Kripto Para

FTX Token (FTT) Nedir? FTT Token Nereden Alınır?

Daha önceden popüler borsa coinleri başlıklı yazıda da ele aldığımız gibi bu token’ı şimdi daha fazla ayrıntı ile ele alacağız. Hazırsanız, FTX Token (FTT) Nedir? Nereden Alınır?

FTX Token (FTT) Nedir?

FTX borsası, vadeli işlemler, kaldıraçlı tokenlar ve OTC ticareti sunan bir kripto para türev borsasıdır. FTX token yada kısa adıyla FTT, bu türev borsasını yerel ve önemli bir token’ıdır.

2019’un Mayıs ayında Sam Bankman-Fried ve Gary Wang tarafından piyasaya sürülen FXT token’nın ilk çıkma amacı, vadeli işlem borsalarının geride kalmasına neden olan birçok sorunu kendi yerel platformunda çözmek ve türev ürünlerini kurumsal düzeye çıkartmaktır.

Bu amacının yanında borsa içerisinde farklı işlevlerde kullanılmaktadır. Bu elbette temelde borsanın işlem etkinliğini arttırmak ve token’a belli bir talep yaratmak için yapılmış hareketlerdir.

FTX Token’nın Özellikleri

FTX token’nın vadeli işlem borsalarında var olan çeşitli sorunları çözmek için çıktığını belirtmiştik. Özelliklerinin çoğu tam olarak buradan gelmektedir.

İade önleme: Mevcut vadeli işlem borsaları, kötü tasarlanan risk yönetim sistemleri nedeniyle milyonlarca dolarlık kayıplara yol açan sık sık büyük iadelere sahiptir. FTX ise bunu üç katmanlı bir tasfiye modeli kullanarak büyük ölçüde azalttığını ileri sürmüş.

İflas etmek üzere olan hesaplar için backstop likidite sağlayıcı programından ve müşteri kayıplarını önlemek için sigorta fonunda yararlanıyorlar.

Ayrıca, Diğer kripto para vadeli işlem borsalarında teminat farklı token cüzdanlarına bölünürken FTX türev ürünleri stabil coin’e dayalı ve yalnızca evrensel marjin cüzdanları ile uyumludur.

FTX Token’nın Borsada Kullanımı

FTT, kendi yerel borsasında da oldukça aktif bir şekilde kullanılmakta. İşte bu kullanım alanlarından birkaçı:

1- Komisyon indirimi: FTT sahipleri sadece FTX türev borsasında dahil olmak üzere her işlemde ve OTC’de belirli bir komisyon indirimi kazanırlar. Bu komsiyon indirim oranları aşağıdaki gibidir:

ftx komisyon iadesi

2- FTT Staking: Sahibi olduğunuz FTT’leri sistemde stake ederek (kilitleyerek) belli avantajlara sahip olabiliyorsunuz. İşte birkaç avantaj:

 • Piyasa yapıcı (maker) komisyon indirimi
 • İade oranlarının artması
 • Çarkı çevirerek ücretsiz eşsiz NFT’ler kazanılması
 • Airdrop ödülleri
 • Blockchain ücretlerinin alınmaması
 • Ve IEO biletleri

3- Satın alma ve yakma: FTX düzenli olarak her hafta FTT yakma işlemini gerçekleştirerek dolaşımdan belli bir miktarı çıkarır. Bu miktar elbette rastlantısal olarak gerçekleşmiyor.

Token yakımı şu şekilde hesaplanıyor:

 • FTX pazarlarındaki ücretlerin %33’ü,
 • Backstop fonuna yapılan eklemelerin %10’u
 • FTX’in kullanımında kazanılan ücretlerin %5’i

düzenli olarak her hafta dolaşımdan çıkartılıyor.

FTX Token Nereden Alınır?

Bitcoin

FTX Token gerek merkezi gerek merkeziyetsiz olmak üzeri birçok kripto para piyasasında alım yapabilirsiniz. Merkezi ve hacimsel olarak en popüleri şunlar:

Merkezi olmayan en popüler borsalar:

 • Uniswap
 • Serum DEX
 • Sushiswap

FTT’nin Piyasa Değeri, Fiyatı ve Arzı

Bu yazının hazırlandığı tarih itibari ile yani 24.10.2021 tarihinde;

Toplam piyasa değeri: 7,399,493,191$

Fiyatı: 61.55$

Dolaşımdaki arz: 120,252,964.52 FTT

Maksimum arz: 352,170,015 FTT olmaktadır.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu