Kripto Para

Kripto Paralarda Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto paralarda korku ve açgözlülük endeksi nedir, ne işe yarar? diye soranlara konuyu tüm detaylarıyla birlikte açıklamaya çalışacağız. İşte detaylar.

Yatırım yaparken her yatırımcı mutlaka kâr etmek ister. Bunun için ise fiyatın ne tarafa gidebileceğini önceden yatırımcının ön görebilmesi gereklidir. Piyasa, yatırımcıların o anki psikoloji ile ilgilidir. Böyle bir alanda insanların fiyatı tam anlamı ile ön görebilmesi pek mümkün değildir.

Bu yüzden yatırımcılar durumu analiz edebilecek ve bunu sinyale dökebilecek birçok matematiksel araç geliştirmiştir. “Korku ve Açgözlülük Endeksi” temel olarak bunlarla alakalıdır. Tüm araçların başarısı elbette tartışılabilir ancak hiçbirinin başarısı 100% değildir. Bunu bilmek ve anlamak çok önemlidir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Korku ve açgözlülük endeksi, mevcut piyasa durumunun hangi duyguda olduğunu gösteren ve bunu 0 ile 100 arasında puanlandıran bir piyasa gösterge aracıdır. ilk başta bunu menkul kıymet ve hisse senetlerine yönelik piyasa duyarlılığını analiz etmek için CNNMoney oluşturmuştur. Sonrasında Alternative.me bunu kripto paralar uyarlanmış halini oluşturdu. 2018 yılında beri düzenli olarak Bitcoin’i analiz etmektedir.

Bir göstergedeki bilinmesi gereken en önemli şey: Mevcut göstergenin amacıdır. Gösterge temel olarak, bir FOMO (fırsatları kaçırma korkusu) etkisindeki fiyatın aşırı arttığını ya da panik halindeki fiyatın aşırı düştüğünü göstermek için vardır. Gösterge 0 puanı işaret ettiğinde piyasanın aşırı korkuda olduğunu, 100 puanı gösterdiğinde ise piyasanın aşırı açgözlü olduğunu gösterir.

Gösterge, 4 ölçekte sınıflandırılır:

  • 0-24: Aşırı korku
  • 25-49: Korku
  • 50-74: Açgözlülük 
  • 75-100: Aşırı açgözlülük

Kısaca sıfıra yaklaştıkça korku, 100 yaklaştıkça açgözlülük giderek artıyor. Tam ortası yani 50 ise piyasanın kararsız olduğunu işaret ediyor.

Son Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi

Yukarıda resim Alternative.me tarafından alınan her gün yeni verilerle kendi kendini güncelleyen bir resimdir. Bu resim piyasa duygusunun ne yönde olduğunuzu anlamaya yardımcı olabilir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Çalışır?

Korku ve açgözlülük göstergesinin belirli 5 temel veri kaynağı vardır. Bu kaynaklar analiz edilerek ve bir sonuca varılarak basit bir sayıya dönüştürülür. Veri kaynakları şu şekilde:

Volatility / Fiyat oynaklığı (%25): Bitcoin’in güncel değerini son 30 ve 90 günlük ortalamalarla ölçer.

Piyasa Momentum/Hacim (%25): Mevcut hacmi ve pazar momentumunu yine 30 ve 90 günlük ortalamalarla ölçülür. Genel olarak, günlük bazda pozitif bir piyasada yüksek alım hacimleri görüldüğünde piyasanın aşırı açgözlü olduğu varsayılır.

Sosyal Medya (%15): Twitter’daki Bitcoin ile olan tweet’lerin hastaglerini kontrol edilir. Bu tweet’lerin ne zamanda ne kadar etkileşim aldıklarını ölçerler. Buradaki amaç halkın nabzını yoklamaktır.

Bitcoin hakimiyeti (%10): Bu veri kaynağı, BTC’nin piyasadaki hakimiyetini ölçer. Bakınız: Bitcoin dominance nedir?

Google Trends (%10): Bitcoin ile ilgili çeşitli arama sorguları için Google Trendler verileri alınır ve bu sayıları, özellikle de arama hacimlerinin değişimini ve önerilen diğer popüler aramaları karşılaştırılır.

Anket sonuçları (%15): Bu veri kaynağından haftalık Bitcoin anketlerinden çıkan veriler karşılaştırılır. Bu kaynak bir süreliğine durdurulmuş.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nereden Bakılır?

Korku ve açgözlülük endeksi birkaç yerde görmeniz mümkün ancak dikkate aldığınız kaynağın ne denli güvenli bir veri aldığını ve bunları doğru bir şekilde analiz ettiğinden emin olmanız gerekir. Kripto paralarda önerilen ve en bilindik endeks Alternative.me tarafından sağlanan araçtır.

Ayrıca yukarıda resimde yine bu siteden alınan günlük veri bulunmaktadır. Hızlıca endeksi öğrenebilirsiniz. Ya da geçmiş tarihteki grafikleri görmek isterseniz bağlantıdan gidebilirsiniz.

Sonuç

Son olarak bilmeniz gerekenlere ve bazı hususlara değinmek istiyorum: Korku ve Açgözlülük Endeksi tüm kripto paraların genelinin ortalamasını veya hepsini ölçmez. Sadece Bitcoin’i analiz eder ve ölçer. Yakında diğer büyük kripto varlıkları da destekleyeceklerini açıklıyorlar.

Ayrıca, bu aracı veya göstergeyi tek başına kullanarak yatırım kararı vermek yanlıştır. Bahsettiğimiz gibi hiçbir gösterge tam anlamıyla doğru sinyaller üretmez.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu