Kripto Para

Paribu’da Dolar Nasıl Alınır? TL’yi Dolara Çevirme

İnternet üzerinden dijital olarak almak isteyenler için hazırladığımız bu yazıda şunlara değiniyoruz: Paribu üzerinde dolar nasıl alınır, Paribu TL’yi dolara çevirme işlemi nasıl yapılır? İşte detaylar.

Kripto para borsalarında dijital doları kolay ve hızlı bir şekilde alabiliyoruz. Bu borsalarda dolara birebir endeksli stabil kripto para birimleri kullanılır. Paribu, özellikle Türkiye’de kullanılan popüler bir kripto para borsasıdır.

Şayet ilk defa bir kripto para borsası kullanacaksanız ya da ilk defa stabil kripto para birimi alacaksanız gelin hem bilmeniz gerekenleri hem de detaylarıyla birlikte size rehberlik edelim.

Paribu üzerinden stabil kripto para birimi alacağınız için önce stabil kripto varlığına bir göz atalım.

Stabil Kripto Para Birimi Nedir?

Stabil kripto paralar, fiyat istikrarı sağlamaya çalışan ve değeri ABD doları veya altın gibi “stabil” bir rezerv varlığa sabitlenmiş bir kripto para birimleridir. Daha basit bir şekilde özetlemek gerekirse:

Tether (USDT), bir stabil coindir ve fiyat değeri ABD dolarına birebir sabitlenmiştir. Yani doların bugünkü TL karşılığındaki değeri neyse Tether’in fiyatı da TL karşısında aynı olacaktır.

Stabil kripto paralardan yalnızca bir tane yoktur. USD Coin (USDC) ve Binance coin (BUSD) gibi kripto varlıklarda dolara sabitlenmiştir.

Paribu’da Dolar Nasıl Alınır?

Paribu’da dolar alma veya TL’yi dolara çevirme işlemini 2 adımda tamamlayacağız. Ancak bundan önce kendinize bir hesap oluşturmanız ve KYC adımlarını tamamlamış olmanız gerekecektir.

1- Paribu’ya TL Yatırın.

İlk adımda Paribu cüzdanınıza TL yatırmanız gerekecektir. Bu işlemi banka aracılıyla yapıyoruz. Adınıza kayıtlı Akbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Fibabanka, Yapı Kredi, Türkiye Finans Bankası veya Şekerbank hesabınız varsa TL yatırma işlemlerinizi 7/24 yapabilirsiniz.

Bunların dışındaki bankalardan para yatırmak isterseniz ise, EFT yapmanız gerekecektir. Bunu da mesai saatlerinde ve hafta içi yapabilmektesiniz (resmi tatiller hariç).

TL yatırma adımları için ise Türk lirası yatırma ve çekme adımlarına bakınız.

2- USDT Satın Alın.

Bu adımda ise dolar alıyoruz yani TL’mizi dolara çevirmiş oluyoruz. Ancak öncesinde şu kararı vermenizi istiyorum: Kolay al-sat mı yapacaksınız yoksa piyasalardan mı? Kolay al-sat işleminde komisyon ücreti %0.35, piyasalardaki komisyon ücreti %0.25‘dir. Bana soracak olursanız, piyasalardan almanızı tavsiye ederim.

Kolay al-sat bölümünden alım işlemi için şu adımları takip edin:

  1. Paribu’ya gidin.
  2. Sağ üst kısımdan Kolay Al/Sat butonuna tıklayın.
  3. Paritenin Tether (USDT-TL) olduğundan emin olun.
  4. Son olarak değer alanına ne kadarlık almak istediğinizi girin (Örn: 1000 TL).

Piyasalar bölümünden alım işlemi için şu adımları takip edin:

  1. Paribu’ya gidin.
  2. Sağ üst kısımdan Piyasalar butonuna tıklayın.
  3. Paritenin Tether (USDT-TL) olduğundan emin olun.
  4. Menü de Limitin seçili olduğundan emin olun.
  5. Son olarak Fiyat(TL), Miktar(USDT) ve Toplam(TL) değer alanlarını doldurun.

Son adımdaki şu bilgileri de verelim: Fiyat bölümüne, kaçtan almak istediğinizi; miktar bölümüne, kaç tane almak istediğinizi yazıyorsunuz. Toplam maliyeti size hesaplayacaktır. Aşağıya bir örnek bırakıyorum.

paribu tether(USDT) alış

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu