Kripto Para

Pump ve Dump Nedir ? Pump Ve Dump İle Para Kazanma

Pump ve Dump , çok uzun zaman beri borsaların içinde olan, insanların yaptığı yatırımdan çok fazla zarar etmesine sebep olan manipülasyon yöntemi olarak biliniyor. Pump ve Dump yöntemine maruz kalan insanların çok fazla zarardan dolayı bu SPK’nın ( Sermaye Piyasa Kurumu ) ve birçok yatırımcının gözünden dolandırıcılık olarak gözüküyor. O halde Pump ve Dump Nedir ? , Pump Ve Dump İle Para Kazanma

Pump Nedir ?

Pump, Menkul kıymette veya hisse senedinde ( vb. ) fiyatın en alttan veya belirli seviyede, haber akışlarından ve belirli manipülasyon yöntemi ile insanları kandırarak fiyatın anormal bir şekilde yükselmesini sağlamak.

Pump Örnekleri

Dump Nedir ?

Dump, Pump’da olduğu gibi, haber akışlarından ve belirli manipülasyon yöntemi ile insanları kandırarak fiyatın anormal bir şekilde düşmesini sağlamak.

Dump Örnekleri

Şimdi ilk olarak şunu bilmeniz gerekiyor: herhangi bir hisse senedi fiyatından veya menkul kıymette bilinçli olarak Pump ve Dump kullanmak kesinlikle yasak. Aksi takdirde SPK bilinçli olarak Pump ve Dump kullandığınızı fark ederse belli cezalarla para veya hapis cezası almanız muhtemel.

Buraya bir fakat koyuyorum. Kripto paraların doğumu ile, SPK Pump veya Dump kullananlara ceza veremiyor. Daha doğrusu “Kime ?” ve “Neye göre ceza verecek ?” Hatta ilk Bitcoin’nin yükselişinin arkasında kesinlikle Pump yatıyor. 2017 yılında dünyadaki haber kanallarının Bitcoin’i çok fazla haber yapması birçok insanın BTC tanımasına olanak sağladı. Bu da fiyatı çok fazla şişirmesine sebep oldu.

Pump Ve Dump İle Para Kazanma

Pump ve Dump ile para kazanma, mantığı ve anlaması çok basit ama yapması, harekete geçmesi için size aynı şeyi söyleyemem. Böyle bir organizasyonda bulunmak için elinizin biraz uzun olması gerekecektir ki bir çok insana ulaşmanız lazım.

Not: Pump ve dump ile para kazanmak SPK’nın gözünde dolandırıcılık olduğunu unutmayın.

Adım 1: Öncellikle Pump ve Dump ile para kazanma isterseniz fiyatı henüz şişmemiş, sağlam düşüş yaşamış ve fazla tanınmayan bir coin yada yatırım aracı bulmanız gerekir ve hedef olarak seçilir.

Adım 2: Etrafınız neden geniş olmasınını nedeni aslında bu aşama: Seçilen hedef, gerek haber akışlarında gerek forumlarda bunun detaylı olarak reklamı ve övülmesi lazım yada sürü mantığı bile kullanılır. “Herkes alırsa bende alırım” gibi.

Adım 3: Haber akışları ve reklam sayesinde artık fiyat yeteri kadar Pumpladığında artık pozisyonu kapatabilirsiniz. Dediğim gibi mantığı ve anlaması basit fakat harekete geçmesi kolay değil !

Pump ve Dump Grupları

Çoğunuz Kripto Para borsalarına hızlı ve kolay para kazanmak için geliyor ve sonra Pump ve Dump grupları tarafından avlanıyorsunuz. Pump ve Dump grupları kesinlikle organize eden kişi kazanır. Siz değil ! Onlar kazanırken siz kaybedersiniz. Kesinlikle uzak durulması gereken gruplar bunlar. Ayrıca unutmayın ki: Kolay para fare kapanında vardır.

Pump ve Dump Grupları Nasıl Çalışır ?

Yada bir diğer deyişle “Pump ve Dump Grupları Sizi Nasıl Dolandırır ?” evet daha iyi oldu.

Öncellikle burada kazanan, grubun kurucuları yada organize eden kişilerdir. Harekete geçmeden önce kolay manipüle edilecek coin şeçilir. Adamlar en alttan coini alır. Sonra bunun duyurusu , reklamı falan yapılır.Sonra gruba kurbanları almaya başlanır ardından hepsi birlikte belli zamanda alım yaptırarak fiyat bir anda yükselir.Onlar alırken organize eden kişiler de satarlar. Sonra sizde çok güzel zarar edersiniz.

Peki Kripto paralarda Pump ve Dump yapılabilirmi ?

Kesinlikle Evet ! Fakat Bitcoin , Ethereum gibi güçlü coinlerde Pumplamak ve Dumplamak için çok büyük sermayelere gerek duyulur. Yani her önüne gelen grup bunları yerinden oynatamaz. Kripto Paralarda Shitcoin dediğimiz coinler vardır. Bunlar hiçbir amaca hizmet etmez, hiçbir işe yaramaz , kullanılmaz. Bu Shitcoinler Pumplamak veya Dumplamak çok kolaydır. Bu yüzden hep bunların üstüne oynarlar

Sonuç

Pump ve Dump Nedir ? yazımızda sadece uyulması gereken tek şey var: Pump ve Dump grupları dolandırıcılıktır. Katılmayın hatta aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Aksi takdirde siz üzüleceksiniz. Hızlı para kazanmak yerine yavaş ve emin adımlarla hareket etmeniz daha iyi olacaktır.

Önerilen Yazı: En İyi Türk Bitcoin Borsası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu