BlockchainKripto Para

Metamask Cüzdan Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Metamask üzerindeki hesaplarını silmek veya devre dışı bırakmak isteyen kullanıcılara detaylıca rehberlik ediyoruz. İşte Metamask cüzdan silme detayları.

Metamask Nedir?

Metamask, Ethereum’daki merkezi olmayan uygulamalarla (Dapps) etkileşim kurulmasını sağlayan popüler bir sıcak cüzdandır. Web tarayıcılarına eklenti gibi yüklenebilir yada mobil telefonlara uygulama olarak indirilebilir.

Cüzdan kurulduktan sonra kullanıcıların Ether ve diğer ERC-20 token’larını depolamasına izin vererek, herhangi bir Ethereum adresine işlem yapmalarını sağlar. Kullanıcılar, Ethereum tabanlı Dapps’e bağlanarak tokenları oyunlarda harcayabilir, stake edebilir ve bunları merkezi olmayan borsalarda (dex) takas edebilir. Ayrıca merkezi olmayan finans (DeFi) dünyasına giriş yapabilir.

Bu anlamda Metamask, sıcak cüzdanlar arasında açık ara farkla önde gelen bir cüzdandır. 2020’den bu yana hızla büyümektedir.

Ancak bazı kullanıcılar Metamask’ın dezavantajlarından yada farklı nedenlerden dolayı mevcut hesabını devre dışı bırakmak yada cüzdanını silmek isteyebiliyor.

Metamask Cüzdan Silme

Metamask, aslında siz ve Ethereum blok zinciri arasındaki bir aracıdır. Bu sadece Ethereum’da değil tanımlamış olduğunuz diğer blok zincirleri arasında da böyledir. Sizin adınıza cüzdan oluşturur ve sizin adınıza işlemleri gerçekleştirir.

Metamask hesap silme gibi bir arama yaptığınızda aslında yapmak istediğiniz şey, Ethereum blok zincirindeki cüzdanı silmek. Ancak blok zincirinin doğası gereği kullanıcılar ağdaki hesapları kalıcı olarak silemezler. Anlayacağınız üzere cüzdan adresi ağda kalıcıdır.

Eğer Metamask kullanmak istemiyorsanız bu durumda yapılabilecek şey, hesabı unutup ve onu terk etmektir. Metamask eklentisini kaldırmak için tarayıcı uzantısı simgesine sağ tıklayın ve “Chrome’dan Kaldır” seçeneğine tıklayın. Chrome’dan hariç bir tarayıcı kullanıyorsanız adımlar hemen hemen aynı olacaktır.

Mobil cihazlarda ise, diğer herhangi bir uygulama gibi uygulamayı kaldırmanız yeterlidir.

Metamask Alternatifleri

Metamask cüzdanını dezavantajları için silmiş olabilirsiniz. Eğer öyleyse burada birkaç alternatif cüzdanına bakacağız.

Trust wallet

160’tan fazla dijital varlığı destekleyen bir kripto para cüzdanıdır. Platform, kullanıcılarına kâr elde etmek için varlıkların kullanmalarını sunuyor. Ayrıca kullanıcılarının Ethereum ağında etkileşime giren birden fazla dapp’e erişmesine izin verir.

Coinbase Wallet

Kripto para birimlerini ve NFT’leri tek bir yerden alıp satmanıza yardımcı olabilir. Bu platform dört binden fazla varlığı destekler ve kullanıcı dapp’lerle dolu bir dünyaya girebilir. Ayrıca Coinbase, mobil cihazlarda veya kullanıcının kullandığı tarayıcıda merkezi olmayan webe erişim sağlar.

MyEtherWallet

MyEtherWallet, en güvenilir Ethereum cüzdanı olduğunu iddia ediyor. Tüccarların swap, Trade yapmasına izin verir. Bir başka belirgin özellik, kullanıcılarının kripto varlıklarını itibari para birimi olarak değiştirmelerine ve çeşitli dapp’lerle etkileşime girmelerine izin vermesidir.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu