Kripto Para

Gizlilik Odaklı Kripto Paralar Listesi: Takip Edilemeyen Coinler

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar gizli ve güvenlidir. Her ikisinde şeffaf blok zincirleri vardır. Blok zincirlerinin şeffaf olması yapılan tüm işlemlerin izlenebilmesini sağlar. Bu da temelde kısıtlı gizlilik sunduğunu gösterir. Bu listeleyeceğimiz coinler ise sadece gizlilik odaklı kripto paralar olup izlenebilme imkanını daha fazla zorlaştırabiliyorlar.

Blockchain ağında bir transfer işlemi gerçekleştiğinde bu işlemler sistem tarafından kayıt altına alınır ve bu kayıtlar herkese açıktır. Bir kayıtta şu bilgiler yer alır;

  • Gönderici ve alıcı cüzdan adresleri
  • Gönderilen ve alınan miktarlar
  • İşlem zamanı
  • ve diğer teknik bilgiler

Bu tarz bilgiler herkese açıkken, özel bilgiler yer almaz. Gönderici ve alıcı adreslerinin yer alması cüzdan sahibini izleyebilmeyi ve içindeki miktarları gözlemleyebilmeyi sağlar.

Bu nedenden dolayı bir kesim gizliliğe çok fazla önem veriyor. Bu tarz coinlerin temelde çıkış mantığı da aslında budur.

Gizlilik odaklı coinler ise bu kısıtlı gizliliğin yerine çok daha fazlasını vaat ediyorlar. Diğer bilgilerin yanında gönderici, alıcı adresleri ve miktarları şifreleme imkanı sunarak gizlilik seviyesini daha fazla arttırıyorlar. Böylece izlenebilmeyi daha fazla engelliyorlar.

1- Monero

Monero, 2014 yılında piyasaya sürülen açık kaynaklı, gizlilik odaklı bir kripto para birimidir. Monero, diğer ağlardan farklı olarak, şeffaf olmayan bir kayıt sistemi ile temelde sıfırdan geliştirilmiştir.

İşlemlerde gönderici, alıcı adresleri ve cüzdan bakiyeleri gibi bilgiler şifrelenmiştir. Kimse kimsenin cüzdan bakiyesini veya transferlerini görüntüleyemediği bir sistem ile tasarlanmış. Bu da gizliliği kullanıcılarına özel kılıyor.

Monero, tüm bu gizlilikleri sağlamak için; halka imzalar, gizli adresler ve gizli halka işlemler kullanır.

Halka imzalar: imzalayan kişiyi gizli tutan anonim bir dijital imzadır. Gizli adresler: Her işlem sırasında oluşturulan tek kullanımlık adreslerdir. Gizli halka işlemler: İşlemin miktarını gizli tutmak için kullanılan işlemdir.

Bu yöntemlerle işlemler son derece katı bir şekilde gerçekleşiyor ve sadece insanlar işlemin yapıldığını görüyor. Çıkış adresi, varış adresi ve işlem miktarları tamamen gizleniyor.

2- ZCash

ZCash, 2016’da ortaya çıkan, kullanıcıları ve işlemleri için gizlilik sağlamayı amaçlayan açık kaynak kodlu, anonimlik üzerine odaklanan kripto para birimidir.

ZCash, Monero’nun aksine gizliliği ve şeffaflığı bir arada barındıran ve kullanıma izin veren bir sisteme sahip. Şeffaf kısmı Bitcoin ile benzer özelliklere sahipken, gizlilik kısmı ise; tamamen şifrelidir.

Gizliliği, Zero Knowladge Proof adlı bir kriptografik araç kullanarak sağlıyorlar. Bu araç yapılan işlemlerde her iki tarafında adreslerini ve miktarlarını gizleyerek daha yüksek gizlilik sunmuş oluyor.

3- Dash

Dash’de gizlilik üzerine odaklanan bir kripto para. Asıl amacı kredi kartı gibi günlük işlemlerde kullanılabilmek. Bundan farklı olarak PrivateSend adlı özelliğini kullanarak gizliliğinizi sağlayabilirsiniz.

Dash, gizlemeyi bir nevi karıştırma protokolü kullanarak master node adında bir ağda gerçekleştiriyor. Bu özellik isteğe bağlı olup diğer işlem ücretlerinden daha pahalıdır.

#Sonuç

Hacimsel ve popülarite açısından en iyiler bunlar ancak bunlardan hariç başka alternatif coinlerde mevcut. Diğer coinleride şöyle sıralayabiliriz;

  • Verge
  • Horizen
  • Beam

Gizlilik odaklı coinlerin en büyük avantajları gizli ve güvenli olmasıdır. Bununda yanında elbette birkaç dezavantajları da bulunmakta; örneğin yüksek işlem ücretleri ve transfer süresi gibi etkenlerde dezavantajları olacaktır. Çünkü bilgileri gizlemek için ağda çok daha fazla işlem ve protokol gerçekleştiriyorlar. Bu olayda hem süreyi hem ücreti arttırıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu