BlockchainKripto Para

Elrond Nedir? EGLD Nereden Alınır?

İnternet ölçeğinde bir blok zinciri olan Elrond nedir ve EGLD nereden alınır? Bu yazıda Elrond hakkında detayları açıklıyoruz.

Elrond Nedir?

Elrond, hem merkezi olmayan uygulama (Dapp) geliştiricileri hem de kurumsal çözümler için ademi merkeziyetçilik, güvenlik, ve ölçeklenebilirlik sağlamak üzere tasarlanmış bir blok zincir ağıdır.

Proje, zincirler arası birlikte çalışabilirlik, geliştirici desteği ve maksimum verimlilik elde etmeye odaklanıyor. Ayrıca Elrond, kendisini internet ölçeğinde bir blok zinciri olarak adlandırıyor.

Bu blok zincirlerin genelde düşük veriminin aksine, büyük internet platformlarıyla eşit düzeyde işlem hacmini idare etmek için tasarlandığı anlamına geliyor.

Elrond Nasıl Çalışır?

Elrond mevcut ağ verimliliğini, güvenli hisse kanıtı (SPos) konsensüs mekanizması, gelişmiş parçalama (sharding) teknolojisi, doğrulayıcı ağ yapısı, yerel Elrond ağının eGold’un (eGLD) yenilikçi bir kombinasyonu ile ulaşıyor.

Güvenli Hisse Kanıtı (SPos)

Elrond Ağı, bir dizi benzersiz yeniliğe sahip olan Secure Proof of Stake adlı kendi benzersiz Proof-of-Stake (PoS) konsensüs algoritmasını kullanır. Ağdaki node’lar, verileri ağ üzerinden iletmek ve işlemek için Elrond node istemci yazılımını çalıştıran bir sunucu gibidir. Elrond diğer blok zincirler gibi node sistemi kullanmak yerine şu üç spesifik düğüm türünü kullanır:

Doğrulayıcılar (Validators), Ağdaki birincil node’lardır ve EGLD karşılığında ağdaki işlemlerin işlenmesinden sorumludur.

Gözlemciler (Observers), ağ bilgilerini basitçe okuyan ve ileten pasif ağ düğümleridir. Ağ tarafından ödüllendirilmezler.

Balıkçılar (Fisherman), doğrulayıcı düğümler tarafından işlendikten sonra blok verilerini doğrulayan veya sorgulayan özel düğümlerdir. Bu node, kötü niyetli aktörleri tespit etmedeki etkinliğiyle orantılı olarak ödüller alır.

Sharding

Sharding, ölçeklenebilirlik amacıyla kullanılan ve saniyede daha fazla işlem gerçekleştirmelerini sağlayan bir veri tabanı bölümleme tekniğidir. Daha fazla detay için bakınız: Sharding nedir?

Elrond Ağı; ağ parçalama, işlem parçalama ve durum parçalama olarak bilinen standartlaşmış parçalama yöntemlerini dengeli yüksek performanslı sistemde birleştirerek Uyarlamalı Durum Parçalama denilen şeyi kullanır.

Elrond sanal makinesi esas olarak Elrond platformunda akıllı sözleşmeler oluşturmak için tasarlandı. Web Assembly akıllı sözleşmelerini derleyebilen herhangi bir programlama dilini destekler. Bu işlevsellik, geliştiricilerin tanıdık dillerde program yapmasını sağlar, ancak Elrond’un gelişmiş Rust akıllı sözleşme çerçevesi nedeniyle Rust önerilen dildir.

EGLD Coin Nereden Alınır?

EGLD Coin, Elrond ağının yerel kripto para birimidir. Ağ içerisinde çeşitli görevleri vardır. Ağda stake edilebilir, transfer edilebilir. Aynı zamanda node’lara ödül olarak dağıtılır. EGLD coin’i şu borsalardan temin edebilirsiniz:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu