FinansKripto Para

Kripto Paralarda Hacim Nedir? Bilmeniz Gerekenler

Kripto paraların popülerliğinden payını almış biri olarak, herhangi bir makalede veya bir videoda “hacim” veya “işlem hacmi” gibi kavramlar duymuş olabilirsiniz. Bunlar çoğu kişinin duyduğu ancak önemsemediği için araştırmadan geçtiği fakat piyasalar için önemli kavramlardır. Bu yazıda kripto para piyasası için hacim nedir? sorusuna bakıyor olacağız.

İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi, belli bir süre içinde bir piyasada işlem gören birimlerin toplam sayısıdır. Daha basit bir tanımla, yatırımcıların bir varlığın ne sıklıkta el ticareti yaptığını görmek için kullandıkları bir ölçüdür. Bunun yanında herhangi bir zamanda o varlığı satın almanın veya satmanın ne kadar popüler olduğunu gösterir. Yatırımcılar, hisse senetleri, tahviller, itibari para birimleri ve kripto para birimlerinin ticaret hacmini inceleyebilir.

Kripto para piyasasında ticaret hacmi de yukarıdaki tanım ile aynıdır. Yine bir kripto para biriminin ne sıklıklar el ticareti yaptığını görmek için kullanılan ölçüdür. Bir kripto para yatırımcısı, belirli bir kripto borsasında veya tüm kripto borsalarında gerçekleşen işlem hacmini inceleyebilir. İşlem hacmi genellikle 24 saatlik zaman diliminde ölçülür.

Kripto Paralarda Hacim Neden Önemlidir?

Temel olarak kripto para hacmi, bir kripto para birimine olan ilgiyi gösterir. Ne kadar çok insan alıp satarsa, hacim o kadar yüksek olur ve bu da o kripto para birimine daha fazla ilgi çekebilir. Düşük işlem hacmi, yatırımcıların belirli bir varlığı satın almak veya satmakla pek ilgilenmediği anlamına gelir.

Bu likidite kavramına benzer ancak ikisi de aynı şeyler değildirler. Likidite, herhangi bir fiyatta işlem yapmak için mevcut olan miktardır. Yani bir varlığın belirli bir fiyattan hızlı bir şekilde satın alınabildiği veya satılabileceğini ifade eder. Genellikle işlem hacmi ne kadar yüksek olursa piyasada o kadar likit olur.

Ayrıca düşük hacimli borsalar, yatırımcılar için büyük arbitraj (iki piyasa arasında fiyat farkından yararlanmak için yapılan alım satım işlemidir) fırsatları yaratır. Burada varlıklar, piyasa fiyatının çok daha altında satın alınabilir. Düşük işlem hacminin iki nedeni olabilir: Varlığın yüksek talep görmemesi veya ilgili borsada hacim zayıflığında sorun olabilir.

Kripto’da Sahte Hacim

“Wash trading” olarak bilinen yasa dışı bir ticaret türüyle kripto para borsaları fiyatları manipüle etmek ve sahte hacim yaratmak için kullanılabilir. Bu uygulama, alım ve satım emirlerinin neredeyse aynı anda verilmesini içerir. Emirler birbirini iptal edebilir ve piyasalarda önemli bir hareketle sonuçlanmayabilir. Bu hacimli bir pazarı işaret edebilir ancak tam anlamıyla gerçek değildirler.

Borsalar daha yüksek hacmin yatırımcıları pazara teşvik edeceğine ve platformlarını ne kadar çok tüccar kullanırsa o kadar çok para kazanacağına inanabilir. Kripto para piyasalarında, yüksek frekanslı ticaret (HFT) algoritmaları sahte hacmin çoğunu oluşturabilir. Bunlar temel olarak çok sayıda işlemi çok hızlı yapabilen bilgisayar botlarıdır.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu