BlockchainKripto Para

Solidity Nedir: Ethereum’da Akıllı Sözleşme Programlama

Ethereum’da merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesinde rol oynayan Solidity nedir? İşte Solidity ve EVM ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Bilindiği gibi Ethereum üzerinden merkezi olmayan uygulamalar (Dapps) geliştirilebiliyor. Merkeziyetsiz uygulamalar, tek bir sunucu yerine bir blockchain  veya eşler arası (P2P) ağında bulunan ve çalışan dijital uygulamalar veya programlardır.

Bu uygulamaların çalışabilmesi ve uygulama mantıkları için akıllı sözleşmeler oldukça önemlidir. Akıllı sözleşme, anonim taraflar arasındaki anlaşma şartlarının doğrudan kod satırlarına yazıldığı, kendi kendini yürüten bir sözleşmedir.

Solidity programla dilini gerçekten anlamak için Dapp ve akıllı sözleşme kavramlarını bilmek gerek. Yukarıda kısa bir özet biçiminden bahsettik. Ancak eğer önceden bunlarla alakalı makale okumadıysanız mutlaka şu bağlantılar sırayla gidin ve tekrar buraya geri dönün: Akıllı sözleşme ve Dapp

Solidity Nedir?

Solidity, blockchain platformlarında akıllı sözleşmeler oluşturmak ve tasarlamak için özellikle Ethereum ekibi tarafından oluşturulan nesne yönelimli bir programlama dilidir.

Solidity, makine düzeyinde kod oluşturmak ve bunu Ethereum Sanal Makinesi (EVM) üzerinde derlemek için bir araç görevi görür.

Ethereum Sanal Makine (EVM) Nedir?

Ethereum Sanal Makine (EVM veya Ethereum Virtual Machine), geliştiricilerin Ethereum üzerinde merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için kullanabilecekleri yazılım platformudur. Tüm Ethereum hesaplarının ve akıllı sözleşmelerin yaşadığı yer burasıdır.

EVM, geliştiricilerin detaylı kodlamalar yapıp zaman, enerji kaybetmelerini büyük ölçüde önler ve uygulamaların güvenli, hızlı ve verimli olması için gereken sisteme sahiptir ve güçlü donanım ihtiyacını ortadan kaldırır

Bununla birlikte, Ethereum sanal makinesinin ve EVM kodunun daha derinden anlaşılması, bellek, bayt gibi bilgisayar bilimi terimlerinin yanı sıra Proof of work, Merkle Ağacı ve hash fonksiyonları gibi blok zinciri kavramları hakkında bilgi gerektirecektir.

Akıllı Sözleşme

akıllı sözleşme

Akıllı sözleşmeler, kodu çalıştırmak için Ethereum blok zincirine gönderilmeden önce EVM’de derlenen üst düzey program kodlarını ifade eder.

Üçüncü bir tarafın katılımı olmadan güvenilir işlemler gerçekleştirmenizi sağlar; bu işlemler izlenebilir ve geri alınamaz.

Akıllı sözleşmeler oluşturmak ve yazmak için yaygın olarak kullanılan programlama dillerinden biride Solidity’dir.

Solidity ve EVM, Ethereum platformunun varlığı ve güvenliği için oldukça önemlidir. Bu akıllı sözleşme programla dili sadece Ethereum platformuna özgü değildir. Genel blockchain platformları içindir. Örneğin Avalanche gibi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu