FinansKripto Para

Paribu Koşullu Satış (Stop loss) Nasıl Yapılır?

Paribu koşullu satış nasıl yapılır? sorusunun cevabını bilmek kripto para yatırımcıları için çok önemlidir. Stop loss (zarar durdur) özelliği kullanıldığında çok iyi fırsatlar yaratabilir. Bu yüzden Stop loss ve Paribu stop koyma konusuna bir göz atacağız.

Kripto para yatırımcılarının genelde 7’den 70 kadar yaptığı hatayı merak ediyor musunuz? Evet, tahmin etmesi zor değil aslında. Stop loss özelliğini dikkate almaması.

Nasıl ki yüzmeyi bilmediğiniz için can kurtaran simitsiz denize girmiyorsanız aynı şeyi bu piyasada da yapmanız gerekir. Piyasanın sizi derinlere götürebilme olasılığını hep göz önünde tutun. Bu yüzden stop loss özelliğiyle pozisyon almayı kendinize alışkanlık haline getirin.

Stop loss Nedir ?

Türkçe anlamıyla zarar durdur emri, hisse senedi ya da kripto para biriminde zarar durumunu kısıtlayabilmek ve bir miktar zararı göze alarak, belirtilen fiyat üzerinden pozisyonun kapatılması için alıcıya verilen emirdir.

Stop loss’un önemi, öngörüde bulunamayan aksi piyasa hareketlerinden çok fazla zarar görmemek. Elbette, bu stop loss ile beraber bir miktar zarar göze alınıyor. Bu zarar oranı kişiden kişiye ve risk/getiri (RR) oranına göre değişebilir.

Stop loss ile ilgili daha fazla şey öğrenmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Paribu Koşullu Satış Nasıl Yapılır?

Paribu borsası üzerinden koşullu alım veya satım yapabilirsiniz. Bu stop-limit üzerinden yapacağınız bir işlemdir. Koşullu alım ve satım yapabilmek ve stop koymak için şu adımları takip edin;

  1. Paribu hesabınıza giriş yapın.
  2. Piyasalar bölümünden işlem yapmak istediğiniz kripto para birimini seçin.
  3. Satış’a tıklayın.
  4. Seçeneklerden “Koşul” öğesini seçin.
  5. Devamı için yazıyı okumaya devam edin.
Paribu Koşullu Satış Nasıl Yapılır?

Bundan sonrasında Koşul, fiyat ve miktar değerlerini sizden isteyecektir. Zorlanmayın diye söyle bir ne olduklarına bakın;

Koşul: Bir diğer adıyla trigger price (tetikleyici fiyat). Bu değer, piyasa fiyatı kaç olduğunda alım/satım için emir verilmesi gereken değeri ister.

Fiyat: Kripto para birimini Kaçtan almak veya satmak istediğiniz isteyen değer. Koşul’un tetiklenmesiyle, belirtilen fiyat üzerinden emir defterine emir verilir.

Miktar: Kaç tane almak istediğiniz belirten değer.

Toplam: Toplam ödenecek miktar.

paribu koşullu emir verme

Yukarıda bir satış işleminde bir örnek emir var. Elimizde 5 SOL coin olduğunu varsayalım. (Yazım sırasında 1 SOL = 1.365 TL)

Örneğe göre, fiyat 1300₺ olduğunda, 1200₺ üzerinde 5 SOL sat emrini otomatik verecektir. Böylelikle Paribu stop koyma işleminin nasıl yapıldığını öğrenmiş oldunuz.

Paribu Satış Emri Veremiyorum Ne yapmalıyım?

Bunun nedeni genelde ağ sorunlarında veya bakiye ile ilgili sorunlar oluyor yada diğer çeşitli hatalarda olabilir.

Platformun çok yoğun olduğu zamanlarda ve ağ gecikmesi nedenleriyle bazen satış emirleri alınır ancak ekranda yani emir defterinde gözükmeyebilir. Bu yüzden satış emrinin verilmediğini zannedebilirsiniz. Böyle durumlarda sayfayı yenileyebilirsiniz.

Bir başka nedende alım emrine karşılık gelecek bir alıcının olmamasıdır. Bunun nedeni piyasa fiyatından çok uzak bir fiyat ile satmanız yada likiditesi olmayan bir paritede işlem görmeniz olabilir. Bunu düzeltmek için likiditesi yüksek olan paritelerde ve piyasa fiyatını takip etmenizi öneririm

Aynı zamanda satım için yeterli bakiyenizin olması gerekebilir. Borsalar alım ve satım için bakiye kısıtlaması yapabilirler.

Eğer, kripto paralarla ilgileniyorsanız burayı takip etmeniz faydalı olacaktır.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu