Kripto Para

Ethereum Name Service (ENS) Nedir? ENS’de Alan Adı Alma

Ethereum name service, blockchain dünyasına kullanım kolaylığı sağlayabilmek ve blockchain teknolojisini daha erişilebilir hale getirmeye çalışan bir hizmettir. Öncellikle konuyu daha iyi anlayabilmek açısından DNS’in tanımına kısa bir göz atalım.

DNS Nedir?

DNS (İngilizce, Domain Name System; Türkçe, Alan Adı Sistemi), interneti bölümlemeye, bölümleri adlandırmaya ve bölümler arası iletişimi organize etmeye yarayan, hiyerarşik dağıtılmış bir adlandırma sistemidir.

İnternet ağını oluşturan her birim, aslında bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresleri kullanıcıların kolayca hatırlayabilmesi ve kolayca kullanabilmesi için “teknoalgo.com” gibi internet adreslerine dönüştürülür. Ve her internet adresinin kayıtlı IP adresi DNS sunucularında tutulur.

Bu hizmet temel olarak interneti daha erişebilir bir hale getirdi. Bugün ise aynısı Ethereum name service yapmaktadır.

Ethereum Name Service (ENS) Nedir?

Ethereum Name Service yada kısaca ENS, kripto kullanıcılarının makine tarafından okunabilen adreslerini insan tarafından okunabilir adreslere çevirmesine olanak tanıyan Ethereum blok zinciri üzerine kurulmuş bir isim arama sistemidir.

ENS, İnternet’in alan adı sistemi olan DNS ile benzer hedeflere sahiptir. Ancak ENS, DNS aksine merkeziyetsiz bir yapıdadır. Ve yine DNS gibi, ENS de alan adı verilen, noktayla ayrılmış hiyerarşik adlardan (alice.eth gibi) oluşan bir sistem üzerinde çalışır ve bir etki alanının sahibi, alt etki alanları üzerinde tam denetime sahiptir.

ENS, Ethereum adreslerinin yanı sıra, diğer kripto cüzdanları, web siteleri, içerik karmaları ve meta veriler için insan tarafından okunabilir alan adları sunar. Web3 için kullanıcı dostu olmayı hedefler, tüm adreslerinizi ve web sitelerinizi tek bir takma ad altında birbirine bağlar.

ENS Nasıl Çalışır?

ENS, iki Ethereum akıllı sözleşmesi üzerine oluşturulmuştur. İlk akıllı sözleşme, ENS üzerinde kayıtlı tüm alan adlarını kayıt eder ve her alan adı hakkındaki şu üç önemli bilgi toplar: Alan sahibi, alan için çözümleyici ve alan altındaki tüm kayıtlar için önbelleğe alma süresi.

İkinci akıllı sözleşme ise, alan adlarını makine tarafından okunabilen adreslere çeviren ve bunun tersini yapan çözümleyicidir. Bu ikinci akıllı sözleşme, her etki alanını ilgili kullanıcı, web sitesi veya adresle eşleştirir.

ENS’de Alan Adı Nasıl Alınır?

ENS üzerinde bir alan adı almak isterseniz öncellikle ethereum tabanlı bir cüzdana ihtiyacınız olacaktır. Metamask bunun için uygun bir cüzdandır. Ardından alan adınızı şu 3 adımdan sonra almış olursunuz: Ara, Kayıt ol ve al.

Öncellikle almak istediğiniz alan adının uygun olup olmadığını kontrol etmek için alan adınızı aratın. Şu adrese gidin ve arama yapın: app.ens.domains

Alan adınız eğer uygunsa size 1 yıllık 5$ (alan adının 5 harf ve daha fazla olması) gibi bir teklif yapacaktır (Alan adı 5 harften daha az ise teklif giderek artmaktadır. Örneğin, 4 harfli bir alan adı: bitc.eth = 160$; 3 harfli bir alan adı: bit.eth = 640$).

Ardından cüzdanını bağlamanız gerekecektir. Cüzdanı bağlayın. Ardından kayıt talebi oluşturun. Kayıt talebinden sonra alan adını alama durumunuz gösterilecektir.

ENS Nereden Alınır?

ENS alabilmek için bir kripto para borsası kullanabilirsiniz. Şu 3 borsadan birinden temin edebilirsiniz:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu