Kripto Para

Kripto Paralarda Soğuk ve Sıcak Cüzdanlar Nedir?

Kripto paralar farklı cüzdan tiplerinde saklanabilir. Bu cüzdanlar genelde çevrimiçi ve çevrimdışı olmak üzere birbirinden ayrılır. Yani kripto deyimi ile soğuk ve sıcak cüzdanlardan bahsediyorum. Bu iki terimi anlayabilmeniz için şu soruların yanıtı vereceğiz; Soğuk ve sıcak cüzdanlar nedir?

Öncellikle konu daha iyi anlayabilmek için kripto para cüzdanı ile ilgili bazı bilgiler verelim.

Kripto para cüzdanı nedir?

Kripto para cüzdanı, en genel tanımı ile dijital varlıkları saklayabilmenizi ve işlem yapmanızı olanak sağlayan cüzdanlardır. Blockchain teknolojisi ile bağlantılı olup her cüzdan Blockchain ağına kayıtlıdır. Cüzdan adresi ve bakiye gibi genel bilgiler herkese açıktır. Fakat özel veriler ve cüzdana erişimi sağlayan özel anahtar gizlidir.

Bu cüzdanlara özel anahtar (private key) olmadan erişilmesi ve işlem yapılması mümkün değil. Farklı alternatif cüzdanlar mevcuttur. Genelde şöyle sıralayabiliriz;

  • Donanım cüzdanları
  • Mobil/Masaüstü cüzdanları
  • Online cüzdanlar
  • Kağıt cüzdanlar

Her birinin genel anahtarı (public key) ve özel anahtarı vardır.

Genel anahtar, halka açık olan bir adrestir. Kullanıcı cüzdanına transfer işlemlerini yapmasına olanak sağlayan bir tür şifreleme kodudur. Bunu bir banka hesabının iban adresi gibi düşünebilirsiniz.

Özel anahtar, sadece kullanıcıda olan bir dizi alfa numerik karakterden oluşabilen bir anahtardır. Kullanıcının cüzdana erişmesini ve transfer işlemini yapmasını olanak sağlar. Özel anahtarı bankacılık şifreniz gibi düşünebilirsiniz. Bu anahtarın kaybolması durumunda kişi cüzdana erişim sağlayamaz.

Çoğu eski kripto yatırımcısının bu anahtarı unutmasından ve kaybetmesinden dolayı milyonlarca Bitcoin’nin kayıp olduğu düşünülüyor. Bu Bitcoinlerin cüzdanlarda mahsur kaldığı için onlara kimse erişemiyor. Bu yüzden onlar için kayıp kelimesini kullanıyoruz.

Soğuk cüzdan nedir?

Soğuk cüzdan, çevrimdışı olan fiziksel cüzdanlardır. İnternet ile bir bağlantısı olmadığı için siber saldırıya genelde açık değildir. Bu özelliğinden dolayı kripto varlıkları soğuk cüzdanda oldukça güvenlidir.

Uzun vâdeli yatırımcılar (HODL) kripto varlıklarını genelde borsada tutmak yerine soğuk cüzdanlarda tutmayı tercih ederler. Bunun nedeni, kendi varlıklarını güvenli bir şekilde saklamak istemelerinden kaynaklanıyor.

Soğuk cüzdanı iki farklı cüzdan tipinde kullanabilirsiniz. Biri donanım, diğeri kağıt cüzdanlardır. Bu ikisi arasında bir tercih yapılması gerekirse donanım cüzdanı daha sık seçilir. Bunun temel nedeni, kağıt cüzdanlara göre kullanımı daha kolay ve zarar görme olasılığı daha az olduğu içindir.

1- Donanım cüzdanları

Kripto varlıklarınızı yönetebilmenizi sağlayan, özel anahtarınızı korumak için şifreli akıllı kart kullanan bu fiziksel cihazlar çevrimiçi saldırılara karşı bağışıkladır. Yani varlıklarınız online ortamda zarar göremez. Ancak kaybolma riski ve cihazın zarar görme olasılığı da göz önünde bulunmalı. Çoğu donanım cüzdanı üretici firma artık yedekleme ve kurtarma seçenekleri sunuyor. Cihazın kaybolması veya zarar görmesi durumundan uyumlu cihazlar tarafından verileriniz geri yüklenebilir.

Bu cüzdanları telefonunuza veya bilgisayarınıza bağlayabildiğiniz gibi direk cihaz üzerinde de işlem yapabilirsiniz. Cüzdanda bir işlem yapabilmek için PIN koduna ihtiyacınız olacaktır. Bu kod ile beraber ancak bir transfer işlemi gerçekleşebilir. PIN kodunu unutmanız durumunda tohum kelimeleri ile cihazı sıfırlayabilirsiniz.

2- Kağıt cüzdanlar

Kağıt cüzdanlar (Paper Wallet), fiziksel bir belge niteliğindedir. Kripto varlıkları internet bağlantısı olmadan saklamak için kullanılan soğuk cüzdan türüdür. Siber saldırılara kapalı olan bu cüzdanın zarar görme ve kaybolma ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor. Ayrıca kağıt cüzdanlar ateşe karşı son derece hassastır. Saklama yöntemlerinin bu kadar zor ve tehlikeli olduğu için daha az kullanılan bir cüzdan türüdür.

Kağıt cüzdanlar satın alındığında ilgili siteye gidilip, öncellikle kurulum yapılmalı. Bu kurulumda özel ve genel anahtar alınırken birkaç güvenlik önlemine dikkat edilmeli. Örneğin, internet bağlantısı kesilmeli ve tarayıcı geçmişi hatta çerezleri bile temizlenmeli. Kağıt cüzdanların kurulum yapılması oldukça meşakkatli bir süreç. Çeşitli programlar ve yazılımlara ihtiyacınız olacaktır.

Sıcak cüzdan nedir?

Sıcak cüzdan, çevrimiçi olan sanal cüzdanlardır. Varlıklar üçüncü parti bir cüzdan sağlayıcısının veri tabanında ve sunucusunda saklanmaktadır. İnternet ile bağlantısı olduğu için siber saldırılara daha fazla maruz kalırlar. Çeşitli siber saldırılara maruz kalmaları bu cüzdan türünün güvensiz ve kullanılmadığının anlamına gelmez. Saldırılar genelde yazılımsal güvenlik açıklarından yapılır. Bu açıkların kapatılması ve arka plandaki güvenlik yazılımları bu saldırıları çoğunlukla püskürtebilir.

Hatta öyle ki, kripto para borsaları genelde sıcak cüzdanlar kullanır. Bunun sebebi, güvenlik önlemleri ile birlikte daha hızlı işlem yapabilmelerinden kaynaklanıyor.

Sıcak cüzdanlar; Online cüzdanlar, Mobil/Masaüstü cüzdanlar olmak üzere birbirinde ayrılır.

1- Online cüzdanlar

Kripto para varlıklarını tutabileceğiniz sürekli çevrimiçi olan cüzdanlardır. Cüzdana erişim sağlamanıza yardımcı olan özel anahtarlar sunucularda barındırılır. Bu sunucular özel güvenlik sunuculardır. Saldırılara açık oldukları için güçlü ve özel sunucular kullanırlar. Diğer cüzdanlardan yapabildiğiniz tüm işlemleri online cüzdanlar üzerinden de yapabilirsiniz.

2- Mobil/Masaüstü cüzdanlar

Kripto para varlıklarını telefonunuzda veya bilgisayarınızda saklamak istediğinizde kullanabileceğiniz bir alternatiftir. Ancak bu cüzdanların erişimi sizin cihazınızda olduğu için ekstra güvenlik önlemleri ile korumanız gerekecektir. Özellikle akıllı telefonlar için daha fazla dikkat edilmeli, farkında olmadan bir siber saldırıya maruz kalmanız olasılığını göz ardı etmeyin. Ayrıca bu cihazların kaybolma ve çalınma durumunda varlıklarınıza erişimi kaybedilebilme riskini de unutmayın.

Sonuç

Genel olarak bu yazıda kripto paralarda soğuk ve sıcak cüzdanlar nedir? Alternatif cüzdanlar nelerdir? tarzında sorulara yanıt verdik. Sıcak ve soğuk cüzdanlar kripto piyasasında önemlidir. Özellikle çalışma prensibini, risklerini ve türlerini bilmek size sistemi anlamak açısında kolaylık sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu