BlockchainKripto Para

Zilliqa Coin Nedir? ZIL Nereden Alınır?

Parçalanmış bir blok zincir mimarisine sahip olan Zilliqa coin nedir? ZIL (Zilliqa) nereden alınır işte detaylar.

Temel blok zincirlerin, en önemli sorunlarında biri ölçeklenme sorunudur. Bu sorun artan işlem talebinde ağın yavaşlamasını ve sonucunda işlemlerin onay sürelerini artmasına ve daha pahalı işlem maliyetlerine neden olur. Bu sorunu gidermeye yönelik kullanılan popüler çözümlerden biride, sharding (parçalama) denilen layer 1 çözümüdür. Zilliqa’da, bu parçalanmış blockchain mimarisini kullanır.

Zilliqa Nedir?

Zilliqa, diğer bazı blok zincirlerinde görülen ölçeklenebilirlik sınırlamalarını ele almayı amaçlayan, parçalanmış bir mimariye sahip akıllı sözleşme platformudur. Merkezi olmayan uygulamalar (dapps) ve Ethereum, Tron ve EOS gibi kripto para birimlerinden oluşan bir ekosistemi büyütmeyi amaçlayan bir rakip blok zincirinden biridir.

Zilliqa’nın öne çıkan özelliklerinden biri, parçalı tasarımıdır yani sharding denilen bir veri tabanı bölümleme tekniğidir. Tasarımdaki amaç, eşzamanlı zincirlerin işlemleri paralel olarak yürütmesine izin vererek ağın genel kapasitesini arttırmaktır. Başka bir deyişle, ölçeklenebilirlik sorunu önemli ölçüde ortadan kaldırmak ve daha fazla işlemi desteklemek için altyapısını birbirine bağlı birkaç blok zincirine bölmektir.

Zilliqa Nasıl Çalışır?

Zilliqa, proof of work (POW) ve Pratik Bizans Hata Toleransının (pBFT) bir karışımı olan benzersiz bir consensus mekanizması kullanıyor. Ayrıca Zilliqa’nın, Flow gibi kendine has bir yerel programlama dili vardır: Scilla. Bu akıllı sözleşme oluşturmayı desteklemek için akıllı bir sözleşme katmanı sağlıyor.

En netice bu ağ, saniyede onaylanan işlem sayısını en üst düzeyde tutmak için layer 1 çözümü kullanır.

Sharding

Sharding, ağın ölçeklendirebilme kabiliyetini arttırmaya çalışan veri tabanı bölümleme tekniğidir. Bir ağ ve node’ları, iş yükünü yaymak ve işlem hızını artırmak için farklı parçalara bölünür. Her parça, tüm ağın etkinliğinin bir alt kümesini yönetir, yani kendi işlemleri, düğümleri ve ayrı blokları vardır.

Burada her parça bir blockchain gibidir. Her parçaya atanan node’lar vardır. Bu node’lar sadece kendi parçasında gerçekleşen işlemleri yürütebilir. Normalde olduğu gibi bu node’lar yine işlemleri kontrol ederek mikro bloklara eklerler. Belirli aralıklarla, ayrı bir node grubu, bilgileri yeniden parçalamadan önce birleştirmek için her parçadan gelen kayıtları birleştirir.

Bu şekilde, parçalar, bakiyelerin ve işlem verilerinin tüm ağ tarafından etkin bir şekilde erişilebilir olmasına izin verir.

Pratik Bizans Hata Toleransı (pBFT)

Zilliqa, bağımsız çalışan parçaların senkronize tutan Pratik Bizans Hata Toleransı (pBFT) yönetim mekanizması bulunur. Node’lar blok zincirini güçlendirmesi ve değişikliklere oy vermesi için önce ZIL’i paylaştırmaları gerekir, bu da ZIL’e sahip olan herkesin ağın çalışmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Zilliqa Coin Nedir?

Zilliqa coin (ZIL), blok zincirindeki işlemler için ödeme yapmak için kullanılır. Bu ücretler, blok zincirini çalıştırmak için hesaplamaları yapan node’ları ödüllendirmek için kullanılır.

ZIL Nereden Alınır?

ZIL, merkezi çoğu popüler kripto para borsalarında listelenmesi mevcuttur. ZIL coin’ni şu borsalardan alabilirsiniz:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu