Kripto Para

Shitcoin Nedir ? Nasıl Anlaşılır ? Nereden Alınır ?

Shitcoin, kripto para piyasasında herhangi bir amaca hizmet etmeyen, asıl maddi değeri çok düşük veya olmayan kötü bir yatırım seçeneğidir. Temelde Bitcoin popülaritesiyle birlikte çıkan çok sayıda altcoin için kullanılan terimdir.

Herhangi bir Shitcoin, normalde iyi niyetli olarak geliştirilmez. Geliştiren ve arkasında duran kişiler veya kitleler genelde spekülasyon amaçlı olarak bunu yaparlar.

Spekülasyon mu ? Evet, amaçları fiyatı en dipten alıp en tepeden satarak kâr elde etmeye çalışırlar. Fiyat hareketliliği diğer kripto paralardan daha yüksek ve tehlikelidir.

Shitcoinlerin, çeşitli gruplarda ve topluluklarda tanıtımı yapılır, abartılı hedef söylemlerinde bulunarak yeni yatırımcı çekilmeye çalışılır. Yapay fiyat hareketliliği ile klasik pump ve dump evreleri coin’e uygulanır.

Bu nedenden dolayı bu coinlere kripto para piyasasında Shitcoin denir.

Shitcoin Nasıl Anlaşılır ?

Çoğu kripto para yatırımcısı kısa vadede yüksek kâr etmek için bu tarz shitcoinlere atlayabiliyorlar. Ancak bu durum çoğunlukla kazanmak yerine aksini yaşatabiliyor. Bu yüzden bir coinin veya varlığın kötü bir yatırım olduğunu ya da Shitcoin olduğunu nasıl anlarsınız ?

1- Kaliteli bir varlığın değişiklik gösterse bile daima bir işlevi ve görevi vardır. Bu ağ içinde olan fonksiyonlar veya diğer coinlerden farklı bir özelliğe sahip olabilme özellikleri olabilir.

Örneğin; Ethereum’un üzerinden yeni bir token çıkarılabilmesi, gizlilik odaklı coinler, Ödeme ağına sahip coinler, DEFİ özellikleri gibi çeşitli fonksiyonlar. Bu özellikler varlığı diğer varlıklardan ayırt etmesini sağlıyor.

2- Düşük hacim ve yüksek fiyat hareketliliğine sahip ise bir varlık, Shitcoin olabilme ihtimali vardır. Ancak her düşük hacimli varlık shitcoin sayılmayabilir. Aksine, yeni ve kaliteli bir projede olabilir. Bu duruma yatırımcı tarafından karar verilmeli.

3- Bir diğer husus ise, varlığın sıkı araştırılması gerekebilir. Sosyal medya, web site, topluluk bölümleri, ekip, referans, arz ve hacim gibi etkenler öncellikli olmak üzere proje incelenirse shitcoin olup olmadığı kolayca anlaşılabilir.

Shitcoin Nereden Alınır ?

Shitcoinler, diğer kripto paralardan daha fazla risk taşıyabiliyorlar. Ancak kısa vade ve yüksek kazanç adına çoğu durumda tercih ediliyor.

Satın alma kısmına gelince ise, bilinen kripto para borsalarından herhangi birinden satın alabilirsiniz. Ya da FTX türev borsasında sadece Shitcoinlerin yer aldığı “shitcoin index” tercih edilebilir.

Yazıda yer alan bilgiler sadece bilgi amaçlıdır. Yazıda edinilen bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı tüm hamleler okuyucunun kendi riskidir.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu