Kripto Para

Metamask’a Token Nasıl Eklenir?

Metamask token ekleme işleminin nasıl yapıldığını hakkında sizlere rehberlik ediyoruz. İşte Metamask coin ekleme ve Metamask token görünmüyor sorunu detayları.

Metamask, kullanıcıların hesap anahtarlarını depolamasına ve yönetmesine, işlemleri yayınlamasına, Ethereum tabanlı kripto para birimleri ve jetonları gönderip almasına ve merkezi olmayan uygulamalarla etkileşim kurmasına olanak sağlayan bir kripto para cüzdanıdır.

Metamask cüzdanınıza kripto varlık transferi yapmak istiyorsanız ya da kripto varlıklarla işlem yapmak istiyorsanız bundan önce o varlığı metamask’a eklemeniz gerekir. Bildiğiniz gibi cüzdan varsayılan olarak sadece Ethereum ağında ETH ile birlikte gelir. Diğer harici tokenları sizin eklemeniz gerekir. Tüm adımlarda sizlere rehberlik ediyoruz.

Metamask’a Token Ekleme

Metamask cüzdanınıza bir token eklerken öncellikle token’nın hangi ağ yada ağlar tarafından desteklendiği bilmek önemlidir. Örneğin, Tether (USDT) neredeyse tüm ağlar tarafından desteklenir veya Sandbox (SAND), Ethereum ve Solana ağında desteklenir.

Not: Bir kripto varlığın hangi ağlar tarafından desteklendiğini bulmak için Coinmarketcap’in varlık sayfasındaki sözleşmeler bölümüne bakabilirsiniz.

İlgili token’nın ağlarını öğrendikten sonra işlem yapmak istediğiniz ağı metamask’a ekleyin ve o ağa bağlanın. Ardından Metamask’a token eklemek için şu adımları deneyin:

1. Yol: Sözleşme (Contract) Adresiyle

  1. Ana sayfadaki “Tokenları İçe Aktar” öğesine tıklayın.
  2. Özel token bölümünden, sözleşme adresi bölümüne Token sözleşme adresini yapıştırın.
  3. Diğer alanlar otomatik doldurulacaktır.
Metamask'a Token Ekleme

Sözleşme adresi bulabilmek için yine Coinmarketcap’den (cmc) yararlanabiliriz. Cmc’den ilgili token sayfasına gidin ve sözleşmeler bölümündeki ağ sözleşmesini kopyalayın. Örneğin, Decentraland’ın (MANA) Ethereum ağındaki sözleşme adresi şu: 0x0f5d2fb29fb7d3cfee444a200298f468908cc942

Bunu Metamask’ın ethereum ağındaki sözleşme adresine girerseniz, MANA’yı cüzdana ekleyecektir.

2. Yol: Metamask’ın Arama Özelliğiyle

Metamask’ın şuan için deneysel olarak kullandığı özelliğiyle de token ekleyebilirsiniz. Bunun için sizin tek yapmanız ağ eklemeniz ve token’nın ismini aratmanız. İşte o adımlar:

  • Metamask’ın ayarlar bölümüne gidin.
  • Deneysel menüsüne girin.
  • “Token Algılamayı kullan” seçeneğini aktif hale getirin.
  • Tekrar ana sayfadaki “Tokenları İçe Aktar” öğesine tıklayın.
  • Arama sayfası karsınıza çıkacaktır.

Metamask’a Coin Ekleme

Coin, kendi blok zincir platformuna ve kendi protokolüne sahip olan bağımsız bir değişim araçları olan dijital para birimleridir. Ağların yerel tokenlarıdır. Metamask’a bir coin’i eklemek istiyorsanız, coin’nin ağını eklemeniz yeteri olacaktır. Coin’i kendisi otomatik ekleyecektir.

Metamask token görünmüyor sorunu

Eğer cüzdanı başka bir cihazda tekrar açtıysanız, tokenlar gözükmeyecektir. Tüm tokenları tekrar eklemeniz gerekecektir. Varlıklarınız zarar görmez, tokenları ekledikten sonra varlıklarınız yine aynı miktarları ile gözükmeye devam edecektir.

Ayrıca token’nın cüzdanda gözükebilmesi için öncellikle token’nın cüzdana eklenmesi gerekir. Cüzdana eklenmediyse gözükmeyecektir. Yukarıdaki adımları tekrarlayarak token’ı ekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu