Kripto Para

Near Protocol (NEAR) Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu yazıda Near protocol hakkında bilmeniz gereken her şeyi paylaşıyoruz. İşte Near Protocol nedir, nereden alınır?

Merkezi olmayan uygulamalar (Dapps), merkezi bir sunucuya ihtiyaç olmadan Ethereum gibi merkezi olmayan bir blok zincirinin üzerinde çalışan uygulamalardır. Bu tarz uygulamalara yönelik projeler son zamanlarda epeyce arttı. Ancak bunların yaygınlaşmasının ve benimsenmesini sınırlandıran blok zincirlerin bazı zayıf yanları vardır.

Düşük verim, düşük hız ve çoklu ağ desteklerinin zayıflığı bu zincirlerin zayıf yönlerindendir. Bu zayıf yönlerin giderilmesiyle birlikte başta Dapp’lar daha genişleyebilir. Near protokol temel olarak bu problemin üzerine gitmeyi ve bu sorunu büyük ölçüde gidermeyi hedeflemektedir.

Near Protocol Nedir?

NEAR Protocol, topluluk tarafından işletilen bir bilgi işlem platformu olup, akıllı sözleşme yeteneğine sahip bir blok zincirdir. Ölçeklenebilirliği arttırmak ve geliştirici ve kullanıcılar için daha uygun maliyet sağlayabilmek için bir dizi yeniliği içeren geliştirici dostu bir hisse kanıtı (POS) protokolünde çalışmaktadır.

NEAR Collective tarafından oluşturulan NEAR, merkezi olmayan uygulamaları (DApps) barındırmak için tasarlandı ve Ethereum gibi diğer önde gelen akıllı sözleşme özellikli blok zincirleriyle rekabet etmeye çalışıyor.

NEAR’ın yerel belirteci NEAR olarak da adlandırılır ve işlem ücretleri ve depolama için ödeme yapmak için kullanılır. NEAR belirteçleri, işlem doğrulayıcıları olarak ağ konsensüsünün sağlanmasına katılan belirteç sahipleri tarafından da stake edilebilir.

Near Protocol Nasıl Çalışır?

Near protocol; Ethereum, Cardano ve TRON ile benzer özellikler gösterir. Ancak NEAR diğerlerinde daha farklı bir teknoloji kullanır.

NEAR, verimi arttırmak için Nightshade olarak bilinen bir teknoloji kullanır. Ölçeklendirme çözümü, blok zincirinin genel işlem taşıma kapasitesini iyileştirmek için birden fazla parçalanmış zincir boyunca işlemleri paralel olarak işleyen bireysel doğrulayıcı kümelerini görür.

Bu çözüm, diğer blok zincirleri tarafından kullanılan parçalama sisteminden biraz farklıdır çünkü her parça bir sonraki bloğun bir kısmını üretir ve “parça” olarak bilinir. Bunlar, içerdiği işlemleri sonuçlandırmak için NEAR blok zincirinde işlenir ve değişmez bir şekilde saklanır.

Near protocol, ayrıca Doomslug mekanizmasını sunar. Doğrulayıcıların doğrudan paylarına göre rekabet etmek yerine sırayla blok üretmesini sağlayarak blokların saniyeler içinde kesinliğe ulaşmasını sağlar.

Near Protocol Nereden Alınır?

NEAR, çok yakın zamanda yatırımcılarını heyecanlandıran bir yükseliş yaşadı. Doğal olarak kripto yatırımcı bu varlık ile ilgili sorular yönetmeye başladı. Bu sorulardan biri de “Near protocol nereden alınır?” sorusuydu.

Şu borsalardan alabilirsiniz:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu