Maker Coin Nedir ? Nereden Satın Alınır ?

Kripto Para
maker coin nedir ?

Maker ( MKR ), ethereum blok zincirinde piyasaya sürülen ERC-20 altyapısına sahip ilk 50 kripto paralardan biri ve en eski merkeziyetiz finans (Defi) ürünüdür.

İlk olarak 2015 yılında oluşturulmaya başlanan ve 2017 yılında Danimarkalı Rune Christensen tarafından piyasaya sürülen Maker’ın amacı dolar endeksine sabitlenen DAI tokeni’nin desteklemektir. Dolar endeksine sabitlemek yani Tether gibi fiyatı sürekli olarak 1$’a sabitlenmiştir.

Maker ilk çıktığında 20 doların biraz üstündeydi. Güncel fiyatı ise şuan; 1,380 dolar civarında hareket ediyor. Bu büyük hareketin sebebinde kripto para piyasasının yükselmesinde elbette bir katkısı var ancak tek sebebi bu değil. Maker’ın hatırı sayılır bir potansiyel yatırımcısı bulunmakta ve adını sıkça duyurmakta.

Maker platformunda bir yenilik yada değişiklik yapılacağı zaman kullanıcıların ve cüzdanında MKR bulunan yatırımcıların fikrini, düşüncesini gerekirse oylama gibi etkinliklerde bulunarak durum değerlendirmesi yaparlar. Belki de MKR’ın fiyatının ve yatırımcısının hatırının sayılması bu yüzdendir.

DAI ile ilişkisi

Maker, DAI ile birebir ilişkilidir. Her ikisi de aynı platform tarafından geliştirilmiştir. DAI hakkında stabil bir coin olduğunu ve maker tarafından desteklendiğini yukarıda söylemiştik.

DAI tokeninin üretilmesinde, desteklenmesinde, fiyatının sabit kalması gibi olaylarda MKR görevindedir. DAI’ın maker ile üretilmesi ve yakılması gibi olaylarda DAI gelen talep aynı şekilde maker’da da görülür. Kısaca maker ile birebir ilişkilidir.

Maker nereden satın alınır ?

Maker’ı ilk 50 gibi bir sıralamada olduğu için ve potansiyel yatırımcısı sayesinde yerel ve global birçok borsada mevcut. Her türlü alım satım işlemlerini bu borsalarda yapılabiliyor.

Global borsalarda Binance, Okex, Coinbase vb. yerel borsalarda; Paribu, Bitlo gibi ayrı borsalarda bulabilirsiniz.

Maker’ın piyasadaki arz durumu.

Maker, güncel olarak şuan toplam arz; 995.692 MKR, Maksimum arz ise; 1.005.577 MKR olarak belirtirmiş.

Toplam arz sabit değildir. Bu sayı iler ki zamanlarda düşebilir yada çıkabilir. Bu sistem tarafından coin yakma yada üretme gibi etkenlere bağlıdır.

Maker gibi işe yarayan bir amaç sağlayan kripto para camiasına katkıda bulunan coinler yada tokenları bir şekilde gerçek değerine ulaşıyor. Kripto para dünyasında onlarca işe yaramayan onlarca gereksiz coin vardır. Ummanız gereken, bu işe yaramayan coinlere yatırım yapmamanız.

Bu gibi diğer yazılara buradan gidebilirsiniz.

Önerilen yazı: Avax Coin Nedir ?

Önerilen yazı: Hangi kripto para birimine yatırım yapılmalı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Teknoalgo
2 gün önce
Önerilen Yazı