Kripto Para

En İyi 5 NFT Pazaryeri | NFT Platformları

NFT’ler 2021 yılının trendlerinden biriydi. Bu olay birçok NFT projesinin hızla bir şekilde piyasaya çıkmasına neden oldu. Şu anda birçok NFT pazar yeri mevcut. Peki bunlardan hangisi en iyisi? İşte en iyi NFT pazar yerleri ve platformları

NFT Nedir?

Öncellikle NFT tanımına ve ne olduğuna dair kısa bir bilgi edinelim: Non-Fungible Token (NFT) ya da Türkçe anlamıyla değiştirilemez token, benzersiz öğelerin sahipliğini temsil etmek için kullanılan tokenlardır. Genelde sanat ve koleksiyon ürünleri olarak bilinse de, teknik olarak dijital olan her şeyi ve benzersiz gerçek varlıkların hepsini NFT ürünü haline getirebileceğimiz biliyoruz.

NFT hakkında daha fazla bilgi edinin: NFT Hakkında Detaylı Rehber

NFT pazaryerleri de bunların alım satıma olanak sağlayan platformlardır. Bir NFT pazar yeri seçmeden önce ticaret yapmak, satmak veya oluşturmak gibi ilgilendiğiniz duruma göre karar vermeniz gerekecek. Bunun yanında bir NFT platformunda hesap açarken, bir cüzdana ihtiyacınız olacak. Bu adımdan sonra ise cüzdanınızı platforma bağlamanızı isteyecekler.

Not: Lütfen bunlardan önce kripto cüzdan güvenliğinizi nasıl sağlayacağını öğrenin.

En İyi 5 NFT Pazaryeri

Burada en iyi NFT satış sitelerini göreceksiniz

1- OpenSea

OpenSea, kullanıcıların doğrudan platformda NFT varlıkları oluşturmasına, ticaretini yapmasına ve takas etmesine olanak tanıyan, Ethereum üzerine kurulu bir NFT lider pazar yeridir. Genelde diğer platformlara kıyasla çok daha yüksek bir hacme ve kullanıcı sayısına sahiptir.

Platform sanatçıları ve oluşturucuları destekler ve kullanıcılara bir NFT oluşturmak için kullanımı kolay bir yol sağlar. Bunun yanında Platform, Ethereum’un yüksek gaz ücretlerinin ve düşük işlem hızının üstesinden gelmek için Polygon’u ve Klaytn blok zincirini destekler.

2- Looksrare

LooksRare, platformun tüm kullanıcılarını aktif olarak ödüllendiren, topluluk odaklı ilk NFT pazar yeridir. Bir vampir saldırısı ile piyasa çıkan looksrare, Opensea platformunda çok sayıda balinayı kendisine çektiğini düşünülüyor.

Bir topluluk odaklı platfrom olduğundan LookRare’in akıllı sözleşmeleri, yeni özelliklerin zaman içinde uygulanmasına izin veren modüler bir çerçeve içinde oluşturulmuştur. Tüm bunlar, yürütme planını şeffaf bir şekilde tanımlayan standart imzalar sayesinde güvenlikten ödün vermeden yapılır.

3- Foundation

Foundation, dijital sanat için teklif vermenin basit ve sade bir yolu olarak tasarlandı. Satışlar Ethereum kullanılarak yapılır. Sanatçılar, Vakıf topluluğu tarafından platforma davet edilir ve alıcıların satın almaya başlamak için Ethereum ile finanse edilen bir kripto cüzdanına ihtiyacı vardır.

Kendi NFT eserinizi oluşturmak isteyenler için Foundation muhtemelen başlamak için en iyi yer değildir. NFT yaratıcıları, NFT’leri basmak için bir davet kodu almalıdır. Davetler yalnızca platformda en az 1 NFT satmış üyeler tarafından gönderilebilir. Koleksiyonerler, açık artırmalara kısıtlama olmaksızın teklif verebilir. Foundation kullanıcılarının platformda işlem yapabilmeleri için MetaMask gibi bir Web 3.0 cüzdanına ihtiyaçları vardır.

4- Rarible

Rarible, OpenSea’ye benzer şekilde her türlü NFT için başka bir büyük pazardır. Platformda her türlü sanat eseri, video, koleksiyon ve müzik satın alınabilir, satılabilir veya oluşturulabilir. Ancak OpenSea’den farklı olarak, piyasada alım satım yapmak için Ethereum blok zincirinde inşa edilen pazar yerinin kendi tokeni $RARI kullanmanız gerekir.

5- SuperRare

SuperRare, sanatçıların, sanat eserinin kendisi kadar benzersiz bir simgeyle eşleştirilen sanat eserleri yarattığı bir platformdur. Site sanat eserleri, videolar ve 3D görüntüler içeriyor, ancak koleksiyoncular Ethereum kullanarak sanat eseri satın alabilirler.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu