Kripto Para

Son Zamanların En Popüler 5 Metaverse Projesi

Son zamanlardan en çok ilgi gören ve en çok hacime sahip olan 5 popüler metaverse projesini bu yazı itibari ile listeliyoruz. İşte en popüler 5 metaverse projesi.

Metaverse, özellikle bu yıl içeresinde tüm dünya genelinde inanılmaz bir popülarite kazandı. Binlerce insan tarayıcılarında metaverse ile ilgili sorguları aratmaya başladı. Sorgulardan biride, popüler olan metaverse projeleriydi.

Öncellikle bu terimi hiç bilmeyenler için kısa bir metaverse özeti geçelim.

Metaverse Nedir?

Metaverse veya sanal evren, insanların artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) teknolojileri ile sadece zihinsel olarak kendilerini hissettikleri sanal bir evrendir.

Sanal evrenleri oyun oynayanlar bilecektir. Oyunlar, oyunculara bir sanal evren sunar ve bu evrende çeşitli amaçlara ulaşabilmek için oyunculara çeşitli görevler tanımlar.

Ancak Metaverse ve Blockchain teknolojisi bileşince ortaya çok daha farklı işlevler çıkıyor. Örneğin, tıpkı fiziksel evrende olduğu gibi sanal evrende bir arsa sahibi olabiliyorsunuz. Dilerseniz bu arsayı kiraya verip bu arsa üzerinde para daha kazanabiliyorsunuz.

Tam bu noktada kripto paralar devreye giriyor. Metaverse içerisindeki para birimleri kripto varlıklardır ve bu varlıkları transfer edebilir, dilerseniz borsalarda nakle çevirebilirsiniz.

En Popüler 5 Metaverse Projesi

Kısa bir metaverse açıklamasından sonra popüler projeleri listeleyebiliriz. İşte en popüler 5 metaverse projesi;

1- Decentraland (MANA)

MANA, en popüler projeler arasındadır. Hatta şu an diğer projelerin yanında en yüksek piyasa değerini sahiptir.

Decentraland (MANA), kullanıcıların ekosistem içerisinde basit oluşturma araçları ile sahneler ve sanat eserleri oluşturabilmesini ve bunlardan maddi kazanç sağlayabilmesini, ticaret yapabilmesine ve yeni araziler keşfederek vakit geçirebilmesini sağlan bir metaverse projesidir.

2- Axie Infinity (AXS)

axie infinity

Bir diğer proje ise kesinlikle AXS olmalıdır. MANA ile metaverse’in direk olarak başını çekmektedirler. 2. en yüksek piyasa değerine sahiptir. Daha önceden hazırladığımız “Axie Infinity (AXS) Nedir?” başlıklı makaleden daha fazlasını keşfedebilirsiniz.

Axie Infinity, Pokémon’dan ilham alan Ethereum tabanlı bir blockchain oyunudur. Oyunun temel amacı, blockchain teknolojisini eğlenceli ve eğitici bir yolla dünyaya anlatmak. Bu amaç doğrultusunda 2017 yılında başlatılan ve 2018 yılından sunulan bu proje, günlük 200-250 bin arası aktif oyuncuya sahip olup, en popüler merkeziyetsiz uygulamalardan (dApps) biridir.

3- The Sandbox (SAND)

sandbox nedir?

Bir sonraki ise, özellikle son birkaç içinde kayda değer yükseliş yapan SAND token. Güncel olarak 4. en büyük metaverse projelerinden biri. “The Sandbox (SAND) Nedir? Nasıl Para Kazanılır?” adlı yazıdan daha fazla keşfedin.

Sandbox, oyuncuların ve sanatçıların, platformun yerel jetonu olan SAND’ı kullanarak blockchain oyunlarını oynayabileceği, oyun oluşturabileceği, oyun içi öğeleri sahiplenebileceği ve bunlardan para kazanabileceği bir metaverse ve oyna kazan (play-to-earn) projesidir.

4- Enjin Coin (ENJ)

Bir diğeri Enjin coindir. Enjin yine bu alandaki en çok dikkat çeken ve yatırım alan bir projedir.

Enjin, oyun geliştiricileri ve oyun dünyasında iyi bilinen ve 2009 yılından beri oyun dünyasında var olan bir markadır. Enjin coin’de bu ağın ana kripto para birimidir. Enjin hem metaverse alanında hem de oyun dünyasında ilerde çok daha önemli bir yere sahip olacağını düşünülmektedir.

5- Bloktopia (BLOK)

bloktopia (blok) token nedir?

Son olarak yakın bir tarihte çıkarılan ve bu alanda çok iyi desteklenen bir projenden bahsediyorum: Bloktopia

Bloktopia, en genel tanımı ile kripto topluluğu için benzersiz bir VR deneyimi sunmaya çalışan ve kullanıcıları çeşitli etkinlikler ile bir araya getirebilecek merkezi olmayan bir metaverse projesidir.

Ayrıca diğer metaverse projeleri de ilginizi çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu