BlockchainFinansKripto Para

PAX Gold (PAXG) Nedir? Nasıl Çalışır?

Altına endeksli bir stabil coin olan PAX gold nedir ve nasıl çalışır? PAX Gold ile derinlere bir dalış yapıyoruz. İşte detaylar.

PAX Gold, altın emtia değerine sabitlenmiş dijital bir varlıktır. Altın, binlerce yıldır değerli bir emtiadır. Altın sahibi olmak bazen bireysel yatırımcılar için zor ve zahmetli olabiliyor. PAX Gold, blockchain ile birlikte bunu değiştirmeyi, altını demokratikleştirmeyi ve ortalama yatırımcı için mülkiyeti daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor.

Şimdi gelin PAX Gold’u daha yakında tanıyalım.

PAX Gold Nedir?

PAX Gold, Paxos Trust Company tarafından 2019 yılında çıkartılmış, fiziksel altın rezervleriyle desteklenen ve fiyatı fiziksel altına sahiplenmiş bir ERC-20 stabil dijital varlığıdır. PAXG, altının ons bakımdan değerini 1:1 oranında takip eder. 1 PAXG, 1 ons altına eşittir.

PAXG sahipleri ayrıca Paxos Trust Company’nin gözetimi altında bu altının mülkiyet hakkına sahiptir ve tokenları fiziksel altın eşdeğerleri için kolayca kullanabilirler. 

Fiziksel altına sahip olmak isteyen bireysel yatırımcılar, yüksek depolama maliyetleri ve sınırlı taşıma gibi bazı dezavantajlarla karşılaşırlar. Ancak blockchain teknolojisi ve dijital varlığın hızı bu sorunları tamamen ortadan kaldırabilir.

PAXG sahipleri, tahsis edilmiş ve tahsis edilmemiş altın külçeleri arasında aynı zamanda seçim yapabilir. Bir müşteri tahsisli altın külçeleri için işlem yaptığında, benzersiz bir seri numarasıyla tanımlanan belirli bir külçe için haklar alabilir.

Tahsil edilmemiş altın külçeleri takas edilebilir niteliktedir. PAXG sahibi, fiili mülkiyete sahip değildir. Sadece genel bir yetkiye sahiptir.

PAX Gold Nasıl Çalışır?

PAX Gold, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir ERC-20 tokenıdır. Tokenlar stake edilebilir, takas edilebilir veya gerçek altın için kullanılabilir. Altın külçeleri dünyanın en güvenli altın kasalarından bazılarında tutulur. Altının ve depolamanın yüksek kalitesine rağmen Paxos Trust, işlem ücreti dışında herhangi bir saklama veya depolama ücreti almıyor.

PAXG, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından düzenlemeye tabidir. Paxos, üçüncü bir denetim şirketi tarafından aylık olarak kontrol edilir. Paxos’un altın rezervlerinin PAXG token arzına eşit olduğunu doğrular ve bu onay raporları Paxos’un resmi web sitesinde yayınlanır.

PAX Gold Güvenilir Mi?

Paxos’un resmi web sitesinde şunlar yazmaktadır: “New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından düzenlemeye tabidir ve onaylanmıştır. Dünyanın en güvenli, önde gelen kasalarında tutulan tahsis edilmiş altın ile tam olarak desteklenir. Ulusal düzeyde bir denetçi, her ay PAXG jetonlarının ve temel altının eşleşen arzını onaylayacaktır.”

PAX Gold, Coinmarketcap sıralamasında 556 milyon dolarlık bir piyasa değeriyle yazım sırasında 70. sırada yer almaktadır.

PAX Gold Nereden Alınır?

PAXG, birçok global ve yerel kripto para borsasında mevcuttur. Şu gibi güvenilir borsalardan satın alma işlemini yapabilirsiniz:

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu