BlockchainKripto Para

Oasis Network (ROSE) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Gizlilik odaklı bir blockchain olan Oasis Network nedir ve nasıl çalışır? Aynı zamanda ağın yerel para birimi olan Rose coin ile ilgili detaylara iniyoruz.

Oasis Network Nedir?

Oasis Network, white paper’a (teknik inceleme) göre; ölçeklenebilirlik, genişletilebilirlik ve gizlilik odaklı bir Proof of Stake (PoS) akıllı sözleşme platformudur. Ana özellikleri olarak, verimli, doğrulanabilir ve gizli akıllı sözleşmelerin yürütülmesine olanak sağladığından da bahseder.

Burada ölçeklenebilirlik ve genişletilebilirlik kavramlarını açmamız gerekecek. Ölçeklenebilirlik, bir ağın daha büyük işlem hacmini sürdürme kapasitesini ifade eder. Çoğu ağ ölçeklenebilirlik sorunu yaşar. Genişletilebilirlik, farklı işlevler uygulamak için yeni bileşenler ekleyerek sistemin genişletilmesini kolaylaştırmaktır.

Oasis Network, Consensus ve ParaTime olmak üzere iki ayrı katmana sahiptir. Her ikisi de farklı kullanımlara sahiptir.

Oasis Network’ün çekirdek geliştiricisi, 2018 yılında Berkeley’deki California Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde profesör olan Dawn Song tarafından kurulan Oasis Labs’dir.

Oasis Network Nasıl Çalışır?

Oasis Network, Proof of Stake konsensüs algoritması kullanır. Consensus ve ParaTime olmak üzere iki ayrı katmana sahiptir.

Consensus, doğrulayıcı düğümler tarafından yürütülen güvenli ve yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir fikir birliği mekanizması barındırır. Blokların doğrulandığı ve blok zincirine eklendiği yerdir.

ParaTime, akıllı sözleşme yürütme işleminin gerçekleştiği yerdir. Her ParaTime, kendi akıllı sözleşme yürütme ortamını ve ortaya çıkardığı arabirimlerin anlamını tanımlar ve sözleşme yürütme sonuçlarını doğrulamak için kullanılan mekanizmayı ve ilişkili parametreleri seçer.

Oasis ayrıca gizli akıllı sözleşmeler oluşturmak için kullanılabilecek gizli ParaTimes’ı da destekler.

ROSE Nedir?

ROSE, Oasis Network’de yerel para birimi olarak görev alır. Bu, ağın konsensüs katmanında işlem ücretleri, stake ve delegasyon için kullanılır. Rose platformla bir bütündür.

Coinmarketcap verilerine göre, Token’nın max ve toplam arzı 10 milyar. Yaklaşık %50’si yani 5 milyarı dolaşımda. Marketteki hakimiyeti %0.03 ve market sıralaması yazım sırasında 103. sırada yer almaktadır.

Ek olarak, Oasis Network, zaman içinde ağın güvenliğini sağlamak için stake ödülleri olarak zincir üzerinde otomatik olarak dağıtılacak yaklaşık 2,3 milyar token ayırmıştır.

ROSE Nereden Alınır?

ROSE, birçok büyük merkezi borsalardan satın alabilirsiniz. Öncelik olarak şunlara bakabilirsiniz:

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu