Kripto Para

Monero (XMR) Coin Nedir ? Nereden Satın Alınır ?

Monero (XMR), 2014 yılında piyasaya sürülen açık kaynaklı, ilk 20 kripto para biriminden biridir. Amacı gizlilik üzerine odaklanmıştır. Yapılan işlemlerin gizli ve anonim kalmasını sağlar. İşlemleri gizli olması nedeniyle derin ağda oldukça kullanımı fazladır.

Moneronun blok zinciri diğer kripto para birimlerine göre farklıdır ve gizlidir. Gönderici alıcı adreslerini, işlem miktarı gibi bilgiler monero tarafından şeffaf bir şekilde sunulmamaktır. Asıl amacı da bu; XMR ile yapılan işlemlerin gizli ve güvenli kalması.

Değeri talep ve arz mantığıyla çalışan monero, kripto para piyasasında önemli bir yere sahiptir. İlk 20 kripto para listesinde olan monero, şu an güncel sıralamanın 18, güncel fiyatın 136$ civarında işlem görmekte.

Bitcoin İle Arasındaki Fark

Monero, Bitcoinden bağımsızdır. Bitcoinde yapılan işlemlerin gizli ve anonim olduğu sanılır aslında bitcoin şeffaf ve sınırlı gizlilik sunar. Yapılan işlemlerde gönderici alıcı adresleri ve işlem miktarı gibi bilgileri blockhain dünyasında halka açık bir şekilde sunulur.

Şayet, bilgileri anonim ve gizli bir şekilde yapmak istediğinizde farklı cüzdan ve farklı alıcı adresleri kullanmanız gerekir. Hatta eşler arası eşleşmede Ip adresinizi bile değiştirmeniz gerebilir çünkü işlem yedekleri ve kayıt günlükleri için bu bilgiler tutuluyor.

Monero (XMR) ise tüm alıcı gönderici işlemlerini gizli ve anonim kalmasını sağlar. Başka bir deyişle moneronun blok zincirinde alıcı gönderici ve işlem miktarı gibi bilgileri block zincirinde yayınlanmaz. Kripto paralarda gizli işlem yapmak isterseniz monero bu iş için biçilmiş kaftandır.

Kısaca: Bitcoin ile monero arasındaki tek fark bu değil ancak en önemli fark budur. Bitcoin size sınırlı bir gizlilik sunar bu doğru ama sadece sınırlı gizlilik. Monero tamamen gizlenmenizi sağlayabilir. Yapılan işlemlerde kimse sizi takip edemez.

Monero Nereden Satın Alınır ?

Monero popüler bir coindir. Hemen hemen tüm kripto para borsalarında bulabilirsiniz. Global borsalarda; Binance, Okex, Coinbase gibi borsalarda yerel borsalarda ise; BitTurk üzerinden alım satış işlemlerini yapabilirsiniz.

Piyasadaki arz durumu

Monero, güncel olarak şuan toplam arz; 17.824.360 XMR, Maksimum arz ise; 17.824.360 XMR olarak belirtirmiş. Maksimum arzın ise 18 milyon olması bekleniyor. Bu bilgiler güncel olarak sunulsa da zaman içinde değişiklik gösterebilir.

Bu yazıda Monero (XMR) Coin Nedir ? hakkındaki bilgileri ve Bitcoin ile arasındaki önemli farkları açıklama çabasında bulunduk. Bu gibi coinler hakkında bilgi edinmek için buradan daha fazla coin hakkında bilgi edinebilirseniz.

Önerilen yazı: Avax Coin Nedir ?

Önerilen yazı: Maker Coin Nedir ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu