama bunu otomatik bir şekilde ekleyebilir ya da ekleme için sizden izin ister.

Instagram hesabınızın giriş bilgilerini smart lock uygulamasından kaldırmak için şunları yapın:

  • Google hesabıma girin.
  • Güvenlik sekmesi bölümüne girin.
  • Şifre yöneticisi giriş yapın.
  • Kayıtlı şifrelerden Instagram hesabınızı bulun ve kaldırın.

Eğer Chrome kullanıyorsanız bunu Ayarlar > şifreler yolunu izleyerek de kolayca yapabilirsiniz. Şifre yöneticisinin arama alanından “instagram” yazarak kayıtlı olan tüm şifreleri bulabilirsiniz. Ardından silmek istediğiniz hesapları kaldırın.

Böylelikle smart lock’dan hesaplarınız kaldırılmış olacaktır. Sildikten sonra giriş bilgileri hâlâ gözüküyorsa Instagram’ın önbelleğini temizleyin ve tekrar deneyin.

Google smart lock ile kaydedilen Instagram hesap silme

Şifreleri Kaydetmesini Engelleme

Bu özellik bir internet kullanıcı için işe yarayabilir. Özellikle internet ortamında çok fazla vakit geçiriyorsanız ya da işlerinizi çevrimiçi ortamdan yapıyorsanız. Şifreleri unuttuğunuz vakit sizden şifre sıfırlama adımlarını isteyecektir. Bu da sizin bildiğiniz gibi bazen epey uğraştırıcı ve sıkıcı olabiliyor.

Ancak yine de Google’un şifrelerinizi kaydetmesini istemiyorsanız bunun için Google hesabıma girin. Ardından güvenlik bölümünden şifre yöneticisine girin. Ayarlar simgesine dokunun ve şifreleri kaydetmeyi öner seçeneğini pasif hale getirin.

Ayrıca bu bölümden otomatik olarak oturum aç özelliğini de kapatabilirsiniz. Bunu da devre dışı bırakırsanız bir web sitesinde oturum açmadan önce her defasında işlemi onaylamanız istenir.

Google smart lock ile kaydedilen Instagram hesap silme işleminde size rehberlik ettik. İşlemlerle ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız veya sorunuz varsa bunları yorumlarda belirtin.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu