BlockchainKripto Para

Flow (FLOW) Coin Nedir ve Nereden Alınır?

Merkezi olmayan oyunlar, uygulamalar ve dijital varlık projelerine bir temel olan Flow coin nedir, nereden alınır? İşte detaylar.

2017 yılında Ethereum üzerinde CryptoKitties olarak bilinen, dijital kedileri satın almasına, toplamasına ve üremesine olanak tanıyan bir ticaret oyunu piyasaya sürüldü. Bu merkezi olmayan uygulama (Dapp), gittikçe popülerleşen bir trend haline geldi.

Uygulamanın başarılı ve popüler olmasına rağmen, Ethereum blok zincirindeki ölçeklenebilirlik sorunu bu popülerliği çok fazla kısıtladı ve uygulama gerçek potansiyeline tam olarak ulaşamadı. CryptoKitties ve NBA Top Shot pazaryerinin arkasındaki geliştiriciler yani Dapper Labs, karşılaştıkları bu teknolojik sorun neticesinde düşük gaz ücretleri, kullanım kolaylığı ve ölçeklenebilirlik ile alternatif bir blok zinciri tasarlamak durumumda kalıp, 2020’de Flow blok zincirini piyasaya sürdü.

Flow Nedir?

Flow, yeni nesil uygulamalar, oyunlar ve bunlara güç sağlayan dijital varlıklar için oluşturulmuş yeni bir blok zinciridir. Buna ek olarak geliştiricilerin NFT (değiştirilemez token,) oluşturmasına ve takas etmesine olanak sağlar.

Flow, spesifik olarak tek bir madenci veya doğrulayıcı tarafından yapılan işleri beş farklı düğüm türüne ayıran ardışık düzen mimarisi nedeniyle diğer blok zincirlerinden farklı olduğunu ve böylece gereksiz çabayı azalttığını ve verimliliği arttırdığından bahseder.

Ayrıca “en yeşil Web3 ağı” olduğunu iddia ediyor. Ağın verimini ve hızını iyileştirmeyi ve sharding (parçalama) veya layer 2 (katman 2) çözümleri olmadan çevre dostu hale getirmeyi amaçlayan, çok düğümlü bir proof of stake (POS) konsensüs mekanizması kullanır.

Söyle bir toparlayacak olursak Flow, merkezi olmayan uygulamaların daha fazla sayıda kullanıcıyı çekmesini sağlayan yeni bir platform oluşturmaya çalışıyor.

Flow Nasıl Çalışır?

Blok zincirler, genellikle para biriminin geçmişini tüm durumunu depolayan ve tüm işlemleri doğrulayan node’lardan oluşur. Blok zincirlerden farklı olarak Flow, toplam işin, node’lar arasında bölünmesine izin vermek için ağının birçok alt bölümünü oluşturmayı amaçlar. Flow, bir işlemin doğrulama aşamalarını her bir düğümün sorumluluklarını bölerek dört farklı kategoriye ayırmıştır: Toplama, konsensüs, yürütme ve doğrulama.

Bunlar temelde ademi merkeziyetçiliği, verimliliği, karar verme ve hesaplama gibi bir blok zincirin sahip olması gereken önemli işlevleri yerine getirir. Bu işlevlerin her birini tam bir node’dan ziyade bölünmüş node’lar tarafından yapılır. Örneğin, toplama (collector ) node’ları, verimliliği arttırabilmek içindir ve sadece belirli işlevleri yerine getirir.

Flow’un geliştiricileri, bu uzmanlık seviyesinin, verimliliği artırmak için görevleri bölerken her node’ın her işlemin doğrulanmasına katılmasına izin verdiğini savunuyor.

Ethereum gibi blok zincirlerde, akıllı sözleşmeler solidity dilinde yazılır. Flow blok zincirindeki akıllı sözleşmeler ise, Flow’un ana dili olan cadence ile yazılır.

Flow Coin Nedir?

FLOW coin, Flow blok zincirinin üzerine inşa edilmiş uygulamalar, oyunlar ve akıllı sözleşmeler için yerel para birimidir. Gaz ücretleri vb. ücretlerin hepsi ana yerel jeton ile yapılır.

FLOW, ilk olarak Eylül 2020’nin sonlarında bir ICO gerçekleştirdi ve kripto borsası Coinlist’teki madeni para satışlarıyla 18 milyon dolar topladı.

FLOW coin, ekosisteminin temel yerel varlığıdır ve işlevselliği şunları içerir:

FLOW sahipleri, ağı doğrulayıcılar aracılığıyla güvence altına almak için bir güvenlik teminatı olarak FLOW’u stake ederek ödüller kazanabilirler. Flow blok zincirindeki işlemler için işlem ücretleri, veri depolama için para yatırma, ikincil belirteçler için teminat ve yönetime katılıma gibi işlevlerde kullanılabilir.

Flow Coin Neren Alınır?

FLOW coin’i ticaret etmek, stake etmek, hodl etmek vb. için belirli borsalardan satın alabilirsiniz. Şu borsalar bakınız:

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu