Kripto Para

En Güvenilir Kripto Para Borsaları: Türk ve Global borsalar

Muhtemelen kripto paralarda piyasasında yenisiniz, kripto para satın almak istiyorsunuz, güvenmek istiyorsunuz. Dünya genelinde merkezi (cex) ve merkeziyetsiz (dex) borsa olmak üzere 370’den fazla kripto para borsası mevcut. Bunlardan hangi birine güveneceksiniz. Bu yüzden hem global hem yerel en güvenilir kripto para borsaları listesini bu yazıda sizlere sunuyoruz.

Son zamanlardaki kripto paralarının yükselmesi ile birlikte birçok yeni merkezi ve merkeziyetsiz borsa dünya geneline açıldı. Aralarına kaliteli, elle tutulabilir siteler olmak ile birlikte zararlı ve iyi niyetli olmayan sitelerde mevcut. Zararlı ve işe yaramayan borsalardan bir şekilde kendinizi korumanız gerekli. Çünkü bunlar sizin maddi varlıklarınıza zarar verebilecek potansiyeli taşıyorlar.

Bu yüzden kripto para alım satımı yaparken borsaların kalitesi ve güvenilirliği dikkat edilmesi gerekenler arasında.

En güvenilir global borsalar

Bu bölümde genelde dünya genelindeki güvenilirliği en üst seviyede olan borsaların bir listesini göreceksiniz. Güvenilirliği; İşlem hacmi, likidite, destek merkezi, kullanılabilirlik, coin çeşitliliği, etkinlikler ve aktiflik gibi faktörlere baz alarak seçildi.

1- Binance

Binance, 2017 yılında Changpeng Zhao tarafından kurulan bir kripto para alım satım platformudur. Şuan ki veriler bize en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsası olduğunu gösteriyor. Bu da bize genelde insanların burada işlem yaptığını gösteriyor.

Binance bünyesinde yüzlerce coin listelenmiştir ve listelemeye de devam etmektedir. Kullanıcılar arasında sıklıkla çeşitli etkinlikler ve yarışmalar yapmaktadırlar. Bu da sonuç da etkileşim ve en önemlisi hacim yaratmaktadır.

Kolay ve profesyonel alım satım seçenekleri ve gelişmiş işlem grafikleri ile birlikte farklı seçenekler sunmakta. Ayrıca kripto paralarla ile ilgili farklı uygulamaları platform içerisinde kullanmakta ve desteklemektedir.

Bu bağlantıdan Binance ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

2- Huobi Global

2013 yılında bu yana bir geçmişi olsa bile son zamanlar hızlı bir yükseliş gösteren bir kripto para platformu. En büyük hacimli borsalar arasında oldukça yüksek bir sıralamaya sahip. Yüksek hacim ve likidite ile birlikte hızlı bir alım satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Huobi hem yenilikçi uygulamaları platform içerisinde kullanıma sunarak hem de ödüllü etkinlikler düzenleyerek gerek yeni gerekse deneyimli yatırımcıyı kendine doğru çeker. Bu da en nihayetinde ona olan ilgiyi ve güvenirliği arttırır.

Bünyesinde 300’den fazla coin listesi olan Huobi’de birçok altcoin’e yatırım yapabilirsiniz. Genelde ara yüz kullanımı deneyimli yatırımcılar içindir.

3- Coinbase

Genel olarak kullanabileceğiniz en iyi ve güvenilir borsalardan biridir. Alım satımı ve kullanımı kolaylaştırdığı için yeni başlayan bir kullanıcı için genelde kullanımı tavsiye edilir ancak daha yüksek işlem ücreti kesimi yapar. Yeni başlayan kullanıcılar bu işlem ücretlerini göz ardı edebilir ancak önemli bir detaydır.

Daha gelişmiş ve deneyimli kullanıcılar için genelde Coinbase pro seçimi yapılır. Bu seçim daha avantajlıdır. Daha düşük işlem ücreti alır. Daha gelişmiş grafikler ile daha iyi analizi mümkün kılar. Fiyat takibini daha iyi sunar.

Coinbase, yatırımcıları ve kullanıcıları için genelde özel anahtarı Coinbase’e ait olan sigortalı saklama cüzdanlar sunar. Veri ihlalleri ve bilgisayar korsanlığına karşı sigorta bulundururlar ve paranız FDIC sigortalı banka hesaplarında saklanır. Bu da kullanıcılar arasında yeteri kadar güvenlik ve güvenilirlik sağlıyor.

En güvenilir Türk borsalar

Bu bölümde ise Türkiye piyasası için en güvenilir ve en iyi kripto para borsasını listeleyeceğiz. İşte en güvenilir Türk borsaları.

1- Paribu

2017 yılından kurulan Paribu, Türkiye’de en bilindik ve popüler kripto para borsasıdır. 1 milyondan fazla kullanıcı sayısına ulaşan borsanın kayda değer hacimi ile alım satımı mümkün. Genelde Türk lirası ile alım satım yapılsa da 9 paritede USDT ile alım satım yapabiliyorsunuz.

Paribu, kullanıcıları için 7/24 destek sunuyor. Herhangi bir sorun yada problem ile karşılaşırsanız, destek merkezinde borsa ile iletişime geçerek sorunuza bir çözüm bulabilirsiniz.

Bünyesinde toplam 50 farklı coin listesi bulunan borsanın, taraf tokenlarına da alım satım fırsatı sunuyor. Ayrıca TL için çekme ve yatırma da işlem ücreti almıyor. Paribu, Türkiye yeteri kadar güvenilirlik sağlamış gibi duruyor.

2- BtcTurk | Pro

2013 yılında bu yana işlem gören Türkiye merkezli bir kripto para borsası. Muhtemelen daha önceden kripto para ile ilgilendiyseniz bu borsanın adını duymuşsunuzdur. Ülkemizde oldukça popüler bir borsa olmasıyla beraber, Türk lirası ile birçok kripto para alım ve satım işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Tıpkı diğer büyük borsalar gibi kullanıcıları ile çeşitli güvenlik adımları sunuyor. Bu güvenlik adımları ile kullanıcılar verilerini ve maddi varlıklarını daha iyi koruyor. Borsa tarafından güvenlik ise, kişiye veriler şifreli olarak çoklu güvenlik sunucularında ve varlıkları soğuk cüzdanlarda tutmakta.

Ayrıca borsa bünyesinde kolay veya gelişmiş alım satım yapabiliyorsunuz. Gelişmiş grafikler, derinlik tablosu ve algoritmik alım satım desteği ile hızlı işlemler yapabilirsiniz.

3- Binance TR

Türkiye pazarı için Binance’in başlatmış olduğu bir platform. Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının daha kolay ve daha hızlı işlem yapabilmeleri için başlatılan bu borsada Türk lirası işlem yapabiliyorsunuz. Ziraatbank ve Vakıfbank’tan havale işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca diğer bankalar aracılığıyla EFT işlemi de yapılabiliyor.

Binance TR, Binance borsanın bir alt ayağı diyebiliriz. Global borsanın güvenliğinde ve likiditesi tarafından desteklenecek. Ayrıca Binance SAFU fonu tarafından korunmaktadır.

SAFU fonu: Borsa tarafından herhangi bir bilgisayar korsanlığı tarafından yaşanan veri ihlali ve maddi kayıpları karşılamak için gelirin belli bir miktarını ayıran fon.

Binance borsası tarafından sağlanan birçok temek işlevi aynı şekilde bu borsada da sağlanmaktadır.

Kripto para borsaları tamamen güvenilir mi ?

Aslında tam anlamıyla güvenilir diyemeyiz. Muhtemel her zaman bir risk barındırabilirler ancak bu kripto paraların ve borsaların güvensiz veya kötü bir yatırım seçeneği olduğu anlamına gelmez. Bu risk sadece kripto para piyasasında yok mevcut geleneksel finansal ürünlerinin genelinde var. Fakat kripto paralardaki bu risk için gerekli bazı hareketlerde bulunarak bu riski en aza indirebilirsiniz.

Örneğin, çoğu kripto yatırımcısı maddi varlıklarını borsalarda tutmaya devam ediyor. Buradan başlayabilirsiniz. Öncellikle uzun vadeli maddi varlıklarınız borsalarda tutmak yerine onları kendi kripto cüzdanlarınıza çekebilirsiniz. Böylelikle daha güvenli bir yatırım yapmış olursunuz.

Sonuç

Kripto paralara yatırım yaparken yada farklı uygulamalarla işlem yaparken borsa seçimi oldukça önemlidir. Çünkü birçok borsa yeteri kadar güvenli olmuyor, hâl böyle olunca da verilerin ve maddi varlıklarını tehlikeye girebilir. Bu yüzden sizler için hem global hem de yerel en güvenilir kripto para borsaları listeledik.

Murat Sarı

2020'den beri çeşitli alanlarda içerik üreticiliği yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu