BlockchainKripto Para

En İyi 5 Sıcak Kripto Cüzdanı: Yeni Başlayanlar İçin

Kripto para piyasasına yeni başlayanlar için hazırladığımız bu yazıda en iyi sıcak cüzdanları derliyor olacağız. İşte en iyi kripto para cüzdanları.

Kripto varlıklarının muhafaza edilebilmesi ve işlemlerinin yapılabilmesi için kripto cüzdanı denilen özel dijital cüzdan uygulamalarına ihtiyaç vardır. Bunların ortak temel görevi varlıkları muhafaza etmek, transfer işlemlerini yerine getirmek ve cüzdan güvenliği sağlamaktır. Dijital cüzdanlar, temelde iki türlüdür: Çevrimiçi (sıcak) ve çevrimdışı (soğuk).

Sıcak cüzdanlar internet ortamında çalışan ve varlıkları çevrimiçi olarak saklayan dijital cüzdanlardır. Soğuk cüzdanlar ise varlıkları internete bağlı olmayan donanımsal bir cihaz içerisinde saklayan bir diğer tür dijital cüzdandır.

Bu iki cüzdan türünün arasındaki farkları, özellikleri ve güvenliği bilmek oldukça önemlidir. Daha önceden hazırlamış olduğumuz Kripto Paralarda Soğuk ve Sıcak Cüzdanlar Nedir? adlı yazıya giderek bunları öğrenebilirsiniz.

Biz bu yazıda sadece sıcak cüzdanları ele alıyor olacağız. İşte başlıyoruz.

En İyi Sıcak Kripto Cüzdanları

En iyi kripto para cüzdanları; güvenlik, destek ve özelliklerine bakılarak karar verilir. Her cüzdanın özellikleri spesifik ve odak olarak farklı olabilir. Bunun için siz nasıl bir cüzdan istiyorsunuz önce buna karar verin. Sonra yazı listesine bir göz atın.

1- Metamask

en iyi kripto cüzdanları: metamask

Metamask, 2016 yılında Aaron Davis ve Dan Finlay tarafından kripto para yatırımcılarına ve tüccarlarına yardımcı olabilmesi için tasarlanmıştır.

Bu cüzdan Ethereum blok zinciri ile etkileşim kurmak için kullanılan bir kripto para cüzdanıdır. Ayrıca farklı blok zincir ağları eklenebilir ve yönetilebilir. Metamask cüzdanı bir tarayıcı eklentisi veya mobil uygulama olarak indirilebilir.

MetaMask, kullanıcıların tam blok zincirini indirmek zorunda kalmadan Ethereum ile tam olarak etkileşim kurmasına izin verme avantajına sahiptir.

Bu cüzdan ile merkezi olmayan uygulama (Dapp) çalıştırabilir, web3 uygulamaları ile etkileşim halinde kalabilirsiniz.

2- Electrum

en iyi kripto cüzdanları: electrum

Electrum, yalnızca Bitcoin için kullanılan, yatırımcıların on yılı aşkın bir süredir dijital para birimini güvenli bir şekilde saklamasını sağlayan açık kaynaklı bir cüzdandır. Kullanıcıların Bitcoin üzerinden neredeyse anında ödeme göndermesine ve almasına olanak tanır.

Ayrıca, son derece güvenli soğuk depolama için donanım cüzdanlarıyla uyumluluk, çoklu imzalı cüzdanlar oluşturma, özel Bitcoin işlem ücretleri belirleme ve kullanıcılar Lightning Network üzerinden düşük maliyetli, neredeyse anında Bitcoin ödemeleri göndermek ve almak için Lightning Network ağını açıp kullanabilir. Electrum bunlar gibi bir dizi gelişmiş işlevsellik sunar.

Bu Bitcoin cüzdanını gerek mobil gerek masaüstünde kullanabilirsiniz.

3- Trust Wallet

en iyi kripto cüzdanları: trust wallet

Trust Wallet, yatırımcıların coinlerini stake ederek faiz kazanmalarını sağlayan, merkezi olmayan, açık kaynaklı bir mobil kripto cüzdanıdır. Cüzdan başlangıçta yalnızca ERC20 ve ERC223 tokenlarını desteklemek için tasarlandı ancak daha sonra Bitcoin gibi diğer büyük kripto para birimlerini içerecek şekilde değiştirildi.

Trust Wallet, kullanıcıların doğrudan Kyber Network’ün yerel DEX’i (merkezi olmayan borsa) aracılığıyla kripto para satın almalarını sağlayan bir Web3 tarayıcısıyla birlikte gelir. Ayrıca, kullanıcıların diğer Ethereum tabanlı Dapp’lere bağlanmak için Trust Wallet uygulamasını kullanmasına olanak tanır.

Hem iOS hem de Android kullanıcıları Trust Wallet uygulamasını ücretsiz olarak indirebilir.

4- Coinbase Wallet

en iyi kripto cüzdanları: coinbase wallet

Coinbase Cüzdan, tamamen kullanıcıların kontrolü altında olan bir Bitcoin cüzdanıdır. Coinbase, bir merkezi kripto para borsasıdır. Bu cüzdanının anahtarını merkezi borsalarda olduğu gibi borsalarda tutulmaz. Cüzdanını özel anahtarı (private key) kullanıcının mobil cihazında tutulur.

Bu cüzdan Coinbase borsası ile bağımsız hareket eder. Borsa üzerinde herhangi bir hesap açmanız gerekmez.

Coinbase Cüzdanı, yaygın olarak mevcut en güvenli mobil cüzdanlardan biri olarak kabul edilir. Ethereum ve ERC20 belirteçlerini desteklemek için oluşturuldu ancak o zamandan beri Bitcoin dahil olmak üzere diğer birçok kripto para birimini içerecek şekilde genişletildi.

Bu cüzdanın işlevselliği oldukça geniştir. Airdrop’larda ve ilk coin arzı (ICO’lar) yer almanıza, ayrıca merkezi olmayan uygulamalara (Dapp’ler) erişmenize, kripto para birimleri kullanarak çevrimiçi satın almanıza ve NFT olarak da adlandırılan nadir dijital sanatlar elde edinmenize olanak tanır.

5- Exodus

en iyi kripto cüzdanları: exodus wallet

JP Richardson ve Daniel Castagnoli tarafından tasarlanan Exodus, kullanıcı dostu bir ara yüze sahip çoklu kripto para cüzdanıdır. Çeşitli kripto varlıklarının yanı sıra şu anda desteklenmeyen ve özel ERC-20 jetonlarını tutmak için kullanılabilir.

Exodus ücretsiz bir mobil ve masaüstü cüzdandır ve ayrıca Trezor One ve Trezor Model T gibi donanım cüzdanlarıyla tamamen uyumludur. Cüzdan, daha önce hiç kripto para kullanmamış kullanıcılara odaklanarak diğer kripto cüzdanlarından ayrılıyor.

Kullanıcı dostu bir tasarıma sahiptir ve geliştiriciler onu daha sezgisel hale getirmek için çok fazla zaman ve çaba harcadığını iddia ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu