BlockchainKripto Para

Internet Computer (ICP) Nedir ve Nereden Alınır?

Kurumsal bulut hizmetlerinin blok zincir alternatifi olan Internet Computer nedir, nasıl çalışır? İşte ICP nereden alınır? detayları.

Internet Computer Nedir?

Internet Computer, merkezi olmayan uygulamaların (Dapps) web hızında çalışması için sınırsız bir ortam sağlamayı amaçlayan blok zincir tabanlı bir ağdır. Internet Computer’ın temelde, verileri depolamak, uygulama geliştirmeyi kolaylaştırmak ve birlikte çalışabilirliği sağlamak için tasarlanmıştır.

Birlikte çalışabilirlik (Interoperability), farklı blok zinciri ağlarının birbirleri arasında veri alışverişi yapma ve bunlardan yararlanma ve ağların ilgili blok zincirleri arasında benzersiz dijital varlık türlerini taşıma yeteneğini ifade eder.

Internet Computer, İsviçre merkezli kriptografi vakfı DFINITY tarafından geliştirilmiştir. DFINITY, geleneksel BT yığınını ve aracı olmayan ticari bulut hizmetlerini değiştirmek için tasarlanmış bir genel blok zinciri ağı olan Internet Computer Protokolü’nü (ICP) oluşturan blok zinciri organizasyonudur. ICP’nin temel fikri, yeni bir tür merkezi olmayan internet ve küresel bilgi işlem sistemi yaratmaktır.

Internet Computer Nasıl Çalışır?

Internet Computer, geliştiricilerin uygulamaları daha merkezi olmayan bir şekilde oluşturabilmesi, barındırabilmesi ve sunabilmesi için temel bir alternatif sunmaya çalışır ve web sitelerinin doğrudan genel internete dağıtılmasına olanak tanır. ICP kendi içinde bazı çeşitli teknolojiler kullanır.

Zincir anahtarı teknolojisi (CKT) bunlardan biridir, Bu Internet Computer’ı oluşturan node’ları düzenlemek için çoklu şifreleme protokollerini kullanır. Bu yerel ağı çalıştıran motordur. Yeni node’ların eklenmesine ve teorik olarak ağı sonsuza kadar ölçekleyebilen yeni alt ağların oluşturulmasına izin verir. Arızalı veya çökmüş düğümler, sistemden yenileriyle değiştirilebilir. Ayrıca, ağın web hızında çalışmasına izin verir; burada aramalar milisaniye cinsinden yürütülür ve güncelleme aramalarının tamamlanması bir ila iki saniye sürebilir.

Internet Computer girişiminde kullanılan tek teknoloji sadece bu değildir. Ağın yönetiminden sorumlu olan ve hangi düğümlerin hangi alt ağa ait olduğu hakkında bilgiyi depolayan ve bilgilerin güncellenmesini sağlayan diğer önemli bazı teknolojilerde vardır.

ICP Coin Nedir?

ICP coin, Internet Computer ağının yerel token’ıdır. Ağ içerisinde önemli görevleri vardır. Örneğin token sahipleri, oylama yoluyla ağ yönetimine katılabilir (Bkz: merkezi olmayan otonom organizasyon (DAO)). Kullanıcılar bunu yaptıkları ağ tarafında ödüllendirilirler.

ICP Coin Nereden Alınır?

ICP, merkezi çoğu popüler kripto para borsalarında listelenmesi mevcuttur. ICP coin’ni şu borsalardan alabilirsiniz:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu