En Popüler Borsa Coinleri: Borsalara Ait Kripto Paralar

Kripto Para
En Popüler Borsa Coinleri

Kripto paraların son hareketi ile klasik coinlerin yanında borsa coinleri adını daha sık duyurmaya başladı. Bu olay da kripto para yatırımcısının son zamanlarda oldukça fazla ilgisini çekmeye başladı. Bu yüzden borsalar ait kripto paraların listesini bu yazıda bulabileceksiniz.

Borsa Coinleri Nedir ?

Borsa coinleri, kripto para borsalarının kendi çıkarmış olduğu kripto paralardır. Çoğu kaliteli projenin temelde bir işlevi ve ağa katkıları vardır. Ancak her kripto para borsasının kendisine ait tokeni yoktur.

Kripto para borsaları kendilerine ait coinlerle çeşitli etkinlikler ve aktiviteler düzenleyerek coinlerin adını geniş bir kitleye duyurabiliyorlar. Bu da sonuçta coin’e daha fazla fiyat hareketliliğine ve en önemlisi hacim artışına neden oluyor. Bu yüzden borsa tokenları klasik kripto paralara nazaran daha fazla ilgi görüyor.

1- Binance Coin (BNB)

Binance kripto borsasının kendi çıkarmış olduğu bir kripto paradır. İlk başta ERC-20 tabanlı olan BNB daha sonrasında kendi blok zincirini kurarak BEP2 tabanlı altyapıya geçmiştir.

Binance şuan itibariyle piyasadaki en fazla hacime sahip en iyi kripto para borsasıdır. Bu nedenden dolayı BNB coin’e benzersiz bir değer katıyor.

Borsa, BNB’nin değerini arttırmak için sürekli olarak etkinlikler düzenleyerek coin’e temelde hareketlilik sağlıyor. İşte bu etkinliklerden bazıları;

 • Launchpool
 • Launchpad
 • Stake
 • DEFİ Projeleri
 • Ve çeşitli ödüllü yarışmalar

Bu etkinliklerin yanında Binance hesabınızda BNB tutuğunuzda zamana bağlı olarak komisyon indirimi ile alım satım yapabiliyorsunuz.

Geçen Nisan ayında yaklaşık 1 milyon adet BNB yakma işlemi gerçekleşti. Bu 15. yakma işlemiydi. Ve bu belli periyodlarda 100 milyon adet BNB kalana kadar devam edecek.

Listelendiği borsalar: Binance, FTX, Gate.io

2- Huobi Token (HT)

Huobi borsasına ait bir tokendır. Borsa 2013 yılından beri işlem gören köklü ve adını duyurmuş bir kripto para borsasıdır. Şuan hacimsel olarak ilk 3 borsanın içinde yer alıyor.

HT, ERC-20 tabanlı merkeziyetsiz bir kripto paradır. Amacı borsa ücretleri ve Huobi’deki ekosistemden faydalanmaları sağlamaktır.

Huobi borsa hesabınızda HT token tutuğunuzda belli ayrıcalıklardan ve bazı etkinliklere erken erişim fırsatı sunabiliyor. Ayrıca promosyon etkinlikleri ile farklı miktarlardaki HT token tutanlara da daha farklı ayrıcalıklar tanıyor.

Borsa, HT tokenın değerini arttırmak için coin yakımı, ödül sistemi ve ekosistem etkinliklerinden yararlanıyor.

Listelendiği borsalar: Huobi, Gate.io

3-KuCoin (KCS)

KuCoin borsasına ait bir tokendır. Hacimsel olarak ilk 5 büyük borsanın arasında yer almakta. Yine kripto para piyasası tarafından tanınmış ve güçlü bir borsa olarak geçer.

KCS, ERC-20 altyapısına sahip, yatırımcıların yerel borsasında kâr etmelerini sağlayan bir borsa coinidir. BNB benzer bazı özellikleri vardır.

Yerel borsada KCS token tutuğunuzda günlük olarak ödül dağıtımına maruz kalıyorsunuz. Bu da temelde coin’e popülarite katıyor.

BNB’ye benzer özelliklerinden biriside coin yakımı etkinliğidir. İlk başta 200 milyon adet tanımlanan toplam arz 100 milyon adet kalana kadar coin yakımı devam edecek. Bu gibi yollarla coini değerini arttırmaya yönelik adımlar atabiliyorlar.

Listelendiği borsalar: KuCoin

4-FTX (FTT)

FTX, kripto para türev borsasıdır. 2019 yılında kurulan hacimsel olarak pastanın büyük kısmını yiyen Ftx Bünyesinde ayrıca volatilite ürünler ve kaldıraçlı tokenlar sunuyor.

(FTT) Token, FTX Trading tarafından yönetilen bir ERC-20 tokenıdır.

Ekip coin’nin değerini arttırmak için ağ etkinliklerini genişletmek, coin yakım ve talep arttırmaya yönelik adımlar atmakta.

FTT token’a sahip kullanıcıların bazı ayrıcalıkları;

 • Teminat
 • Daha düşük FTX işlem ücretleri
 • OTC iadeleri ve yakımı
 • Stake ödülleri

Listelendiği borsalar: Binance, FTX, Gate.io

5- Gate.io (GT)

Popüler ve adını son zamanlarda sıkça duyuran bir kripto para borsası olan Gate.io ait bir tokendır. Gate.io, coin listelemeleri ve ICO etkinlikleri ile hızlı yükselen bir borsadır. Bünyesinde çok fazla altcoin listelidir.

Borsa, GT token ile çeşitli aktivite ve airdrop etkinlikleri düzenleyerek, fiyat hareketliliğini sürekli olarak canlı tutuyor. Bu olay yatırımcıların biraz daha fazla bu yöne yönelmesine sebep oluyor.

GT token’a sahip kullanıcıların borsa da ayrıcalıkları;

 • İndirimli token satışına hak kazanma
 • Altcoin listeleme oylarına katılım
 • Stake ödülleri
 • Farklı airdorp etkinlikleri

Listelendiği borsalar: Gate.io

6- Crypto.com Coin (CRO)

Crypto.com, kripto para piyasası için yine önemli borsalar arasında. Hem hacimsel olarak hem de yenilik açısından her geçen gün değer kazanıyor.

CRO, ERC-20 tabanında çalışan açık kaynak kodlu merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. Amacı, Küresel oalrak her türlü satıcı ve hizmet ödeme medyası için kullanmayı ve dağıtmayı hedefliyor.

Birçok yönden önde gelen fiyat hareketliliğini yapan bu coin, zaman zaman airdrop ve farklı aktiviteler ile kendini güncel tutmaya çalışıyor. Ayrıca coin yakım işlemi ile piyasadaki miktarı azaltmak, olan talep yükseltmek gibi öncellikleri bulunmakta.

Bu da piyasadaki önemli olan bir diğer borsa coinleri arasında yer almakta.

Listelendiği borsalar: Crypto.com, KuCoin , Gate.io

Sonuç

Kripto para piyasasında bu ve benzeri birçok borsaya ait tokenlar mevcut. Kaliteli tokenlar için burada dikkat edilmesi gereken nokta borsaya ait tokenın bir işlevi ve değeri olması. Bunun yanında borsanın da önemli derecede bir ağırlığı olması bakılması gereken hususlar arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Teknoalgo
1 gün önce
Önerilen Yazı