BlockchainKripto Para

Transaction ID (TXID) Nedir? TXID Nasıl Bulunur?

TXID nedir ve TXID sorgulama işlemi nasıl yapılır? Transaction ID hakkında detayları anlatıyoruz.

Bir kripto para transfer işlemi gerçekleştirdiğinizde bunu blockchain üzerinde takip edebilirsiniz. Aynı zamanda işlemin onaylanıp onaylanmadığından tutup diğer önemli işlem bilgilerine kadar detayları öğrenebilirsiniz.

Kripto paralar blockchain teknolojisi üzerine kurulmuştur. Blockchain teknolojisi, şeffaftır. Ağda gerçeklesen her işlemi doğası gereği kayıt eder ve bunu halka açar. Başka bir deyişle, ağda gerçekleşen her işlemi herkes TXID sayesinde görüntüleyebilir.

TXID Nedir?

Transaction ID (İşlem kimliği) yada Transaction hash, blok zincirinde doğrulanmış bir işlemi temsil etmek için oluşturulan 64 karakterlik rastgele sayı ve harflerden oluşan benzersiz bir dizedir. Doğası gereği Blockchain’e eklenen tüm işlemlere atanır ve sonradan değişemezler, manipüle edilemezler.

Her blockchain’nin etherscan.io gibi çeşitli gezgin seçenekleri vardır. Blockchain gezginleri, ağ için bir ara yüzdür; işlemler, adresler, bloklar, ücretler ve daha fazlası hakkında veri almanızı sağlarlar. Her gezgin, belirli bir blok zinciri hakkında veri sağlar ve içerdiği bilgi türü, hizmet ettiği blok zincirinin mimarisine bağlı olarak değişebilir.

Aşağıda TXID koduna örnek bazı işlemler göreceksiniz.

  • Bitcoin’nin ilk işlemi:
    • f4184fc596403b9d638783cf57adfe4c75c605f6356fbc91338530e9831e9e16
İlk Bitcoin işlemi
İlk Bitcoin işleminin blockchain.com özeti
  • Değer olarak en büyük Bitcoin işlemi (161,500 BTC),
    • b36bced99cc459506ad2b3af6990920b12f6dc84f9c7ed0dd2c3703f94a4b692
Değer olarak en büyük Bitcoin işlemi
Değer olarak en büyük Bitcoin işleminin blockchain.com özeti

Yukarıdaki iki işlemin ayrı ayrı özetlerini görmektesiniz. “Hash” olarak belirtilen yer işlemin benzersiz kimliği yani TXID denilen kodları. Ayrıca işlem tarihi, gönderen, alıcı ve ücret gibi diğer detaylarda yer almakta.

Daha detaylı teknik bilgilerde mevcuttur. Dilerseniz bunlara blockchain.com ve blockchair.com adreslerinden kendinizde kontrol edebilirsiniz.

TXID Ne İçin Kullanılır?

Transaction ID, blockchain’nin işleyişinin ayrılmaz bir parçasıdır. İşlemleri temsil ederler ve değişmezler yada başkası tarafından manipüle edilemezler. Blockchain teknolojisi, işlem verilerini bloklar halinde depolamak için dağıtılmış dijital defterler kullanır. Her blok, Blockchain ağını oluşturmak için birbirine bağlanır.

TXID kodu, işlemin; durumunu, blok numarasını, işlemin gerçekleştiği zamanı, gönderenin cüzdan adresi ve alıcının cüzdan adresini, gönderilen coin sayısını ve anlık değerini ve işlem ücretini blockchain gezgininde görüntülemenizi sağlar.

Bu bunlardan ziyade çok da önemli işlerde kullanılabilir: Zincir üstü (On-chain) analizi. Ağdaki cüzdanları takip ederek balinaların hareketlerini tespit etmekte kullanılır. Balinalar piyasayı etkileyebilir. Bu yüzden blockchain gezgin verileri, zincir üstü analistler tarafından analiz edilir. Balina Nedir ve Piyasayı Nasıl Etkilerler?

TXID Nasıl Bulunur?

Kripto para borsalarında yapmış olduğunuz tüm işlemlerde borsa sizlere TXID kodunu vermektedir. Bunlar genelde işlem sırasında karşınıza çıkar aynı zamanda bunları sonra kullanmış olduğunuz borsanın işlem geçmişinde alabilirsiniz. Her borsanın işlem geçmişi farklı yerlerde olabilir. Ancak örnek olması için Binance üzerinde bir işlem listesine bakalım.

  • Binance hesabınıza giriş yapın.
  • Ardından cüzdan > işlem geçmişine gidin.
  • Eğer yaptıysanız işlem listelerini ve TXID kodlarını söyle görebilirsiniz:
Binance geçmiş işlemlerin TXID kod örnekleri

TXID Sorgulama

TXID sorgulama yapmak için bir blockchain gezginine ve TXID koduna ihtiyacınız var. Blockchain gezgininin (blockchain.com veya blockchair.com) arama kutusuna kodu yapıştırın ve aratın. Farklı ağlarda aynı kod varsa karşınıza farklı ağlar çıkacaktır. Hangi ağda işlemi gerçekleştirdiyseniz o ağı seçin ve devam edin.

TXID sorgulama için bağlantıya da gidebilirsiniz. Orada daha fazla ayrıntı göreceksiniz.

Blockchain gezgininin ne olduğunu bilmek ve onu anlamak, Blockchain ve piyasa işinizdeki potansiyelinizi artırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu