Kripto Para

Lightning Network Nedir: Yeni Başlayanlar İçin

Yeni başlayanlar için layer 2 ödeme protokolü olan Lightning Network nedir ve nasıl çalışır? İşte detaylar.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların popülaritesi arttıkça blok zinciri ağlarında giderek daha fazla işlem gerçekleşiyor.

Artan işlem sayısı ile birlikte ölçeklenebilirlik sorunu denilen, blok zincir ağ geliştiricilerinin yıllardır çözmeye çalıştığı bir sorun ortaya çıkıyor.

Bu sorun blok zincir ağlarında, işlem yoğunluğuna bağlı olarak belirlenen blok boyutunun yetersiz kalması neticesinde ağ üzerindeki işlemlerin yavaşlaması ve ağın işlevsiz hale gelme problemidir.

Bu sorun ile birlikte, ağdaki işlemler yavaşlar ve işlem ücretleri (fee) artar. Bu da ağın daha fazla büyümesini önemli oranda kısıtlar.

Tüm bunlara Bitcoin’nin ağını örnek gösterebiliriz. Kullanmış olduğu fikir birliği (consensus) mekanizması tüm bunlara neden olabilir. Neticede Bitcoin’nin tüm kısıtlamalardan kurtulabilmesi ve daha verimli çalışabilmesi için ağın, daha fazla işlemin hızlı ve verimli bir şekilde işlenmesine izin verecek bir ölçek oluşturması gerekiyor.

Lightning Network Nedir?

Lightning Network, blok zincirinin işlemlerini daha verimli gerçekleştirme için mikro ödene kanallarını kullanan ve Bitcoin’e uygulanan layer 2 ölçeklendirme çözümüdür.

Layer (katman) 2, mevcut bir blok zinciri sisteminin üzerine inşa edilmiş ikincil protokolü ifade eder. Bunların temel amacı, büyük kripto para birimi ağlarının karşılaştığı işlem hızı ve ölçekleme zorluklarını çözmektir. Ayrıca, layer 2, layer 1’den (ana ağ) farklı olarak zincir dışı olarak da ifade edilir.

2015 yılında Joseph Poon ve Thaddeus Dryja tarafından önerilen Lightning Network, temelde blok zinciri işlemlerini gerçekleştiren ve bunları ana zincire bildiren ve ana zincire bağlı kanalları kullanan kanallara dayanmaktadır.

Lightning Network Nasıl Çalışır?

Lightning Network kanalı, iki taraf arasında bir işlem mekanizmasıdır. Taraflar birbiri arasında kanal açabilir ve diledikleri kadar işlem gerçekleştirebilir. Bu işlemler, Bitcoin’in blok zincirinde meydana gelen standart işlemlere kıyasla farklı şekilde işlenir.

Ağ üzerinde taraflar kanal açmak için çok imzalı cüzdan oluşturarak bu cüzdanını fonlamaları gerekir. Buradan itibaren taraflar, ana blok zincirini kendi faaliyetlerini bilgilendirmeden aralarında sonsuza kadar para değiştirebilirler, işlem yapabilirler.

Bu yaklaşım, bir işlemin hızını önemli ölçüde hızlandırır, çünkü tüm işlemlerin bir blok zinciri içindeki node’lar tarafından onaylanması gerekmemektedir.

Taraflar arasında transferler, kanal kapandığı zaman gerçekleşiyor. Kimin ne kadar varlık sahibi olduğunu belirlemek için taraflar arasında imzalanan en son cüzdan özetine bakılır.

Ardından son bilgiler, kanal kapandıktan sonra ana ağa gönderilir ve depolanarak, işlem güvenli bir şekilde gerçekleşmiş olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu