BlockchainKripto Para

Wrapped Bitcoin Nedir? Bilmeniz Gerekenler

Ethereum blok zinciri için sıfırdan tasarlanmış olan Wrapped Bitcoin nedir, Wrapped Bitcoin kaç TL? İşte detaylar.

Kripto para piyasasında en büyük piyasa değerine sahip olan Bitcoin, blockchain teknolojisini dayanan, eşler arası elektronik nakit sistemini esas alan bir kripto para birimidir.

Bitcoin’nin doğuşu ile birlikte blockchain teknolojisinin gelişimi inanılmaz bir şekilde arttı. Birçok akıllı sözleşme platformları gelişti. Bu platformlarının öncüsü, Bitcoin’den sonra en büyük piyasa değerine sahip Ethereum, merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemini geliştirdi.

Ethereum’un Gelişen DeFi ekosistemi ile Bitcoin’i bir arada kullanmak yani her iki dünyanın en iyilerini birleştirmek ekosistemi daha güçlü kılabilirdi. Bitcoin ve Ethereum’un blok zincirlerinin farklı protokolleri, farklı işlevleri olması nedeniyle birlikte çalışabilirlik pek olası olmadığı için Wrapped Bitcoin’nin ortaya çıkışı kaçınılmaz oldu.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

Wrapped Bitcoin, Ethereum blok zinciri için sıfırdan tasarlanmış, Ethereum üzerinde Bitcoin’i temsil eden bir ERC-20 tokenıdır. WBTC, BitGo, Ren, Dharma, Kyber, Compound, MakerDAO ve Set Protocol gibi DeFi ekosistemindeki büyük oyuncular arasında ortak bir proje olarak 2019 yılında piyasaya sürüldü.

1 Wrapped Bitcoin = 1 Bitcoin. Bir BTC, bir WBTC’ye dönüştürülebilir ve bunun tersi de gerçekleşebilir. Bir ERC-20 jetonu olmak, WBTC’nin transferini normal Bitcoin’den daha hızlı hale getirir ancak WBTC’nin en önemli avantajı, Ethereum cüzdanları, merkezi olmayan uygulamalar (dapps) ve akıllı sözleşmeler dünyasına entegrasyonudur.

WBTC ile DeFi’de borç verme, ödünç alma, token takası, verim çiftçiliği (yield farming) ve likidite havuzlarında kullanılabilir. Aave , Balancer, Compound, Kyber Network, MakerDAO ve Uniswap WBTC’yi destekler.

WBTC Nasıl Çalışır?

Wrapped Bitcoin, Ethereum ekosisteminde Bitcoin’i temsil eden ve DeFi ekosistemine onun değerini ve likiditesini kazandırmak içindir. Wrapped Bitcoin, yakma ve basma (burn and mint) mekanizması ile çalışır. BTC’ye sahip olan ve onu WBTC’ye dönüştürmek isteyen kullanıcılar, BTC verip WBTC alırlar. Burada WBTC basılır ve karşılığında BTC teminat olarak alınır. Bunun tam tersi de mümkündür.

Wrapped Bitcoin Kaç TL?

Wrapped Bitcoin’nin fiyatı coingecko verilerine göre güncel olarak aşağıdaki gibidir. Bitcoin’nin fiyatı ile birebirdir. Bunun yanında piyasa sıralaması, piyasa değeri ve hacimleri de görebilmektesiniz.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu