BlockchainKripto Para

PancakeSwap (CAKE) Nedir ve Nasıl Çalışır?

BNB zincire bağlı merkezi olmayan bir borsa olan PancakeSwap nedir ve nasıl çalışır? İşte bilmeniz gereken detaylar.

Merkezi olmayan borsa ya da kısaca DEX, kripto para tüccarlarının fonlarının yönetimini bir aracıya ya da emanetçiye devretmeden doğrudan işlem yapmasını olanak tanımak için akıllı sözleşmelere güvenen eşler arası pazardır. Blockchain teknolojisi üzerine kurulan DEX’ler, temelde eşler arasındaki aracıları ortadan kaldırmak için vardır.

PancakeSwap’da, aynı bir UniSwap (UNI) ve SushiSwap (SUSHI) gibi merkezi olmayan bir borsa. Nitekim bu pazarlara en iyi örnekler bunlardır. Gelin PancakeSwap’ı daha yakında tanıyalım.

PancakeSwap (CAKE) Nedir?

PancakeSwap, BEP-20 tokenlarının ticaretini kolaylaştırmak için geliştirilmiş, Eylül 2020’de anonim geliştiriciler tarafından piyasaya sürülmüş ve dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance tarafından desteklenen, merkezi olmayan bir borsadır.

PancakeSwap, emirlerin ve işlemleri otomatik olarak akıllı sözleşmeler aracılığıyla yürütür ve otomatik piyasa yapıcı modeli (AMM) kullanır. Merkezi borsalardaki emir defteri modeli ile aynı değildir. Başka biriyle doğrudan eşleştirilmenize gerek kalmaz. Tüm işlemler bir likidite havuzuna karşı gerçekleşir.

PancakeSwap Nasıl Çalışır?

PancakeSwap, diğer merkezi olmayan borsalarda olduğu gibi otomatik piyasa yapıcı modelini kullanır. Bu model alım-satım işlemini kolaylaştırdığı gibi merkezi borsalardaki emir defterine veya bir aracıya ihtiyaç duymaz.

Kilit nokta, likidite havuzu ve akıllı sözleşmelerdir. Likidite havuzu, yatırımcılar tarafından dünyanın her yerinden herhangi biri, yatırımcılara likidite sağlamak amacıyla akıllı sözleşmelere yatırılan fonları ifade eder.

Bu model ile alıcılar satıcılarla eşleşmek için beklemek zorunda kalmazlar. Birisi bir tokenı başka bir tokenla takas etmek istediğinde, sahip olduğu tokenı havuza yatırır ve almak istediği diğer tokenı geri çeker.

Ticaretin gerçekleşmesini sağlayan önemli unsurlardan biri likidite sağlayıcılardır. Borsa likiditeyi çekebilmek için birçok teşvik yaratır. Olay şöyle gerçekleşir:

Likidite sağlayıcılar fonlarını likidite havuzlarına yatırarak, karşılığında bir LP (likidite sağlayıcı) token alırlar. LP jetonlarını kâr için takas edilebilir, likidite havuzunda yetiştirilebilir ve diğerlerinden daha ödüllendirici olan başka bir havuz türü olan Şurup havuzlarından (Syrup Pools) daha da fazla ödül kazanmak için CAKE jetonlarını stake edebilir. Ayrıca her işlemden belirli bir oranda işlem ücreti ödülü alırlar. Bu oran güncel olarak %0,17’dir.

CAKE Nereden Alınır?

Protokolün yerel para birimi CAKE; Yield Farming, stake, piyango ve topluluk yönetimi gibi çeşitli şekildeler platformda kullanılır. CAKE almak istiyorsanız, merkezi veya bir merkeziyetsiz olarak kendisinden alabilirsiniz. Öncellikle BNB zincirini destekleyen bir cüzdan (Metamask, Binance Wallet) bulmanız gerekecektir. Ardından cüzdana BUSD ve USDT gibi varlıkları atmanız gerekecektir.

Merkezi borsalardan ise,

gibi yerlerden satın alına bilinmektedir.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu