Kripto Para

Token Nedir? Token İle Coin Arasındaki Fark

Kripto para ile ilgili daha önceden herhangi bir makale ve haber okuduysanız ya da alakalı bir video izlediyseniz muhtemelen token ve coin terimlerini duymuşsunuzdur. Şayet, Token nedir? diye merak ediyorsanız bu yazı itibari ile bir daha merak etmeyeceksiniz.

Coin ve token terimleri aslında birbiri ile sıkça karıştırılır. Karıştırmaktan ziyade bu iki kavramın aynı şeyi ifade ettiği düşünülür. Ancak bu iki terim aynı şeyi ifade etmez, aralarında ince bir ayrım vardır. Bu ayrımı tam olarak aşağıda görebileceksiniz ama öncesinde bu ifadelerin ne olduklarınıza bir bakalım.

Ayrıca bu iki terim kripto para ile ilgili bilenmesi gereken terimler arasında. Bağlantıdaki yazıyı mutlaka okumalısınız.

Token Nedir?

Token veya Türkçe adıyla jeton, var olan bir kripto paranın blok zinciri üzerine çıkarılan birim değeri olan varlıktır. İşlevsel hale gelebilmesi için blok zincir (blockchain) teknolojisine ihtiyaç duyan bu tokenların, kendilerine ait bir blok zinciri yoktur.

Bu tokenların bir birim değerleri oldukları için alınıp satılabilirler ve değiştirilebilirler. Bunları bağlı olduğu blok zincir teknolojisi sayesinde yapabilir.

Bu varlıklar kripto para dünyasında genellikle kitle satışında fon toplamak için çıkartılsalar da bazen ekosistemdeki farlı işlevleri yerine getirmek için de kullanılabilir. Örneğin, bir blockchain oyunundaki (Axie Infinity) dijital evcil hayvanları beslemek için kullanılabilir ya da ekosisteme yardımları için ödül mekanizması olarak da kullanılabilir.

Tokanlar, değiştirilebilir (Fungible) ve değiştirilemez (Non-Funglible) token veya kısaca NFT olmak üzere ikiye ayrılabilir. Kısaca bunlardan bahsedecek olursak;

Değiştirilebilir tokenlar: Normal tokenlardan farksızdır. İstenilen arz kadar dolaşıma çıkabilir. Küsuratlara bölünebilir.

Değiştirilmez tokenlar: Bunlar normal tokenlardan farklı çalışır. Benzersizlerdir, programlanabilir, bölünemezler, takas edilebilir ve tek sahibi olabilir. NFT ile ilgili daha fazla bilgi isterseniz NFT nedir? yazısına gidebilirsiniz.

Token Nasıl Çalışır?

Normal bir token, bağlı olduğu blok zincir yardımı ile çalışır ve ERC-20 gibi standartlara ve akıllı sözleşmeye ihtiyaç duyar. Tüm bunlar çıkarılan token’nın belirlenen kurallar çerçevesinde çıkarılması içindir. Çalışmasına gelecek olursak burada karşımıza akıllı sözleşmeler çıkıyor.

Akıllı sözleşmeler, her iki taraf (alıcı-satıcı) için merkeziyetsiz bir anlaşma sağlar. Anlaşma şartlarını doğrudan kod satırlarına yazılmasıyla verilerden ve fonksiyonlardan oluşurlar. Bu sözleşme her iki tarafında şartları sağladığını kontrol eder ve işlemleri yürütür.

Akıllı sözleşmelere farklı biçimlerden kodlanabilir. ERC-20 standarttı geliştiricilerin kolaylıkla anlayabileceği ve nasıl çalıştığını tahmin edebileceği bir sözleşme kural listesini tanımlar. Bu geliştiricilerin işlerini doğrudan kolaylaştırmak içindir.

Token Çeşitleri Nelerdir?

Başta söylediğimiz gibi Tokenlar ikiye ayrılabilir: Değiştirilebilir ve değiştirilemez tokenlar.

Değiştirilebilir tokanlar açısından, tokenlar farklı işlevlerde ve görevlerde kullanılabilir. Bu ekosistemin karar vereceği bir süreçtir. Bir token şunları temsil edebilir;

  • İtibari para birimlerini
  • Oyun içi öğelerini
  • Finansal varlıkları
  • Ekosistemdeki ödül birimini
  • Emtia birimlerini
  • Ekosistemi temsil eden birim varlık olarak

temsil edebilir. Tabii ki bunlarla sınırlı değildir, her zaman daha fazlası olabilirler.

Coin Nedir?

Coin, diğer herhangi bir blok zincirden farklı veya ekosistemden bağımsız olabilen bir kripto para birimini ifade eder. Kendi bağımsız ekosisteminde ve blok zincirinde bir itibari para birimi olarak kullanılır. Bu yüzden coinler bir değişim aracı veya bir değer saklama aracı olarak kullanılır. Ayrıca mevcut birçok kripto para birimi ödeme yöntemi olarak kullanılabilir.

Token İle Coin Arasındaki Fark Nedir?

Şimdi gelelim konuyu daha iyi anlamanıza sebep olacak bu soruya, Token ile Coin arasında temel ince ayrımlar vardır.

Blok zincir teknolojisi: Bir kripto paranın (Coin) kendine ait bir blok zinciri vardır. Bunun aksine Tokenların kendine ait bir blok zinciri yoktur. Bir kripto paranın blok zincirine bağımlı olurlar.

Amacı: Coinlerin çıkma amacı temel olarak itibari bir para birimi olmak olabilir. Tokenlar bunun aksine genelde bir fon toplama aracı olarak çıkartılır ve dağıtılır.

İşlevi: Bir token, ekosistem işlemlerini temsil edebilmek için kullanılan yardımcı işlevlere hizmet için tasarlanmıştır. Bir Coin bunun aksine kendi blok zincirinde belirli bir finansal sistem içinde yerel bir para birimi gibi davranır.

Token Nasıl Alınır?

Token birçok merkezi ve merkezi olmayan borsa tarafından alınıp satılabilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken, alınmak istenilen hedef token’nın projesini dikkatlice incelemek. Bunu yapma amacımız spekülasyon amaçlı çıkarılan tokenlardan kendimizi korumak olacaktır.

Satın almaya gelince, Binance ve Gate.io gibi kripto para borsalar üzerinde token alımlarını yapabilirsiniz.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu