FinansKripto Para

Kripto Paralarda AML ve KYC Nedir?

AML (Anti money laundering) ve KYC (Know-your-customer) nedir ve neden önemlidir. İşte bilmeniz gerekenler.

Kripto paralar blockchain teknolojisine dayanan ve parayı yeniden tanımlayan dijital varlıklarıdır. Parayı yeniden tanımlamış olmaları aynı zamanda kara parayı da yeniden tanımlamalarına neden oldu.

Kara para, yasadışı faaliyetler sonucu elde edilen para olarak tanımlanır. Suçlular, yasa dışı olarak edindikleri kripto para birimini nakde çevirmek zorundadır. Popüler merkezi kripto borsalar, müşterilerinin kim olduğunu bilmelerini gerektiren kara para aklamayı önleme kurallarına tabidir.

Blockchain veri şirketi Chainalysis’in bir raporuna göre, suçlular 2021’de bir önceki yıla göre %30 artışla 8.6 milyar dolar kripto para akladı ve bunların çoğu merkezi kripto para borsalarına taşındı.

AML Nedir?

AML (kara para aklamayı önleme ya da Anti money laundering), suçluların yasa dışı olarak elde edilen kripto para birimlerini itibari para birimine dönüştürmesini engellemek için tasarlanmış yasaları, düzenlemeleri ve uygulamaları ifade eder.

FATF (Kara paranın aklanmasının önlenmesine ilişkin mali çalışma grubu), 2014 yılında kripto para birimi AML hakkında kılavuz yayınlamaya başladı. Birçok düzenleyici kurum FATF’nin kripto para birimi AML tavsiyelerinin çoğunu kanun haline getirdi.

AML Neden Önemli?

Kripto paraların şeffaflık ve izlenebilir tasarımına rağmen kullanıcıların her yere para göndermesine izin verme kolaylığı nedeniyle suçlular için genelde çekici oluyor. AML düzenlemelerinin iki önemli sonucu vardır: Birincisi, kara para aklama planlarını daha riskli ve daha az kârlı hale getirmesi; İkincisi, müfettişlerin suçluları yakalayıp yargılayabilecekleri yeni yollar yaratmaları. 

Etkili AML prosedürleri de aynı derecede önemlidir. Sürekli işlem izleme görevi ile kara para aklama planlarının birçoğunu başlamadan durdurabilir.

KYC Nedir?

KYC (Müsterini tanı ya da know your customer), AML süreçlerinde ilk müşteri durum tespiti aşamasıdır. Bir finans kurumu yeni bir müşteri oluşturduğunda, müşterinin söylediği kişi olduğunu belirlemek ve doğrulamak için KYC prosedürleri uygulanır. Bu, finansal kurumların bu müşteriye finansal suç eğilimlerine dayalı olarak bir risk değeri atamasını sağlar.

Süreç, bir müşterinin kişisel tanımlanabilir bilgilerinin toplanmasını içerir: Tam ad, doğum tarihi ve adres. Bunlar, pasaport veya ehliyet gibi resmi devlet tarafından verilen belgelere ve elektrik faturası gibi adres kanıtlarına göre doğrulanır.

KYC Neden Önemlidir?

Kripto para biriminin benimsenmesinin katlanarak artmasıyla birlikte, kripto para birimi işletmeleri, düzenlemelere uymak ve yasa dışı faaliyetleri durdurmak için KYC süreçlerine ihtiyaç duyuyor. Kimlik doğrulama, risk değerlendirmesi ve sürekli izleme bu amaca yönelik en iyi araçlardır. KYC prosedürlerini benimseyen kripto para birimi işletmeleri, kullanıcılarına ve düzenleyici kurumlara güven verebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu